آخرین اخبار
آه اگر آزادی سرودی می خواند/کوچک/همچون گلوگاه پرنده ای/هیچ کجا دیواری فرو ریخته برجای نمی ماند. (احمد شاملو)      
کد خبر: ۷۴۴۲۱
تاریخ انتشار: ۲۲ دی ۱۳۹۷ - ۱۷:۰۳
از نظارت عالی تا شناسایی انواع تخلف‌هایی که ممکن است رخ دهد
شرایط انتخابات پنجمین دوره اتاق بازرگانی آبادان و اختلافات و مشکلات آن باعث شد که در انتخابات دوره ششم شرایط و تمهیدات ویژه‌ای در نظر گرفته شود، حضور نمایندگان دادستانی و اداره اطلاعات، همچنبن نظارت دقیق بر کلیه روندهای انتخابات بخشی از تمهیداتی بود که در آن دوره برای نظارت بهتر بر انتخابات اتاق بازرگانی آبادان در نظر گرفته شد.

نادر حسینی- شرایط انتخابات پنجمین دوره اتاق بازرگانی آبادان و اختلافات و مشکلات آن باعث شد که در انتخابات دوره ششم شرایط و تمهیدات ویژه‌ای در نظر گرفته شود، حضور نمایندگان دادستانی و اداره اطلاعات، همچنبن نظارت دقیق بر کلیه روندهای انتخابات بخشی از تمهیداتی بود که در آن دوره برای نظارت بهتر بر انتخابات اتاق بازرگانی آبادان در نظر گرفته شد. 
آنچه روشن است اینکه انتخابات دوره نهم اتاق بازرگانی آبادان نیز از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است، در این دوره نیز از ماه‌ها قبل مسائل مختلفی در خصوص اتاق بازرگانی با محوریت مهره‌چینی برای انتخابات آتی مطرح شد، گروه‌های رقیب به سختی برای پیروزی در انتخابات پیش رو تلاش کرده و به هر نکته و مسئله‌ای در راستای تقویت امکان پیروزی در انتخابات توجه کرده‌اند. 
نگارنده در این مطلب با در نظر گرفتن مجموع مسائل و حوواشی انتخابات‌های گذشته و با در نظر گرفتن اهمیت انتخابات پیش رو به نکاتی به عنوان پاشنه آشیل انتخابات اشاره کرده و راه حل‌های مناسبی جهت نظارت و مدیریت این مسائل با توجه به امکانات شهرستان معرفی می‌نماید.
چگونه بر انتخابات اتاق بازرگانی آبادان نظارت عالی شود
در بحث نظارت بر انتخابات طبق قانون اتاق بازرگانی حداقل سه نفر و حداکثر پنج نقر خواهند بود که یک نفر نماینده وزارت صنایع و مابقی از اعضاء خوشنام اتاق انتخاب می‌شوند، در این خصوص با توجه به تجربه دوره پنجم پیشنهاد می‌شود، بجز هیئت نظارت هیئتی قانونی متشکل از نماینده فرماندار، نماینده دادستانی و نماینده نیروی انتظامی به همراه نماینده معاونت سرمایه‌گذاری منطقه آزاد اروند در روز انتخابات مسئولیت نظارت بر صحت انتخابات را بر عهده داشته باشند. 
بهترین محل برای برگزاری انتخابات اتاق کجاست
در بحث محل برگزاری انتخابات با توجه به محدود بودن فضای اتاق بازرگانی آبادان و احتمال ایجاد مشکلات مختلف پیشنهاد می‌شود انتخابات در محل فرمانداری یا در محل منطقه آزاد اروند برگزار گردد که هرگونه شائبه اعمال نظر یا مشکل در انتخابات برطرف گردد. همچنین این موضوع با توجه به سابقه مشکلات انتخابات در اتاق بازرگانی می‌تواند تجربه بسیار خوبی برای مجموعه مدیریتی شهرستان به حساب آید.
اهمیت استفاده از دوربین‌های مداربسته مستقل
در بحث نظارت بر انتخابات مشابه انتخابات‌های مهم دیگر باتوجه به اهمیت اقتصادی اتاق بازرگانی و رقابت شکل گرفته در آن میان گروه‌های مختلف، به نظر می‌آید برگزاری انتخابات در محلی مجهز به دوربین‌های مدار بسته برای کنترل صحت آن از اهمیت فراوانی برخوردار باشد.
برگزاری الکترونیک انتخابات
برگزاری انتخابات به صورت الکترونیک و خواندن آراء و جمع بندی آن به صورت الکترونیک نیز موضوع بسیار مهمی می‌باشد که بهتر است مد نظر قرار گیرد. 
تخلف‌هایی که ممکن است در انتخابات رخ دهند
از مشکلات دیگری که در انتخابات اتاق‌های بازرگانی معمولاً پیش می‌آید کشیده شدن کارت رای چند نفر توسط یک نفر است که این موضوع باید به شدت از طرف تیم نظارات و برگزار کننده انتخابات مد نظر قرار گیرد. ضمن آنکه مطابق آنچه از قانون برداشت می‌شود برگزاری انتخابات توسط کارمندان اتاق که عضو اتاق نیز هستند یا در تیم اصلی انتخاباتی هر کدام از گروه‌های فعال هستند به عنوان ناظر یا نیروی خدماتی و تدارکاتی می‌تواند شائبه برانگیز باشد.
موضوع تمدید کارت عضویت
نکته مهم دیگری که تا زمان انتخابات باید مد نظر قرار گیرد موضوع تمدید کارت عضویت اعضاء اتاق بازرگانی است، تمدید کارت عضویت نباید بر اساس برنامه‌ریزی‌های انتخاباتی و نزدیکی افراد به گروه‌های رقیب انجام شود، طبق قانون تمدید کارت قبل از انتخابات باید در تمام روزهای هفته و تمام ساعت کاری انجام پذیرد، اینکه تنها کارت عده‌ای در روزی خاص و با مهندسی حضور افراد ناظر و نظر دهنده انجام شود می‌تواند منجر به مهندسی انتخابات و از بین رفتن صحت آن شود، لذا لازم است که ضمن بررسی این موضوع توسط هیئت نظارت و نهادهای نظارتی بر این اساس عمل شده و این امکان در صورت وجود برای یک جریان یا عده خاص از بین برود.
در هر صورت انتخابات اتاق بازرگانی آبادان، در بهمن ماه انتخاباتی مهم و بسیار اثرگذار بر وضعیت اقتصادی شهرستان است، که همه فعالان اقتصادی باید با دقد در جهت دفاع از حق خود برای انتخاب بهترین تیم و جریان اقدام نمایند.
Histats.com START (standard) Histats.com END