آخرین اخبار
آه اگر آزادی سرودی می خواند/کوچک/همچون گلوگاه پرنده ای/هیچ کجا دیواری فرو ریخته برجای نمی ماند. (احمد شاملو)      
کد خبر: ۷۸۶۸۵
تاریخ انتشار: ۱۹ فروردين ۱۳۹۸ - ۰۸:۴۶
افزایش سیلاب در منطقه «سید عباس» بخش شاوور باعث افزایش احتمال نزاع بین ساکنان این روستا و اهالی پائین دست برای بازکردن مسیر سیلاب شده است.
به گزارش فیدوس: سیلاب کرخه طی دو روز گذشته به سمت منطقه «سید عباس» از توابع بخش شاوور شهرستان شوش رسید و این منطقه را زیر آب برد. منطقه سید عباس در مجاورت جاده ترانزیتی اهواز – اندیمشک قرار دارد. اهمیت تردد در این جاده بسیار استراتژیک است و وزارت راه و شهرسازی در تلاش است که این جاده مسدود نشود.

جلوگیری از بسته شدن جاده باعث می‌شود آب پشتِ سیل بند در منطقه سید عباس بالاتر رود و خانه‌ها بیشتر به زیر آب بروند.

به همین علت اهالی منطقه سید عباس می‌گویند با باز شدن مسیر روستای سید عباس به سمت روستاهای پایین دست، سیلاب به روستاها و مزارع پایین دست هدایت شود.

از سوی دیگر، روستاهای پایین دست نیز در مقابل این درخواست ایستادگی کردند و مخالفت پیش رویِ سیلاب به سمت مزارع و روستاهایشان هستند.

عدم انسجامِ مدیریت در بحث اجتماعیِ بحران‌ها باعث تنشی میان دو طرف شده و از دیروز تا کنون درگیری‌هایی میان آنها رخ داده است. هر کدام از دو طرفِ دگیری، حفاظت از ملک و دارایی‌هایشان را حق خود می‌دانند.

عضو شورای سید عباس که نخواست نامش ذکر شود در گفتگو با خبرنگار مهر در این رابطه گفت: از مسئولان مربوطه همچون فرمانداری، بخشداری و حتی نماینده مجلس می‌خواهیم هرچه سریع‌تر جلوی این نزاع را بگیرند.

وی افزود: اگر این درگیری ادامه پیدا کند ممکن است در این شرایط بحرانی تبعاتی داشته باشد.

به گزارش خبرنگار مهر، روند پیش روی سیلاب از روی رودخانه کرخه رو به افزایش است و همین موضوع باعث شده بخشی از روستاهای شوش در خطر سیلاب قرار بگیرند.

خروجی سد کرخه در شمال خوزستان با افزایش ۵۰۰ متر مکعب در ثانیه در روز جمعه، به بیش از ۲ هزار و ۴۰۰ مترمعکب درثانیه رسید. متوسط خروجی سد کرخه در گذشته در حدود ۵۰۰ مترمکعب در ثانیه بوده اما در سال‌های اخیر که کرخه با خشکسالی روبه رو بود، خروجی آن تا ۱۵۰ مترمکعب در ثانیه نیز کاهش یافته بود.

یاداور می‌شود، سیلاب تاکنون هفت هزار و ۴۰۰ میلیارد ریال خسارت به بخش‌های کشاورزی، دام، شیلات و تأسیسات این استان وارد کرده است.
منبع: مهر
Histats.com START (standard) Histats.com END