آخرین اخبار
آه اگر آزادی سرودی می خواند/کوچک/همچون گلوگاه پرنده ای/هیچ کجا دیواری فرو ریخته برجای نمی ماند. (احمد شاملو)      
کد خبر: ۷۸۹۸۷
تاریخ انتشار: ۲۵ فروردين ۱۳۹۸ - ۱۴:۱۴
۱۲هزار نفر در بخش مرکزی شهرستان سوسنگرد که اغلب دامدار هستند به نقاط مختلفی پناه بردند وتعداد چشمگیری از آنها به خاطر دام هایشان نمی توانستند در اردوگاه ها مستقر شوند.
به گزارش فیدوس: هفت روستا با ۱۲ هزار نفر جمعیت در بخش مرکزی شهرستان دشت آزادگان درگیر سیلاب هستند. روستاهای بخش مرکزی این شهرستان در حومه تپه‌های الله اکبر و مسیر «هوفل» بیش از پنج روز سیلاب آنها را محاصره کرده است.

سیلاب حدود دو متر وارد خانه‌های این روستاها شده و تعدادی از تأسیسات ازجمله گاوداری‌های این مسیر را زیر آب برده است. اهالی این روستا در چند نقطه ازجمله اردوگاه‌های سیل زدگان در سطح شهرستان مستقر شده‌اند. برخی از اهالی که دامدار هستند به علت برپا نشدن اردوگاهی ویژه دام، مجبور شدند با دام‌ها به تپه‌های الله و اکبر پناه ببرند.

نخل‌های زیر آب

برای رسیدن به این روستاها باید از ساحل روستای هوفل با قایق به سمت این روستاها بروید. مسیر ساحل هوفل تا روستاهای محاصره شده چیزی نزدیک به ۴۰ دقیقه است. در طول مسیر قایق از بالای سیل بندهای شکسته و از کنارِ سرِ نخل‌ها عبور می‌کند که نشان از عمقِ بیش از چهار متریِ آب دارد.احمد از اهالی روستای سید حمد می‌گوید: روستاهای سید حمد، چبینات، بیت سید ناصر، سید خلف، ابورفوش یک و نیم تا دو متر زیر آب رفتند. همچنین روستاهای شاکریه و بنده سلیت نیز زیر آب هستند.

وی همچنین توضیح داد که پشه‌کوره خیلی اذیتمان می‌کند. آب، برق و گاز نداریم و شرایطمان بسیار عذاب آور شده است. نیاز به چادر داریم و مجبور شدیم با پلاستیک و برگ درخت چادر بسازیم. احتمال ورود مارها به چادرهای غیرایمنی وجود دارد.

سیلاب در روستاهای هوفل شرقی، غربی و سبهانیه نیز با سیلبند لب تا لب شده است و جوانان آنجا نیز در حال مقاومت هستند.

نیاز به لوازم بهداشتی

سید ابراهیم موسوی دهیار روستای سید حمد می‌گوید: در این مسیر نزدیک به ۱۲ هزار نفر درگیر سیلاب شده‌اند. سیلاب همه را پراکنده کرد و هر دسته به جایی پناه بردند.

وی می‌افزاید: غذاهای گرم تأمین می‌شود اما به پتو، وسایل بهداشتی، دستمال کاغذی، کلمن آب و دستشویی اضطراری نیاز شدید داریم. ما بر روی سیلبند چادر زدیم و خانواده‌ها برای رفتن به دستشویی سرگردان شدند.به گزارش مهر، قایق‌ها برای تردد به روستاهای محاصره شده ساعت ۸ صبح شروع به تردد می‌کنند و با تاریکی هوا به علت خطرناک بودنِ تردد، فعالیتشان را تعطیل می‌کنند.

خلاء اردوگاه احشام

روستای سید ناصر (شمیسی) نیز از دیگر روستاهای محاصره درسیلاب است. دهیار این روستا می‌گوید:

روستا تا سه متر زیر آب رفته است. جمعیت ما در آخرین آمار ۶۲ خانوار معادل ۲۷۰ نفر است که برخی از خانواده‌ها را خانه‌های دوست و آشنا در سوسنگرد بردیم و بعضی که دام دارند بخاطر احشام به تپه‌های الله و اکبر پناه بردند و چادر زدند. عده‌ای نیز به سمت منطقه جلیزی رفتند.

علی شمیسی افزود: آبی که سیلاب به این سمت آورده آلوده است و الان خانواده‌هایی که در تپه‌های الله و اکبر مستقر هستند مشکل استحمام دارند.

به گزارش خبرنگار مهر، شهرستان دشت آزادگان در غرب خوزستان واقع است و سوسنگرد مرکز آن، ۸۵ کیلومتر با اهواز فاصله دارد. در سیلاب اخیر دستور تخلیه چهار شهر این شهرستان که در معرض خطر سیلاب هستند صادر شد.
منبع: مهر
Histats.com START (standard) Histats.com END