آخرین اخبار
آه اگر آزادی سرودی می خواند/کوچک/همچون گلوگاه پرنده ای/هیچ کجا دیواری فرو ریخته برجای نمی ماند. (احمد شاملو)      
کد خبر: ۷۸۶۷۸
تاریخ انتشار: ۱۹ فروردين ۱۳۹۸ - ۱۰:۳۳
رئیس کل بانک مرکزی با بیان اینکه نرخ کنونی ارز در بازار واقعی نیست، گفت: روز گذشته ۱۰ برابر ارزی که به مردم فروختیم، در صرافی‌های بانکی ارز از مردم خریدیم.
به گزارش فیدوس: عبدالناصر همتی در نشست نوروزی خود با اهالی رسانه با بیان اینکه گزارش‌های محرمانه برخی کشورهای همسایه نشان می‌دهد عده‌ای می‌خواستند در نوروز ۹۸ بازار ارز را به هم بریزند، گفت: خوشبختانه بازار ارز را کنترل کرده و اجازه دخالت دلالان در بازار را ندادیم، این در شرایطی است که قیمت ارز اکنون در بازار واقعی نیست.

رئیس کل بانک مرکزی افزود: دیروز ۱۰ برابر ارزی که به مردم در صرافی‌های بانکی به قیمت ۱۳,۲۰۰ تومان فروخته شده، ارز از مردم به قیمت ۱۳,۱۰۰ تومان خریداری شده که اختلاف قیمت ۱۰۰ تومانی داشته است. این در حالی است که دیروز در بازار قیمت را ۱۳,۶۰۰ تومان اعلام می‌کردند.

وی تصریح کرد: من هم امیدوارم نرخ ارز از ۱۱ هزار تومان پایین‌تر بیاید اما هیچ وقت نگفته‌ام نرخ دلار ۱۱ هزار تومان می‌شود و البته اصلاً نرخ اعلام نکرده و هیچ وقت هم اعلام نمی‌کنم.

به گفته همتی، بسیاری از بانک‌های کشور ناتراز هستند که در حال اصلاح آنها هستیم.

وی در خصوص نقدینگی خاطرنشان کرد: سؤالم این است که نقدینگی سرگردان کجاست، چرا که نقدینگی در ایران از سود سپرده حاصل می‌شود، پس اعداد و ارقامی که برای نقدینگی اعلام می‌شود، بیشتر به صورت الکترونیکی جابه جا می‌گردد.

رئیس کل بانک مرکزی افزود: دارایی بانک‌ها باید فروخته شده و معوقات آنها وصول شود اما نکته اصلی آن است که نقدینگی را نمی‌توان هدایت کرد و مثل مهمان به او گفت اینجا برو و آنجا برو.

همتی سال ۹۷ را سالی سخت و استثنایی برای اقتصاد ایران دانست و گفت: فشار اقتصادی در این سال بسیار بالا بود، ولی ثبات نسبی بازار در نیمه دوم یک موفقیت نسبی برای ما به شمار می‌رود.

وی گفت: اوایل تصدی ریاست کلی بانک مرکزی بخاطر نگرانی از شرایط بازار ارز تا سه ماه نگرانی شدید داشتم و گاهی شب‌ها خواب به چشمانم نمی‌آمد. اما حالا بازار به ثبات رسیده است و از این بابت خوشحال هستم.

رئیس کل بانک مرکزی، با بیان اینکه یکی از دستورات نخستین جلسه شورای پول و اعتبار، بحث بازار متشکل ارزی است، گفت: روز گذشته اعضای هیأت مدیره بازار متشکل ارزی مشخص شد و با توجه به اینکه کارهای نرم‌افزاری و سخت‌افزاری آن زمان می‌برد، امیدواریم که تا پایان ماه جاری عملیاتی شود.

وی افزود: دستور دیگر این جلسه موضوع سیاست‌های باز پولی است که امسال اجرایی خواهیم کرد و بر اساس آن نرخ سود را در کانالی تعیین می‌کنیم و بانک‌ها نیز باید در آن محدوده عمل کنند و برای اضافه برداشت‌ها مقررات بسیار جدی خواهیم داشت.

وی اظهار داشت: نباید درگیر فضاسازی سایت‌ها و دلال‌ها بشویم. همین دیروز در کانال‌ها نرخ ۱۳ هزار ۶۰۰ تومان اعلام می‌کردند اما هیچکس خریدار نبود
منبع: مهر
Histats.com START (standard) Histats.com END