آه اگر آزادی سرودی می خواند/کوچک/همچون گلوگاه پرنده ای/هیچ کجا دیواری فرو ریخته برجای نمی ماند. (احمد شاملو)      
کد خبر: ۷۴۵۹۴
تاریخ انتشار: ۲۵ دی ۱۳۹۷ - ۱۴:۱۷
کاخ سفید اعلام کرد، دختر و مشاور رئیس‌جمهوری آمریکا به ایالات متحده در انتخاب گزینه‌اش برای رهبری بانک جهانی کمک خواهد کرد اما شخصا گزینه تصدی این سمت نیست.
به گزارش فیدوس: کاخ سفید اعلام کرد، دختر و مشاور رئیس‌جمهوری آمریکا به ایالات متحده در انتخاب گزینه‌اش برای رهبری بانک جهانی کمک خواهد کرد اما شخصا گزینه تصدی این سمت نیست.
جیم یونگ کیم، رییس ۵۹ ساله بانک جهانی در بیانیه‌ای که به منظور اعلام استعفایش منتشر کرد، گفت که ماه آینده میلادی از سمتش کناره‌گیری می‌کند و این در حالیست که بیش از سه سال تا منقضی شدن حکم ریاست‌ او باقی مانده است.

خبرگزاری فرانسه گزارش داد، مدیر ارتباطات کاخ سفید اعلام کرد، استیون منوچن، وزیر خزانه‌داری آمریکا و میک مولوینی، رئیس دفتر کاخ سفید از ایوانکا ترامپ خواستند تا به روند نامزدی آمریکا کمک کند چرا که او در دو سال گذشته همکاری نزدیکی با رهبری بانک جهانی داشته است. با این حال مدیر ارتباطات کاخ سفید گزارش‌هایی مبنی بر اینکه نامزدی دختر و مشاور رئیس‌جمهوری آمریکا در دست بررسی باشد، غلط دانست.

فایننشال تایمز جمعه گزارش داد، ایوانکا ترامپ و نیکی هیلی، سفیر سابق آمریکا در سازمان ملل متحد جزو گزینه‌های احتمالی آمریکا برای جانشینی جیم یونگ کیم هستند. براساس این گزارش، گزینه‌های احتمالی دیگر دیوید مالپس،‌ معاون امور بین‌الملل وزارت خزانه‌داری و مارک گرین، رئیس آژانس توسعه بین‌الملل آمریکا هستند.

طبق یک توافق نانوشته پسا جنگ با اروپا، بانک جهانی همواره در دست یک آمریکایی است و یک اروپایی همواره مسوول صندوق بین‌المللی پول خواهد بود. با این حال کشورهای در حال توسعه روی این نهاد فشار می‌آورند تا رهبری از میان بازار نوظهور یک کشور انتخاب کند. به گفته هیات بانک جهانی،‌ دریافت اسامی نامزدها از اوایل ماه آتی آغاز می‌شود و جانشین جیم یونگ کیم تا اواسط آوریل مشخص می‌شود.
Histats.com START (standard) Histats.com END