آه اگر آزادی سرودی می خواند/کوچک/همچون گلوگاه پرنده ای/هیچ کجا دیواری فرو ریخته برجای نمی ماند. (احمد شاملو)      
کد خبر: ۷۸۷۱۲
تاریخ انتشار: ۱۹ فروردين ۱۳۹۸ - ۱۷:۱۵
قاسمی پژوهشگر حوزه شفافیت گفت: بحث شفافیت مالی انتخابات مجلس مسئله ای مهم است و کسی که اسپانسر مالی نماینده مجلس می شود، حتما از هزینه ای که در زمینه تبلیغات انتخابات این نماینده کرده است، انتظاری دارد که در اینجا رانت ایجاد می شود. رانتی که منجر به مسائلی نظیر فرار مالیاتی قاچاق و غیره می شود.
به گزارش فیدوس: پژوهشگر حوزه شفافیت گفت: بحث شفافیت مالی انتخابات مجلس مسئله ای مهم است و کسی که اسپانسر مالی نماینده مجلس می شود، حتما از هزینه ای که در زمینه تبلیغات انتخابات این نماینده کرده است، انتظاری دارد که در اینجا رانت ایجاد می شود.

لزوم شفافیت منابع مالی انتخابات مجلس برای مردم
 اولین قسمت از  برنامه «پایش» در سال 98، موضوع شفافیت در انتخابات مجلس را بررسی کرد.

در همین زمینه قاسمی پژوهشگر حوزه شفافیت گفت: بحث شفافیت مالی انتخابات مجلس مسئله ای مهم است و کسی که اسپانسر مالی نماینده مجلس می شود، حتما از هزینه ای که در زمینه تبلیغات انتخابات این نماینده کرده است، انتظاری دارد که در اینجا رانت ایجاد می شود. رانتی که منجر به مسائلی نظیر فرار مالیاتی قاچاق و غیره می شود.

وی افزود: در سیاست های کلی ابلاغی از سوی مقام معظم رهبری بر شفافیت منابع مالی انتخاباتی و نظارت بر آن تاکید شده است و این مسئله در اکثر کشورهای جهان وجود دارد. در مجلس شورای اسلامی 13 ماده برای شفافیت در منابع مالی انتخاباتی مطرح شد که با ایراد گیری در صحن مجلس به یک ماده تبدیل گشت!

قاسمی گفت: نتایج ادغام این 13 ماده در یک ماده منجر به مشکلاتی شد که در عمل شفافیت در منابع مالی انتخابات را بی اثر کرد به گونه ای نماینده مجلس همچنان وام دار اسپانسر های خود است.

* در بخش تامین مالی منابع انتخاباتی فرآیندی طراحی که تبدیل به 8 بند در یک ماده شد

در همین زمینه کولیوند رئیس کمیسیون شوراهای مجلس در ارتباط با پایش در خصوص بحث شفافیت مالی در انتخابات گفت: در بخش تامین مالی منابع انتخاباتی یک فرآیند طراحی که تبدیل به 8 بند در یک ماده شد. درماده 65 مکرر به موضوع نظارت بر منابع مالی و هزینه کرد منابع انتخاباتی پرداخته شده است که همه منابع مورد نظارت قرار می گیرد.

وی ادامه داد: این نظارت از منابع مالی انتخاباتی در دسترس عموم قرار خواهد گرفت و مردم می توانند از این موضوع مطلع شوند.

کولیوند در خصوص بازگشت طرح شفافیت مالی در انتخابات مجلس به کمیسیون شوراها گفت: به دلیل اینکه این مسائل در لایحه جامع انتخاباتی، که به همه انتخابات های کشور می پردازد، آمده بود، طرح مذکور به کمیسیون بازگشت تا با لایحه فوق تطبیق داده شود.

کولیوند در پاسخ به سوال مجری برنامه که بیان کرد مردم باید از همه جزئیات منابع مالی کاندیدا مطلع شوند، افزود: ممکن است اگر این مسئله رخ دهد، در فضای مجازی کشور هجمه هایی به کاندیدا وارد شود که نمی توان آن را مدیریت کرد. بنابراین در مورد همه این مسائل در کمیسیون بحث شده است و مراجع نظارتی بر این موضوعات اشراف دارند.
منبع: فارس
Histats.com START (standard) Histats.com END