آخرین اخبار
آه اگر آزادی سرودی می خواند/کوچک/همچون گلوگاه پرنده ای/هیچ کجا دیواری فرو ریخته برجای نمی ماند. (احمد شاملو)      
کد خبر: ۷۸۸۳۲
تاریخ انتشار: ۲۲ فروردين ۱۳۹۸ - ۰۷:۱۹
وزیر راه و شهرسازی درباره ساخت و سازها در مناطق سیل زده گفت: نکته مهم این است که نباید مسیر آب تصرف و بسته شود. مجوز داشتن و نداشتن همیشه مطرح بوده و در سالهای گذشته و سال ۹۷ نیز شاهد بودیم که ویلاها، ساختمان‌ها و هتل‌های غیرمجاز ساخته شده در مسیل رودخانه‌ها تخریب شده است.
به گزارش فیدوس: وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه سیل اخیر تا کنون در ۲۴ استان، ۲۱۳ شهرستان و ۲۰۹ شهر حدود ۵ هزار و ۹۰۰ روستا تخریب داشته است براورد اولیه خسارات را بیش از ۳هزار میلیارد تومان اعلام کرد.

وزیر راه و شهرسازی در برنامه تیتر امشب شبکه خبر درباره ساخت و سازها در مناطق سیل زده گفت: نکته مهم این است که نباید مسیر آب تصرف و بسته شود. مجوز داشتن و نداشتن همیشه مطرح بوده و در سالهای گذشته و سال ۹۷ نیز شاهد بودیم که ویلاها، ساختمان‌ها و هتل‌های غیرمجاز ساخته شده در مسیل رودخانه‌ها تخریب شده است.

او افزود: امروز بهترین فرصت است که با توجه به گستردگی و فراگیری سیل در سراسر کشور ساخت و سازها را کنترل کنیم و از ساخت و سازهای غیرمجاز جلوگیری کنیم. کسب و کارها به مناطق امن منتقل شود و مسیل رودخانه‌ها باز شود تا در آینده شاهد چنین مشکلاتی نباشیم.

او افزود: برخی جاها خشک رود است ولی مسیل رودخانه بوده است. خشکسالی موجب شده بود اعلام شود که مسیل ها واگذار شود ولی بارش‌های وسیع و رحمت الهی سرزمین‌های خشک را سیراب کرد و از خشکسالی خارج شدیم.

وزیر راه افزود: در بازسازی امکان حریم رودخانه و بستر رودخانه دستور جابجایی صادر شده است. همزمانی سیل در چندین استان تجربه و مانوری بود که فرصتی شد تا تعامل و یکپارچگی باردیگر به نمایش درآید.

او درباره میزان برآورد خسارت‌ها نیز گفت: بجز خوزستان که هنوز درگیر سیل هستیم بعد از تخلیه کامل آب میزان دقیق خسارت‌ها مشخص خواهد شد.
آخرین جمع بندی ها در ۲۴ استان، ۲۱۳ شهرستان و ۲۰۹ شهر حدود ۵ هزار و ۹۰۰ روستا (هم مسکونی و هم راه) تخریب داشته است. ۱۰ هزار و ۷۱۹ ابنیه های فنی شامل آبرو، آب نما و پل آسیب دیده اند که از این تعداد ۵۶۳ ابنیه تخریب شده است که برآورده اولیه بیش از ۳ هزار میلیارد تومان خسارت وارد شده محاسبه شده است.
برآوردها نشان می‌دهد به غیر هزینه‌ها باید کار جایگزین انجام دهیم. از ۱۰۴ کیلومتر جاده پلدختر ۴۰ کیلومتر تخریب سنگین شده است که از این مقدار حدود ۱۲ کیلومتر باید به صورت اساسی تغییر کند و بازسازی شود و ۲۰ کیلومتر آن قابلیت بازسازی دارد ولی حدود ۹ کیلومتر بدون تونل زدن نمی‌توان مسیر را ادامه داد.

وزیر راه و شهرسازی در ادامه گفت: از هفته گذشته اعلام شد خودروهایی که شماره پلدختر هستند از پرداخت عوارض معاف هستند.

محمد اسلامی گفت: عملیات اجرایی از روزهای نخست آغاز شده است و در محور خرم آباد- پلدختر مرحله دوم عملیات آزادراه در حال انجام است. راه جدید و کنارگذری نیز در دست اقدام است.

او در ادامه گفت: امکانات به مسیرها گسیل شده است. یکی از معاونین در خوزستان مستقر هستند و دستورات ستاد بحران را اجرا می‌کنند.

وزیر راه و شهرسازی گفت: خط آهن در همه مسیرها فعال شده است و کار جدی بازسازی‌ها آغاز شده است و باید تا پایان امسال کار بازسازی‌ها تکمیل شود اما تکمیل ۹ کیلومتر راه پروژه سنگینی است که حدود ۲ سال زمان می‌برد و برای برطرف شدن مشکل تا تکمیل راه‌های اصلی کنارگذری احداث خواهد شد.
بیش از ۱۲ هزار پرسنل راهداری ۲۴ ساعته مشغول فعالیت هستند تا مسیرها به موقع و زود بازگشایی شود.

‌اسلامی گفت: در خوزستان به جز بخشی که اطلاعات اولیه را داشتیم نهایی نشده است .۱۵۱ هزار و ۵۶۴ واحد شهری و روستایی آسیب دیده است که از این تعداد ۱۰۵ هزار واحد در روستاها و ۴۶ هزار و ۴۸۸ واحد در شهرها هستند که در مصوبه دولت ابلاغ شده مبلغ ۵۰ میلیون تومان برای احداث واحدهای شهری به اضافه ۱۲ میلیون تومان بلاعوض و برای روستاها ۴۰ میلیون تومان وام و ۱۰ میلیون تومان بلاعوض در نظر گرفته شده است.
برای هر واحد تعمیری مغازه‌ها و محل کسب ۵ میلیون تومان بلاعوض و ۱۵ میلیون تسهیلات، برای معیشت نیز ۵ میلیون بلاعوض و ۱۵ میلیون تسهیلات و برای واحدهای تجاری نیز ۴۵ میلیون تومان تسهیلات در نظر گرفه شده است.
برای هر هکتار کشاورزی نیز مبالغی در نظر گرفته شده است که بعد از گلستان و مازندران اقدام خواهد شد. برای ساخت و سازها نیز کمک و اقدامات لازم انجام خواهد شد.
اسلامی درباره لزوم طرح جامع حفاظت از سیل و تخریب راه‌ها در سیل گفت: به دبیرخانه شورای عالی شهرسازی از اوایل فروردین ماه در شهرهایی که سیل داشتیم دستور بازبینی مسیل ها و حریم‌های رودخانه صادر شده است.
موضوع اصلی این است که حجم بارش و میزان آب نسبت به دوره بلندمدت ۵۰ سال گذشته بی سابقه بوده است بنابراین مفروضات در مطالعات تغییر کرده باید در طرح جامع جدید مدنظر و بازنگری شود.
موضوع دوم طرح جامع حفاظت از سیلاب است که به صورت کلی و کلان در دولت مصوب شده و قرار شد وزارت راه و شهرسازی، نیرو وزارت شهرسازی به نوبه خود همکاری لازم را داشته باشند.
موضوع سوم نیز این است که در بازنگری جدید به میزان آب و جاده‌ها توجه جدی شود و بویژه در محاسبات پل‌ها و خانه‌ها ملاک قرار گیرد.

وزیر راه و شهرسازی در پایان گفت: اقدام نابخردانه دولت آمریکا در قراردادن سپاه در لیست تروریست‌ها موجب اتحاد بیشتر مردم ما شد. اقدامات دولت آمریکا در جلوگیری از ارسال کمک‌ها به سیل زدگان نیز نشان داد دشمنی با ملت ایران دشمنی دیرینه است.

غلامرضا شریعتی استاندار خوزستان در ارتباط تصویری گفت: بعلت همزمانی گرفتار شدن ۲ حوزه آبریز بستر رودخانه‌ها تحمل ندارد بنابراین حجم قابل توجهی از رودخانه کرخه و دز به هم پیوسته اند و به سمت اهواز در حرکت هستند که میزان برآورد آن به طو دقیق قابل اندازه گیری نیست. کارهای جدی در این زمینه انجام شده تا نقاط مختلف شهر را ایمن کنیم و برای احتیاط اعلام کردیم مناطقی که در این مسیر قرار دارند ترجیحاً سالمندان، زنان و کودکان منطقه را ترک کنند و به مناطق امن بروند. ما نیز با استقرار سیل بندها سعی داریم مسیر رودخانه را به سمت هورالعظیم هدایت کنیم.

او افزود: در این مناطق ۶۰ تا ۷۰ هزار نفر ساکن هستند و درخواست شده هرچه سریع‌تر منازل را ترک کنند.
مسیر الباجی به سمت شوش است که آب کرخه و دز با هم یکی شده است و آن میزان از آبی که از طریق کرخه و دز یکی شده با توجه به اینکه دبی آب را کاهش داده ایم مسیرها کاسته می‌شود و اگر بارش‌های قوی نداشته باشیم به تدریج وضعیت عادی خواهد شد.
استاندار خوزستان در ادامه افزود: ماشین آلات سنگین به میزان قابل توجهی مشغول فعالیت هستند. اعلام نیازها تأمین شده است و راه و شهرسازی همکاری خوبی در این زمینه داشته است.

شریعتی گفت: رودخانه در در منطقه بامدژ به سمت بندقیر تا کارون یکی می‌شود و کرخه نیز در منطقه الحایی به سمت حمیدیه می‌رود که در طول مسیر بستر رودخانه‌ها به هم نزدیک می‌شوند و در منطقه تالاب بامدژ به دلیل جریان رودخانه و افزایش دبی گسترش یافته است که جز موارد نادری بوده که رودخانه‌ها با هم یکی شده است.

او گفت: در دشت آزادگان هنوز آبی وارد نشده است و فعلاً مشکلی در این منطقه نداریم.
دانشگاه علوم پزشکی و جمعیت هلال احمر متولی امر پزشکی هستند و با توجه به اعلام هلال احمر ۲۶ هزار پکیج لوازم بهداشتی خریداری و به سیل زدگان تقدیم خواهد شد.

سیدموسی خادمی استاندار لرستان در ارتباط تصویری گفت: ارتفاع گل لای در پلدختر تا ۲ متر هم رسید و با تخلیه گل و لای معابر تخلیه گل و لای منازل باردیگر معابر را درگیر می‌کند که کار را سخت کرده است. کانال‌های آب سطحی نیز مسدود شده اند و امکان عبور آب وجود ندارد.

او افزود: با ۴ دستگاه اصلی سپاه، ارتش، شهرداری و بنیاد مسکن که در تقسیم بندی منطقه فعالیت دارند مشغول پاکسازی معابر هستیم. اولویت اصلی خدمات رسانی به مردم و برقراری زیرساخت‌های لازم است.

خادمی گفت: یکی از مشکلات اساسی از بین رفتن وسایل منزل است که مرتب نیز بعنوان کمک‌ها از نهادها و خیرین درخواست می‌شود. ستاد اجرایی فرمان امام تأمین حدود ۱۰ هزار پک لوازم خانگی را تقبل کرده اند.
منبع: مهر
Histats.com START (standard) Histats.com END