آخرین اخبار
آه اگر آزادی سرودی می خواند/کوچک/همچون گلوگاه پرنده ای/هیچ کجا دیواری فرو ریخته برجای نمی ماند. (احمد شاملو)      
کد خبر: ۷۹۰۵۵
تاریخ انتشار: ۲۶ فروردين ۱۳۹۸ - ۱۴:۳۸
بازار رهن کامل آپارتمان‌های مسکونی در تهران مدت‌هاست به دلیل قیمت‌های پیشنهادی بسیار بالا از رونق افتاده و این روزها حتی مستاجران نیز تمایلی به رهن کامل مسکن نشان نمی‌دهند.
به گزارش فیدوس: مشاوران املاک می‌گویند طی یک سال اخیر روز به روز از میزان تقاضای رهن کامل آپارتمان در پایتخت کاسته شده است و اکنون تعداد مستاجرانی که در جست‌وجوی یافتن این واحدها هستند انگشت شمار است. علت این ماجرا قیمت‌های پیشنهادی بالای موجران برای به رهن سپردن ملک است که اغلب از توان مستاجران خارج است. در حال حاضر در کمتر منطقه‌ای می‌توان آپارتمانی حتی قدیمی و با حداقل امکانات یافت که به بهای زیر مترمربعی 5/ 1 میلیون تومان برای رهن کامل قیمت‌گذاری شود.

این در حالی است که در اغلب محله‌های متوسط این بها مترمربعی 2 تا 5/ 2 میلیون تومان است و این یعنی برای رهن یک واحد 100 مترمربعی باید 250 میلیون تومان ودیعه نزد مالک بسپارند. این قیمت‌ها در برخی مناطق نظیر منطقه یک، 3 و بخش‌هایی از منطقه 2 از حدود مذکور هم فراتر رفته و رهن کامل آپارتمان تا 15 سال ساخت در این مناطق بعضا از مترمربعی 3 میلیون تومان هم فراتر می‌رود. در چنین بازاری طبیعی است که تمایل به رهن کامل آپارتمان در مستاجران کاهش می‌یابد. هر چند بهتر است به جای کاهش میل به رهن کامل، از اصطلاح «سرکوب اجباری تقاضای رهن کامل» تحت تاثیر قیمت‌های نجومی پیشنهادی موجران استفاده کنیم، چراکه قطعا مستاجران در شرایط عادی بازار و با قیمت‌های متعارف همچنان رهن کامل را به رهن و اجاره ترجیح خواهند داد.

منبع: دنیای اقتصاد
Histats.com START (standard) Histats.com END