آه اگر آزادی سرودی می خواند/کوچک/همچون گلوگاه پرنده ای/هیچ کجا دیواری فرو ریخته برجای نمی ماند. (احمد شاملو)      
کد خبر: ۷۸۹۰۶
تاریخ انتشار: ۲۳ فروردين ۱۳۹۸ - ۱۸:۲۰
در روزهای اخیر و بدنبال متهم کردن سپاه پاسداران به تروریسم از سوی دولت امریکا، عده ای با تکرار حرفهای قدیمی و تکراری، این موضوع را بدون اینکه ربطی داشته باشد بهFATF ربط داده اند.
به گزارش فیدوس: در روزهای اخیر و بدنبال متهم کردن سپاه پاسداران به تروریسم از سوی دولت امریکا، عده ای با تکرار حرفهای قدیمی و تکراری، این موضوع را بدون اینکه ربطی داشته باشد بهFATF ربط داده اند.

شبه استدلال آنها این است که چون امریکا سپاه را تروریست خوانده،پیوستن به FATF عملا بستن دست این نهاد انقلابی برای کمک به نهضتهای انقلابی و آزادی بخش است و به همین دلیل باید از پیوستن به آن خودداری کرد.

این شبه استدلال ، صرفا توسل به احساسات و سوارشدن بر جوی است که در روزهای اخیر ایجاد شده و با توضیح زیر روشن می شود که کاملا بی ربط است:

1-امریکا و برخی متحدانش در منطقه و به ویژه رژیم صهیونیستی تلاش بسیاری کرده اند که ایران به FATF نپیوندد. این تلاشها حتی در آخرین نشست در پاریس هم بصورت گسترده اعمال شد اما نتیجه ای نداشت.طبیعی است که امریکا و ارتجاع منطقه بدنبال منزوی کردن ایران باشند.

2- اصولا امریکا به عنوان یک ناقض همیشگی مقررات بین المللی، برای اعمال فشار و تحریم و ... نیازی به FATF  ندارد. مگر در سال 1358 و سالهای بعد از آن که امریکایی ها ایران را تحریم کردند،FATF وجود داشت؟

3- در FATF مسئله ما اصلا امریکا نیست.مسئله ما کشورهایی است که متحد یا شریک تجاری ما هستند. روسیه و چین و ترکیه وعراق و هند و... ،هم خودشان عضوFATF هستند و هم  مبادلات مالی شان با ایران بر اساس FATF صورت می گیرد. بنا براین بهانه کردن امریکا، فقط مشکلات تجاری-مالی کشورمان را افزایش می دهد.

4- کمک سپاه پاسداران به نهضتهای آزادیبخش چگونه صورت می گیرد؟آیا این نهاد ،بخشی از جمهوری اسلامی ایران است یا جدا از آن؟ قطعا کسی سپاه را مجزا از ایران نمی داند. پس کمک سپاه به دیگران،عملا کمک ایران است. تا کنون چنین کمکهایی صورت می گرفته و پس از این هم صورت خواهدگرفت، چه سپاه را متهم به تروریسم کنند یا نکنند؛چه فرضا تحریم کنند یا نکنند این روند متوقف نخواهد شد. و نکته مهم اینکه برای چنین کمکهایی که قطعا توجیه استراتژیک دارد باید درآمد وجود داشته باشد تا هزینه کردنش مقدور باشد. کسب درآمد بدون FATF حتی از طریق کشورهای دوست آسان نیست.

5- چنین کمکهایی برای سایر کشورها(حتی حامیان تروریسم) نیز وجود دارد و کسی نمی تواند از آن جلوگیری کند . در باره ایران هم هیچ محدودیتی قابل تصور نیست. ضمن اینکه مسئولان بارها اعلام کرده اند در کنوانسیونها و سازمانهای بین المللی ،کشور ما  برای خود حق تحفظ قائل است، و این روند در موردFAFT نیز صادق است.

6- اینکه بخاطر حضور امریکا در FATF از حقوق خود بگذریم مانند فردی است که مثلا در تیم مقابلش، فردی را می بیند که با او اختلاف دارد و به همین دلیل از بازی قهر می کند! این فرد چه سودی از قهرش می برد؟علاوه بر این، امریکا و حتی اسرائیل در برخی قراردادهای بین المللی حضور دارند و ایران نیز عضو آنهاست.

7- امریکا همه دنیا نیست. با اینکه یک ابرقدرت است اما نقاط ضعف بزرگی دارد و می توان از ضعفهایش بهره گرفت. حضور ایالات متحده در FTF- حتی اگر بپذیریم حضوری پررنگ است(که معلوم نیست چنین باشد) - نباید ما را به وحشت بیاندازد. همانگونه که در 40 سال اخیر در برابر او ایستاده ایم، در FATF می توانیم علاوه بر ایستادگی، منافع مان را هم بجوییم.
گریز از مقابله با امریکا، فرار از حریف است و کسانی که در مخالفت با FATF کشور را به گریز از امریکا تشویق می کنند، قطعا نمی توانند در ردیف جربزه داران قرار گیرند.

8- گاه به این استناد می شود که فلان امریکایی گفته است از طریقFATF با ایران چنین و چنان می کنیم. این استناد،واقعا خنده دار است. دشمن برای مرعوب کردن ما به هر حیله ای متوسل می شود و این هم یکی از آنهاست.اصلا FATF چنین آوردگاهی نیست. بر فرض هم که باشد، فرار از آن ضعف بزرگ و اعتراف به شکست است. اگر از دشمن بگریزیم او به دنبالمان می آید و در گوشه ای  از ماخفت گیری می کند. فرار،عزت نیست،ذلت است.
منبع: خبرانلاین
برچسب ها: سپاه ، ترامپ ، فیدوس
Histats.com START (standard) Histats.com END