آخرین اخبار
آه اگر آزادی سرودی می خواند/کوچک/همچون گلوگاه پرنده ای/هیچ کجا دیواری فرو ریخته برجای نمی ماند. (احمد شاملو)      
کد خبر: ۷۸۵۸۶
تاریخ انتشار: ۱۷ فروردين ۱۳۹۸ - ۱۴:۱۸
رئیس اتحادیه فروشندگان میوه و سبزی با بیان اینکه قیمت پیاز و سیب زمینی طی روزهای آینده کاهش می یابد،گفت: کشاورزان به کشت صیفی جات ترغیب شده اند.
به گزارش فیدوس: رئیس اتحادیه فروشندگان میوه و سبزی با بیان اینکه قیمت پیاز و سیب زمینی طی روزهای آینده کاهش می یابد،گفت: کشاورزان به کشت صیفی جات ترغیب شده اند.

اسدالله کارگر درباره اینکه بارندگی‌ها و سیل اخیر چه تأثیری بر وضعیت تولید میوه و صیفی جات داشته است، گفت: به نظر نمی‌رسد سیل بتواند به تولید میوه‌های سردرختی آسیبی وارد کند مگر اینکه شکوفه‌های درختان به دلیل سرما دچار آسیب شود. اما درباره صیفی جات احتمال آسیب وجود دارد که باید دقیقاً برآورد و اعلام شود.

وی درباره ممنوعیت صادرات پیاز و سیب زمینی و تأثیر آن بر قیمت این محصولات نیز افزود: روزهای گذشته که تعطیلات بوده اما بعد از اعلام خبر ممنوعیت صادرات قیمت پیاز تا کیلویی ٨ هزارتومان نیز کاهش یافت.

رئیس اتحادیه فروشندگان میوه و سبزی گفت: معمولاً وقتی که خبر ممنوعیت صادرات محصولی اعلام می‌شود قیمت آن با افت همراه خواهد بود ضمن اینکه باید منتظر کاهش بیشتر نرخ این محصولات هم باشیم.

کارگر ادامه داد: به عنوان مثال گوجه فرنگی در حال حاضر با قیمت کیلویی بین ١٥٠٠ تا ٢٠٠٠ تومان دست مصرف کننده می‌رسد که البته این قیمت هم به زیان کشاورزان است.

وی تصریح کرد: با این حال کشاورزان ما تشویق شدند امسال صیفی جات زیاد کشت کنند به دلیل اینکه صادرات این محصولات با رونق زیادی همراه بوده و ارزآوری خوبی داشته است.

کارگر در بخش دیگری از سخنان خود از نوسانات شدید قیمتی میوه و صیفی جات انتقاد کرد و گفت: گاهی اوقات قیمت این محصولات بسیار بالا و گاهی بسیار پایین است دلیل این مساله را نیز ضعف مدیریتی می‌توان عنوان کرد. قیمت این محصولات باید در یک حد منطقی بماند که نه کشاورز ضرر کند نه به مصرف کننده اجحاف شود.

وی تصریح کرد: وزارت جهاد کشاورزی، به عنوان متولی تنظیم بازار باید میزان نیاز بازار و صادرات را مشخص کند و براین اساس الگوی کشت را تنظیم نماید و به کشاورزان بگوید چه میزان از هر محصول را کشت کنند، بدین ترتیب دیگر شاهد چنین مشکلاتی نخواهیم بود.
منبع: مهر
Histats.com START (standard) Histats.com END