آخرین اخبار
آه اگر آزادی سرودی می خواند/کوچک/همچون گلوگاه پرنده ای/هیچ کجا دیواری فرو ریخته برجای نمی ماند. (احمد شاملو)      
کد خبر: ۷۸۶۱۹
تاریخ انتشار: ۱۸ فروردين ۱۳۹۸ - ۰۹:۱۷
خسارت سیل۹۵ هم تا آخر فروردین پرداخت می‌شود
استاندار خوزستان در واکنش به شایعات درباره درگیری‌های اخیر ضابطان قضایی با کشاورزان دشت آزادگان در موضوع تخلیه این زمین‌ها می‌گوید: این مناطق فیوزپلاک‌های کرخه است و اگر این زمین‌ها تخلیه و آب‌گیری نمی‌شد، سوسنگرد زیر آب می‌رفت.
به گزارش فیدوس: استاندار خوزستان در واکنش به شایعات درباره درگیری‌های اخیر ضابطان قضایی با کشاورزان دشت آزادگان در موضوع تخلیه این زمین‌ها می‌گوید: این مناطق فیوزپلاک‌های کرخه است و اگر این زمین‌ها تخلیه و آب‌گیری نمی‌شد، سوسنگرد زیر آب می‌رفت.

هفته گذشته برخی کشاورزان دشت آزادگان در برابر شکستن سیل‌بندها و انحراف سیلاب به زمین‌های کشاورزی‌ خود مقاومت کردند. این اتفاق باعث تنش و درگیری بین ضابطان قضایی و مردم منطقه شد. 

در این باره سردار رمضان شریف، سخنگوی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ادعای درگیری سپاه با کشاورزان منطقه را رد و اعلام کرد: «مسئولیت اجرای مصوبات شورای تأمین استان‌ها در شرایط خاص بر عهده نهادهای انتظامی و قضایی است.»

غلامرضا شریعتی، استاندار خوزستان درباره این درگیری‌ها با مردم به خبرنگار سیاسی ایرناپلاس می‌گوید: این زمین‌ها فیوزپلاک رود کرخه و از منابع ملی است. یعنی هر زمان جریان آب در سیل‌های کرخه از عددی بالاتر برود که کرخه ظرفیت آن را نداشته باشد، برخی سیل‌بندها می‌شکند و مانند رودخانه عمل می‌کند. 
وی در این باره می‌افزاید: این مسیرها آب را به سمت تالاب‌ها می‌برد که همان فیوزپلاک‌ها هستند. این محل‌ها فیوزپلاک‌های تاریخی کرخه‌اند. این کار هم از این جهت انجام گرفته است که سوسنگرد زیر آب نرود.

استاندار خوزستان با اشاره به اینکه کشاورزان این منطقه طی این سال‌ها به دلیل خشکسالی در این زمین‌ها کشاورزی می‌کردند، تصریح می‌کند: به دلیل وجود سیل باید این مناطق را تخلیه می‌کردند تا به‌عنوان فیوزپلاک عمل کند و سوسنگرد نابود نشود. ‌این اقدام باعث شد سطح آب سوسنگرد که در آستانه آب‌گرفتگی شدید بود، حدود یک تا یک و نیم متر کاهش یابد. 

شریعتی با بیان اینکه ما طی مذاکرات با مردم محلی این منطقه توضیح می‌دادیم خسارت آن‌ها جبران خواهد شد، می‌افزاید: با این حال مردم مقاومت می‌کردند، اما ما باید از فاجعه انسانی در سوسنگرد پیشگیری می‌کردیم. 

وی در پاسخ به اینکه آیا خسارت کشاورزان این منطقه پرداخت شده است یا نه، می‌گوید: طبق مصوبه دولت خسارت آن‌ها پرداخت می‌شود. حتی خسارت مربوط به سیل سال ۹۵ هم به دستور آقای رئیس‌جمهور تا پایان فروردین پرداخت می‌شود.
منبع: ایرنا
Histats.com START (standard) Histats.com END