آه اگر آزادی سرودی می خواند/کوچک/همچون گلوگاه پرنده ای/هیچ کجا دیواری فرو ریخته برجای نمی ماند. (احمد شاملو)      
کد خبر: ۷۴۷۰۱
تاریخ انتشار: ۲۸ دی ۱۳۹۷ - ۰۷:۵۲
ظریف در جمع خبرنگاران:
محمد جواد ظریف اظهار داشت: این سفر به عراق که طولانی ترین سفر من به این کشور بود، سفر بسیار خوبی با جلسات خوب بود. جلسات بسیار خوبی با مسئولین عراقی داشتم و در همه طرح هایی که مطرح کردیم با مسئولین محلی و نمایندگان بخش خصوصی و فعالین جامعه مدنی و روسای قبایل دیدارهای بسیار خوبی انجام شد.
به گزارش فیدوس: وزیر امور خارجه به نبود دولت آمریکا و ارتباط دیرینه ایران و عراق اشاره کرد و گفت: پمپئو حق ندارد در روابط ایران و عراق دخالت کند.
 محمد جواد ظریف در جمع بندی سفر به عراق در جمع خبرنگاران رسانه های خارجی و داخلی اظهار داشت: این سفر به عراق که طولانی ترین سفر من به این کشور بود، سفر بسیار خوبی با جلسات خوب بود. جلسات بسیار خوبی با مسئولین عراقی داشتم و در همه طرح هایی که مطرح کردیم با مسئولین محلی و نمایندگان بخش خصوصی و فعالین جامعه مدنی و روسای قبایل دیدارهای بسیار خوبی انجام شد.

وزیر امور خارجه تصریح کرد: در همه این دیدارها رابطه بسیار نزدیک بین مردم ایران و عراق و دولت های ایران و عراق که ارتباطی تاریخی است و این رابطه با خون شهدای مبارزه با داعش آبیاری شده، کاملاً خودش را در علاقه مردم عراق و مردم ایران به یکدیگر نشان می داد.

ظریف افزود: امیدوارم این سفر زمینه همکاری بیشتر را برای بخش خصوصی ایرانی و بخش خصوصی عراق، فراهم کند، جلسه امروز با اتاق نجف جلسه بسیار خوبی است و هم اکنون هم دو بخش خصوصی با یکدیگر جلسه دارند.

وی در پاسخ به پرسشی که به سفر مخفیانه مسئولان آمریکا در عراق اشاره داشت، بیان کرد: رابطه ما با عراق یک رابطه تصنعی نیست و نیاز نداریم که پنهانی به عراق بیاییم.

وزیر امور خارجه در همین رابطه اظهار داشت: می توانیم بین مردم عراق حضور داشته باشیم و به اماکن مقدس برویم و این یک لطفی است از جانب خداوند متعال که این ارتباط قوی بین مردم ایران و عراق وجود دارد.

ظریف خاطر نشان کرد: سفرها در همه شهرها بسیار سفرهای خوبی بود و من فکر می کنم آینده روابط ایران و عراق از منظر سیاسی و اقتصادی بسیار درخشان است و ان شاء الله هر روز بهتر از روز قبل خواهد بود.

وی با اعلام این خبر که در آینده نزدیک سفر رئیس جمهور ایران به کشور عراق را خواهیم داشت و امیدوارم مقدماتی که فراهم می کنیم باعث سفر خوبی برای ایشان شود.

وزیر امور خارجه در پاسخ به پرسش خبرنگاری که اظهار نظر مایک پومپئو در مسائل ایران و عراق را جویا شد، تصریح کرد: ایشان هیچ حقی ندارد در مسائل ایران و عراق دخالت کند، ایران و عراق، قبل از آنکه دولت آمریکا ایجاد شود با هم رابطه داشته و این رابطه ادامه خواهد داشت.
Histats.com START (standard) Histats.com END