آه اگر آزادی سرودی می خواند/کوچک/همچون گلوگاه پرنده ای/هیچ کجا دیواری فرو ریخته برجای نمی ماند. (احمد شاملو)      
کد خبر: ۷۸۵۶۴
تاریخ انتشار: ۱۷ فروردين ۱۳۹۸ - ۱۰:۳۹
بیگی گفت: باید زمانی به سمت انتخابات استانی پیش رفت که شوراهای اسلامی شهر و روستا آنقدر تقویت شده باشند که سطوح خُرد و مناطق دورافتاده مشکلی از حیث رسیدگی نداشته باشند.
به گزارش فیدوس: «احمدعلیرضا بیگی» به ابعاد مختلف استانی شدن انتخابات اشاره کرد و اظهار داشت: طراحان استانی شدن انتخابات معتقدند به واسطه این موضوع نمایندگان در سطحی بالاتر از سطح و کارکردهای فعلی می توانند ایفای نقش کنند چرا که امروز گرفتار کارهای جزئی حوزه انتخابیه شده و لاجرم در حوزه قانونگذاری توفیق کمی دارند و این کار فرصت نظارت بر کارکرد قوا به خصوص قوه مجریه را از آنها می گیرد.

نماینده مردم تبریز، اسکو و آذرشهر در مجلس شورای اسلامی در ادامه با بیان اینکه ظاهرا این نظر درست است اما در نهایت نتیجه نخواهد داشت، عنوان کرد: الگوی مشابه را تا کنون برای تهران شاهد بوده ایم که کاربرد نیز دارد و مردم به 30 نماینده رأی می دهند اما این مدل فراگیر برای کل کشور نیست.

وی افزود: در محدوده تهران بزرگ یک لیست رأی می آورد و هر کدام از اعضا حداقل 2 میلیون رأی می آورند و در نهایت فردی با یک میلیون و 400 هزار نفر رأی نمی آورد چنانچه در مجلس نهم که اصولگرایان لیست پیروز را داشتند محجوب با بیش از یک میلیون و 200 هزار رأی از لیست اصلاح طلبان نتوانست به مجلس راه پیدا کند و در دوره دهم نیز حداد عادل نتوانست حتی با کسب یک میلیون و 400 هزار نفر به مجلس راه پیدا کند و این اتفاق به این معنا است که این تعداد افراد در تهران احساس می کنند نماینده ای از آنها در مجلس نیست.

علیرضابیگی ادامه داد: اگر این الگو به کل کشور تعمیم داده شود عده زیادی از افراد کشور هم احساس خواهند کرد کسی از جانب آنها در مجلس نیست؛ برای مثال ممکن است از یک شهر در یک استان 10 نماینده وارد مجلس شده و از 3 شهر آن استان فردی وارد مجلس نشود و یا مثلا ممکن است از اقلیت سنی نماینده کمی به مجلس راه پیدا کند.

عضو کمیسیون امور داخلی کشور و شوراها در مجلس شورای اسلامی در پایان با بیان اینکه با استانی شدن انتخابات نقاط دور و کم جمعیت از توجه و التفات نماینده دور خواهند ماند، خاطرنشان کرد: باید زمانی به سمت انتخابات استانی پیش رفت که شوراهای اسلامی شهر و روستا آنقدر تقویت شده باشند که سطوح خُرد و مناطق دورافتاده مشکلی از حیث رسیدگی نداشته باشند.
منبع: خبرگزاری شبستان
Histats.com START (standard) Histats.com END