آه اگر آزادی سرودی می خواند/کوچک/همچون گلوگاه پرنده ای/هیچ کجا دیواری فرو ریخته برجای نمی ماند. (احمد شاملو)      
کد خبر: ۷۹۱۴۵
تاریخ انتشار: ۲۸ فروردين ۱۳۹۸ - ۱۰:۳۴
عبدالعلی علی‌عسکری (رئیس سازمان صدا و سیما)، محمود دعایی (مدیر مؤسسه اطلاعات)، پیمان جبلی (معاون برون مرزی صدا و سیما)، رضا علیدادی (معاون توسعه و فناوری)، احمد ابوالقاسمی (مدیر رادیو قرآن) و جمعی از اهالی رسانه در این مراسم حضور داشتند.
به گزارش فیدوس: مراسم افتتاح خبرگزاری بین‌المللی تصویری ایران پرس و آیین بهره‌برداری از پروژه‌های معاونت برون مرزی امروز (۲۷فروردین ماه) در مرکز همایش‌های صداوسیما برگزار شد.

 عبدالعلی علی‌عسکری (رئیس سازمان صدا و سیما)، محمود دعایی (مدیر مؤسسه اطلاعات)، پیمان جبلی (معاون برون مرزی صدا و سیما)، رضا علیدادی (معاون توسعه و فناوری)، احمد ابوالقاسمی (مدیر رادیو قرآن) و جمعی از اهالی رسانه در این مراسم حضور داشتند.

در مراسم روز سه شنبه همچنین شبکه العالم در سوریه و هوسا تی وی برای مردم آفریقا راه‌اندازی شد.

پس از تلاوت آیاتی از قرآن کریم، با مرضیه هاشمی، خبرنگار پرس تی‌وی که در منطقه سیل زده اهواز برای تهیه گزارش حضور دارد، ارتباط زنده برقرار شد و او توضیح مختصری از وضعیت شهر داد.

پیمان جبلی در ابتدای مراسم گفت: هر سه پروژه‌ای که راه‌اندازی می‌شود در راستای تصحیح تصاویری از کشور است. ما قربانی تصویرسازی کشورهای غربی هستیم و واقعیت‌ها به وسیله رسانه‌های دنیا ارائه می‌شد. قرار شد تصویرسازی از پیشرفت و دستاوردها در چهل سال دوم انقلاب اسلامی را خودمان داشته باشیم. بنابراین «ایران پرس» را بعد از یک سال کار آزمایشی افتتاح می‌کنیم. این خبرگزاری با هدف ارائه تصویر درست به افکار عمومی ایجاد شده است و به صورت زنده و تا اطلاع ثانوی رایگان اخبار در اختیار مردم قرار می‌دهد.

معاون برون مرزی سازمان صداوسیما ادامه داد: این خبرگزاری با ارائه تصویر درست به افکار عمومی ایجاد شده است و به صورت زنده و تا اطلاع ثانوی رایگان اخبار در اختیار مردم قرار می‌دهد. گزارش‌های خبری در این خبرگزاری تهیه می‌شود و قرار است در اختیار رسانه داوطلب و رسانه‌های دنیا بگذاریم. پروژه دوم معاونت برون مرزی، راه‌اندازی شبکه العالم سوریه است. کادر و امکانات این شبکه در کشور سوریه است و با هدف حضور در عرصه فکری و فرهنگی سوریه این پروژه راه‌اندازی می‌شود و در تمام حوزه‌ها کار می‌کند. از افتتاح آزمایشی این شبکه یک سال می‌گذرد و امروز افتتاح می‌شود تا پنج ساعت برنامه را هر روز به روی آنتن ببرد.

او ادامه داد: هوسا تی وی در قاره افریقا هم بعد از یک سال پخش آزمایشی به صورت ۲۴ ساعته کار خود را آغاز می‌کند و امیدواریم شاهد پخش ماهواره‌ای این شبکه هم باشیم. این شبکه درباره قاره آفریقا است. از حمایت این سه پروژه توسط رئیس صدا و سیما تشکر می‌کنم. این پروژه‌ها با کم‌ترین هزینه و بیشترین صرفه‌جویی در حال بهره‌برداری است. من همچنین از معاون امور بین‌الملل دفتر مقام معظم رهبری، حجت الاسلام قمی هم تشکر می‌کنم.

حجت الاسلام قمی هم در این مراسم بیان کرد: با تحولات سوریه، العالم سوریه و بعد از مذاکرات هسته‌ای پرس تی وی افتتاح شدند و همچنین پروژه‌هایی دیگری نیز راه‌اندازی شد. همه این پروژه‌ها مورد تأیید مقام عالی نظام بوده است و مطالبات نظام از صداوسیماست. از طرف مقام معظم رهبری از رئیس صدا و سیما و معاون برون مرزی تشکر می‌کنم. این سه پروژه همراه با ابتکار و خلاقیت در این وضعیت مالی ایجاد شده و جز با همت عالی امکان پذیر نیست.

هدف اصلی رسانه تأثیر در ذهن و قلب مخاطبان است و ارتباط با قلب مخاطب، کاری است که انبیا می‌کردند و موفق‌ترین رسانه بودند و کسانی هم که دنبال راه انبیا باشند، موفقند.

او بیان کرد: بر اساس بیانیه گام دوم انقلاب مقام معظم رهبری باید گفتمان انقلاب اسلامی را در عرصه بین‌الملل مانند عرصه عدالت، آپارتاید جنسی، اخلاق و توجه به عقلانیت و معنویت را در رسانه‌ها نشان دهیم. باید از رسانه‌ها بخصوص صداوسیما تشکر کنیم که از عهده تبیین شرایط موجود برآمدند. دو خباثت از دشمنان ما به خصوص آمریکا سر زد که جلوگیری از کمک به هلال احمر و سیل زده‌ها بود که جزو حقوق انسان است. همچنین امریکا، سپاه را که در کنار ارتش به مردم کمک می‌کند تروریست اعلام می‌کند و این مساله برای حمایت از داعش است. مردم یکپارچگی خود را در حمایت از سپاه به یک رسوایی برای آمریکا تبدیل کردند.

عباس محمدنژاد، مدیرعامل خبرگزاری ایران پرس هم در ادامه گفت: رشد فناوری کمک کرد که خبرگزاری‌ها با سرعت و کیفیت کار خود را پیش ببرند. سهم کشورهای مستقل از تولیدات خبری اندک است. در جهان انحصار رسانه‌ای وجود دارد و بیشتر تولیدات خبری برای کشورهای انگلیس و آمریکا است‌. آنها روندی دارند که در بحث تصاویر خبری بسیار بغرنج است چون مفهوم مورد نظر خود را القا می‌کنند. با توجه به هزینه‌های گران، بودجه ابتدایی کفاف نمی‌داد اما کار خود را ادامه دادیم. من بیشتر کارمان را در جنگ روایت‌ها مؤثر می‌دانم.


او بیان کرد: ما از افرادی که به جمهوری اسلامی علاقه‌مند هستند دعوت کردیم به ما کمک کنند، ۷۳ خبرنگار آزاد در ۲۳ کشور آماده هستند تا کمک کنند. همچنین در کشور هم در ۲۷ استان و ۲۷ شهر خبرنگاران آماده هستند؛ البته برای جلوگیری از کار موازی از تولیدات شبکه‌های خبری سازمان هم کمک می گیریم‌. اگر زیرساخت‌های لازم سریع‌تر فراهم شود تصاویری در اختیار خبرگزاری‌ها قرار می‌گیرد و هم اکنون برخی از خبرگزاری‌های رسمی آماده دریافت هستند.

پس از ارتباط با تحریریه ایران پرس، رئیس صداوسیما، افتتاح خبرگزاری تصویری ایران پرس را اعلام کرد.

محمد مهدی مظاهری، رئیس اکو در ادامه گفت: با راه‌اندازی ایران پرس می‌توان از تأثیر منفی رسانه‌های مهاجم جلوگیری کرد. مؤسسه بین‌المللی و فرهنگی اکو متشکل از ۱۰ کشور با تمدن مشترک است و دو روز قبل راه‌اندازی رسانه‌های عضو اکو را اعلام کردیم. این رسانه با هدف ایجاد بستر لازم برای تقویت همکاری رسانه‌ای کشورهای عضو با همکاری صدا و سیما راه اندازی شد. امیدواریم در ۲۰۱۹ رئیس سازمان‌های صدا وسیما کشورهای عضو در تهران حضور یابند تا بتوانیم صلح رسانه‌ای را در برابر جنگ طلبی پایه گذاری کنیم.

رئیس سازمان صداوسیما پس از ارتباط مستقیم با شبکه العالم سوریه خطاب به مدیر این شبکه گفت: این شبکه به نقطه‌ای رسیده که می‌توان آن را افتتاح کرد و از شما تشکر می‌کنم که با تکنیک جدید، شبکه تراز بالایی را ایجاد کردید. این شبکه در شرایط فعلی مهم است و می‌تواند بر سوریه اثر خوبی داشته باشد.

ناجی چنانی، رئیس شبکه العالم سوریه هم گفت: شعار شبکه امید و آینده است و ما سعی کردیم برنامه‌هایی در دستور کار قرار دهیم که به این شعار پایبند باشد و با حضور جوانان سوری برنامه‌هایی در دستور کار قرار دادیم. دشمنان سوریه که در عرصه سیاست جنگ را باختند دست از سر مردم بر نمی‌دارند بنابراین کانالی مانند العالم می‌تواند مقابل هجمه رسانه‌ای قرار بگیرد. بی بی سی در کشورهای عراق و مصر دنبال تحقق اهداف شوم خود است؛ بنابرابن ما هم باید بتوانیم اهداف خود را با غلبه به این رسانه‌ها پیش ببریم.

علی‌عسکری سپس بیان کرد که امیدواریم این شبکه در راستای سازندگی و پیشرفت سوریه، تقویت جبهه مقاومت، آسایش و امنیت بیشتر و بهتر و تلاش برای دستیابی سوریه به آرمان‌های بلندش باشد.

در نهایت با اعلام رئیس صداوسیما شبکه‌های العالم سوریه، هوسا تی وی به صورت رسمی افتتاح شد.

او اظهار کرد: نقش مسلمانان در قاره افریقا با اهمیت بوده و در آینده هم اینگونه است و هوسا تی وی از ضرورت‌ها بود بنابراین تصمیم گرفته شد شبکه آن راه‌اندازی شود. امیدوارم هم تلویزیون و هم رادیو نمای افریقا بتواند تأثیرگذار باشد و به اهداف اسلامی و انقلابی کمک کند.
 

رئیس سازمان صدا و سیما گفت: حادثه سیل خسارت‌هایی داشت اما برکت‌هایی هم داشت؛ مانند وحدت ملی و بسیج ملی. امیدوارم زحمتی که نیروی مسلح و دولت و مردم می کشند باعث شود مشکلات مردم به پایان برسد. اقدام زشت و غلط آمریکایی‌ها برای تروریستی اعلام کردن سپاه، برکاتی داشت و ۸۰ میلیون گفتند ما سپاهی هستیم. آمریکا خواست شکافی بین انقلابی‌ها و غیرانقلابی‌ها بیاندازند اما نتوانستند. خبرنگاران برون‌مرزی در کشور سرباز گمنام هستند چون با داخل کشور کمتر ارتباط دارند اما وسعت کار آن‌ها فوق‌العاده است؛ بنابراین تشکر می‌کنم که با محدودیت و سختی‌ها مجاهدانه تلاش می‌کنید و تعداد زیاد تلویزیون برون مرزی را اداره می‌کنید و امیدوارم صدای انقلاب را به گوش جهانیان برسانید.

او گفت: ما در برنامه‌سازی خود در سال ۹۷ دوره خاصی داشتیم. دشمن خواب دید و خیالات کرد که در چهلمین سال انقلاب کاری کند اما رسانه‌ها زحمت کشیدند؛ بنابراین دشمنان نتوانستند آشوب ایجاد کنند و با اقتدار جشن ۴۰ سالگی انقلاب را برگزار کردیم. در ۲۲ بهمن بیانیه گام دوم انقلاب مقام معظم رهبری صادر شد و نگاه به آینده بود. این بیانیه بسیار حکیمانه، عمیق و منسجم است باید سرلوحه کار خود قرار دهیم و برای آینده اقدام کنیم. امیدواریم بر اساس بیانیه عمل کنیم و دستمایه ایده و اندیشه ما باشد. مقام معظم رهبری سال ۹۸ را سال رونق تولید اعلام کردند که در جنگ اقتصادی هستیم و دشمنان قصد تخریب ما را دارند اما پادزهر آن همین مباحث مقام معظم رهبری و رونق تولید است. تحریم‌ها برای ما فرصت است اگر از این بیانیه برای صادرات مفاهیم استفاده کنیم و اینکه کالاهای خود را صادر کنیم به رونق تولید کمک می‌کند. معرفی کالاهای ایرانی در شبکه برون مرزی می‌تواند باعث رونق تولید شود. همچنین سال ۹۷ سال تولید کالای ایرانی بود که تأثیرگذار بود. باید برای رونق تولید ملی برنامه ریزی کنید و بخشی از آن بر دوش رسانه برون مرزی است و می‌تواند به ارتقا اقتصاد کمک کند.

او خطاب به کارکنان صداوسیما در معاونت برون‌مرزی گفت: راه‌اندازی شبکه العالم سوریه پروژه مهمی است و ارتباط خوبی بین مردم ما و سوریه ایجاد می‌کند. اگر کار فرهنگی و رسانه‌ای بعد از عمل میدانی انجام نشود موفقیت‌هایی را از دست می‌دهیم. امیدوارم در کارتان موفق باشید. خبرگزاری ایران پرس هم جدی بود و با امکانات حداقلی کار کردند البته ما کمک می‌کنیم تا این خبرگزاری بتواند به خوبی کار خود را انجام دهد. هوسا تی وی هم چون بسیاری از مسلمانان با زبان هوسا حرف می‌زنند اهمیت دارد. امیدوارم این شبکه اثر خوبی داشته باشد.
منبع: ایسنا
Histats.com START (standard) Histats.com END