آه اگر آزادی سرودی می خواند/کوچک/همچون گلوگاه پرنده ای/هیچ کجا دیواری فرو ریخته برجای نمی ماند. (احمد شاملو)      
کد خبر: ۷۴۸۲۵
تاریخ انتشار: ۳۰ دی ۱۳۹۷ - ۰۹:۴۲
افزایش تعداد اعضای هیات اجرایی کمیته ملی المپیک از ١٢ به ١٣ نفر، جدیدترین تغییری است که این کمیته به دنبال اعمال آن در اساسنامه اصلاحی است.
به گزارش فیدوس: افزایش تعداد اعضای هیات اجرایی کمیته ملی المپیک از ١٢ به ١٣ نفر، جدیدترین تغییری است که این کمیته به دنبال اعمال آن در اساسنامه اصلاحی است.
طبق اساسنامه فعلی کمیته ملی المپیک ترکیب اعضای هیات رئیسه و اجرایی این کمیته که در مجمع انتخاب می شوند ١١ نفر و متشکل از رئیس، نایب رئیسان اول و دوم، دبیر کل و خزانه دار همراه با ٦ رئیس فدراسیون از میان فدراسیون های المپیکی است.

همچنین با تاکید کمیته بین المللی المپیک، نماینده کمیسیون ورزشکاران هم به عنوان یک عضو دارای حق رای حضور ثابت و همیشگی در ترکیب هیات اجرایی و نشست های آنها دارد. این نماینده خارج از مجمع، بدون رای گیری و به انتخاب کمیسیون ورزشکاران مشخص می شود.

با این حساب در حال حاضر ترکیب هیات رئیسه و اجرایی کمیته ملی المپیک ١٢ نفر است که همگی هم دارای حق رای هستند. البته که حق رای دبیرکل و خزانه دار موضوع مورد بحث برای اساسنامه پیشنهادی کمیته ملی المپیک است. طبق این اساسنامه گزینه دبیرکل و خزانه دار توسط رئیس پیشنهاد داده می شود تا  در هیات اجرایی یا مجمع تایید شود.

مجمع کمیته ملی المپیک در نشست هفته گذشته در این زمینه (تاییدیه در هیات اجرایی یا مجمع) به هیات اجرایی تفویض اختیار داد. تاکید هیات اجرایی هم حفظ حق رای دبیرکل و خزانه دار است اگرچه این موضوع باید با کمیته بین المللی المپیک به بحث گذاشته شود.

در این زمینه و برای برداشتن موانع قانونی، کمیته ملی المپیک طرح افزایش اعضای هیات رئیسه و اجرایی خود به ١٣ نفر را در برنامه دارد. طبق این طرح که باید مصوبه کمیته بین المللی المپیک را بگیرد، نفر جدید و سیزدهم از میان روسای فدراسیون های المپیکی انتخاب خواهد شد چراکه در هیات اجرایی، رای اکثریت باید با روسای این دسته فدراسیون ها باشد.

شاهرخ شهنازی دبیر کل کمیته ملی المپیک در گفتگو با خبرنگار مهر این موضوع را تایید کرد.

وی در این زمینه گفت: اتفاقا این مسئله در نشست روز شنبه هیات اجرایی مطرح و بررسی شد و مصوب شد پیشنهاد آن به IOC اعلام می شود. در صورت موافقت،  موضوع در قالب یک بند جدید به اساسنامه اضافه خواهد شد.

دبیرکل کمیته ملی المپیک به این پرسش که"در صورت مخالفت کمیته بین المللی المپیک موضوع چگونه خواهد شد؟ به خصوص که در حال حاضر تعداد اعضا ١٢ نفر است و تعداد روسای المپیکی با دیگر اعضا یکسان است؟" پاسخ داد و یادآور شد: طبق اساسنامه رای رئیس کمیته، نافذ است بنابراین در صورت مساوی بودن آرا، رئیس تعیین کننده است.البته تاکید می کنم که نافذ بودی رای رئیس موضوع جدیدی در اساسنامه نیست ضمن اینکه IOC چه با طرح پیشنهادی موافقت کند و چه موافقت نکند، رای رئیس در مواقع لزوم تعیین کننده خواهد بود.

"در صورت استقبال IOC سیزدهمین عضو هیات اجرایی چگونه انتخاب می شود؟"، شهنازی در پاسخ به این پرسش گفت: هیات اجرایی در این زمینه تصمیم گیری می کند. به هر حال مجمع در همه امور به هیات اجرایی تفویض اختیار داده است بنابراین در این مورد هم اعضای هیات اجرایی پیشنهادات را بررسی و به جمع بندی می رسند.

به گزارش خبرنگار مهر، فضل الله باقرزاده رئیس فدراسیون شمشیربازی، محمد علیپور رئیس فدراسیون انجمن های ورزشی، علی دادگر رئیس فدراسیون تیراندازی، مجید کیهانی رئیس فدراسیون دوومیدانی و عبدی افتخاری رئیس فدراسیون اسکی روسای فدراسیون های المپیکی و عضو هیات اجرایی کمیته ملی المپیک هستند. 

علیرضا رحیمی هم دیگر عضو هیات اجرایی است. وی به عنوان رئیس فدراسیون هندبال برای عضویت در هیات اجرایی صاحب رای شد اگرچه به دلیل بازنشستگی و اجرای قانون آن از فدراسیون هندبال کنار رفت.
Histats.com START (standard) Histats.com END