آه اگر آزادی سرودی می خواند/کوچک/همچون گلوگاه پرنده ای/هیچ کجا دیواری فرو ریخته برجای نمی ماند. (احمد شاملو)      
کد خبر: ۷۴۱۲۶
تاریخ انتشار: ۱۶ دی ۱۳۹۷ - ۱۹:۱۱
مدعی با باخت شروع کرد؛
تیم ملی استرالیا که یکی از پُر افتخارترین تیم‌های آسیا محسوب می‌شود، در نخستین بازی جام ملت‌های 2019 به مصاف اردن رفت امیدوار بود با کسب پیروزی، شروع مقتدرانه‌ای در این رقابت‌ها داشته باشد و از همین ابتدا برای دیگر مدعیان خط و نشان بکشد، اما آنها در این دیدار غافلگیر شدند و نتوانستند برابر شاگردان ویتال بورکلمانز که با برنامه کار می‌کردند، نتیجه بگیرند و در نهایت شکست خوردند.
به گزارش فیدوس: اولین شگفتی جام ملت‌های 2019 در دومین بازی رقم خورد و اردن موفق شد با یک گل برابر استرالیا به برتری برسد.
 تیم ملی استرالیا که یکی از پُر افتخارترین تیم‌های آسیا محسوب می‌شود، در نخستین بازی جام ملت‌های 2019 به مصاف اردن رفت  امیدوار بود با کسب پیروزی، شروع مقتدرانه‌ای در این رقابت‌ها داشته باشد و از همین ابتدا برای دیگر مدعیان خط و نشان بکشد، اما آنها در این دیدار غافلگیر شدند و نتوانستند برابر شاگردان ویتال بورکلمانز که با برنامه کار می‌کردند، نتیجه بگیرند و در نهایت شکست خوردند.


تیم ملی اردن که امیدوار بود همانند بحرین که شب گذشته امارات میزبان را متوقف کرده بود، امروز از استرالیا امتیاز بگیرد ولی آنها نه تنها به مساوی رضایت دادند، بلکه با نمایش منطقی و زدن گل توسط انس بنی یاسین در دقیقه 26 به گل برسند و با ایستادگی تا پایان مسابقه و به ویژه عکس‌العمل‌های خوبی که عامر شفیع داشت، به پیروزی دست پیدا کنند.

 
جام ملت‌های آسیا - امارات 2019 ؛ گروه B
یکشنبه: 97/10/16 ؛ ساعت 14:30
استادیوم: هزاع بن زاید- العین
داور: احمد ابوبکر الکاف(عمان)؛ کمک‌ها: ابوبکر سلیم العمری و رشید حامد علی؛ داور چهارم: طالب سالم المری(قطر)/ کمک داوران پشت دروازه: عبدالرحمن الجاسم(قطر) و خمیس محمد المری.


تیم ملی استرالیا

متئو رایان، میلوس دجنک، ترنت سینسبوری، جاش ریزدون(46- رایان گرانت)، عزیز بهیچ، مارک میلیگان، ماسیمو لونگو(75- جکسون ایروینه)، تام روجیچ، آور مابیل، رابی کروزه(55- کریس ایکونومیدیس) و جیمی مکلارن.
سرمربی: گراهام آرنولد

 
تیم ملی اردن

عامر شفیع، انس بنی یاسین، طارق خطاب، فراس شلبایه، سالم العجالین، سعید مرجان(90- احمد سمیر)، بهاء عبدالرحمن، خلیل بنی عطیه، موسی التعمری(72- بهاء فیصل)، یاسین البخیت(87- احمد عرسان) و یوسف الرواشده.
سرمربی: ویتال بورکلمانز

  

اخطار

ترنت سینسبوری(29) از استرالیا

 

موسی التعمری(51) از اردن

 

شرح گل

استرالیا صفر - اردن 1 (دقیقه 26: انس بنی یاسین): بهاء عبدالرحمن کرنر را کوتاه کار کرد و به موسی التعمری پاس داد که ارسال سرضرب و پای چپ او را انس بنی یاسین با ضربه سر تماشایی که به زیر طاق دروازه برخورد داشت، تبدیل به گل کرد.

 
لحظات حساس
 

دقیقه 11: اشتباه لونگو در میانه زمین موجب شد بازیکنان اردن ضد حمله سریعی ترتیب دهند و در نهایت شوت محکم یوسف الرواشده از پشت محوطه جریمه را متئو رایان با شیرجه به سمت چپ دروازه در دو مرحله مهار کرد.
دقیقه 13: آور مابیل با فرار به پشت مدافعان بحرین در موقعیت تک به تک با عامر شفیع قرار گرفت که شوت پای چپ مهاجم استرالیا را این دروازه‌بان به خوبی دفع کرد.
دقیقه 15: شوت زمینی موسی التعمری از داخل محوطه جریمه دقت لازم را نداشت و از کنار دروازه استرالیا به بیرون رفت.
دقیقه 17: عامر شفیع باز هم واکنش خوبی روی حمله استرالیایی‌ها داشت و این بار ارسال خطرناک ریزدون از جناح چپ به قصد باز کردن دروازه را از زیر طاق بیرون کشید.
دقیقه 23: پس از ارسال روجیچ از روی ضربه ایستگاهی سمت راست زمین، عامر شفیع با شیرجه بلند واکنش خوبی روی توپ نشان داد.
دقیقه 30: حرکت تمرین شده بازیکنان اردن روی ضربه ایستگاهی پشت محوطه جریمه نزدیک بود منجر به گل دوم این تیم شود ولی شوت زیبای بهاء عبدالرحمن را متئو رایان به کمک تیرک افقی دروازه دفع کرد.
  

دقیقه 39: ارسال مابیل از سمت راست زمین و ضربه سر مکلارن از بالای دروازه اردن به بیرون رفت.
دقیقه 44: بازیکنان استرالیا اعتقاد به برخورد توپ به دست فارس شلبایه و پنالتی داشتند ولی داور عمانی دستور به ادامه بازی داد.
  
دقیقه 48: شوت آور مابیل از زاویسه بسته را عامر شفیع به خوبی دفع کرد و اجازه نداد توپ در محوطه 6 قدم به مکلارن برسد.
دقیقه 53: بعد از دفع کرنر آور مابیل به پشت محوطه جریمه، عزیز بهیچ صاحب توپ شد که شوت روی پای او از بالای دروازه اردن راهی اوت شد.
دقیقه 54: موسی التعمری با حرکت سریع در عرض تا پشت محوطه جریمه استرالیا پیش رفت که شوت او حاصلی به همراه نداشت و به بیرون رفت.
دقیقه 56: یاسین البخیت با دریبل دو مدافع استرالیا تا محوطه جریمه این تیم پیش رفت که در نهایت یک کرنر نصیب اردن شد.
دقیقه 57: شوت راه دور یاسین البخیت به شکل خطرناکی از کنار دروازه استرالیا عبور کرد.
دقیقه 58: نزدیک بود سالم العجالین به اشتباه دروازه خودی را باز کند که با شوت روی پا، توپ را به بیرون زد.
دقیقه 62: شوت پشت محوطه جریمه روجیچ را عامر شفیع به خوبی دفع کرد و در ادامه نیز ایکونومیدیس نتوانست از فرصت به دست آمده استفاده کند تا توپ به بیرون برود.
دقیقه 66: سعید مرجان با شوت روی پا دروازه استرالیا را تهدید کرد که متئو رایان توپ را در اختیار گرفت.
دقیقه 72: تام روجیچ بهترین فرصت برای گلزنی داشت ولی شوت او از مقابل دروازه اردن به بیرون رفت.
دقیقه 73: بهاء فیصل می‌توانست لحظاتی بعد از ورود به زمین دروازه استرالیا را روی یک ضد حمله باز کند ولی شوت بی‌دقت و زمینی او را رایان به راحتی جمع کرد.
دقیقه 78: شوت دقیق مابیل به گوشه دروازه بحرین را عامر شفیع به کمک تیرک عمودی دروازه برگشت داد و در ادامه نیز مکلارن نتوانست گلزنی کند.
دقیقه 79: ارسال آور مابیل باز هم ثمری نداشت و این بار هم با سماجت و تلاش مدافعان اردن، توپ از محوطه جریمه این تیم دور شد.
دقیقه 82: ضربه سر ایروینه حاصلی به همراه نداشت و به بیرون رفت.
دقیقه 82: ارسال گرانت از جناح راست زمین و ضربه سر بهیچ بعد از برخورد به زمین توسط بنی یاسین دفع شد که در این صحنه بازیکنان استرالیا شدیدا اعتراض به پنالتی داشتند.
دقیقه 83: سانتر تند و تیز مابیل به مقابل تیرک دوم را عامر شفیع مُشت کرد.
دقیقه 85: ضربه سر ایکونومیدیس روی سانتر گرانت به بیرون رفت.
دقیقه 87: استرالیا در شلوغی محوطه جریمه اردن توسط مکلارن به گل رسید ولی کمک داور دوم آفساید او را اعلام کرد.
دقیقه 88: شوت راه دور روجیچ مثل دیگر حملات استرالیا ثمری نداشت و به بیرون رفت.
دقیقه 1+90: احمد عرسان نفوذ سریعی از جناح چپ زمین تا محوطه جریمه استرالیا داشت ولی حرکت در عرض او مقابل دو مدافع حریف در دستان رایان جای گرفت.
دقیقه 5+90: عامر شفیع مثل تمام صحنه‌های این مسابقه منجی دروازه تیمش شد و روی دو شوت جدی عکس‌العمل فوق‌العاده‌ای داشت تا استرالیا بازنده بازی شود.
 
در حاشیه

* ماسیمو لونگو به دلیل شکستگی سر در برخوردی که در دقایق پایانی نیمه اول داشت، با سر بانداژ شده بازی را ادامه داد.

  

* سعید مرجان پس از شوت‌زنی به دروازه استرالیا، با مصدومیت مواجه شد و با برانکارد از زمین بیرون رفت.
* در دقیقه 68 ماسیمو لونگو برخوردی با طارق خطاب داشت ولی داور عمانی مثل صحنه‌های قبل اعلام پنالتی نکرد.

* تعداد تماشاگران اردنی بیش از هواداران استرالیایی است و آنها سر و صدای زیادی در ورزشگاه هزاع بن زاید برپا کردند.

* در دقیقه 77 برخورد توپ با عزیز بهیچ، صحنه مشکوک به خطای هند پنالتی در محوطه جریمه استرالیا رقم زد که داور عمانی چنین تصمیمی نگرفت.

  

بهترین بازیکن


عامر شفیع، دروازه‌بان و کاپیتان تیم ملی اردن یکی از بهترین نمایش‌های دوران بازی خود را در دیدار امروز برابر اردن به نمایش گذاشت و از ابتدای مسابقه تا آخرین ثانیه که دو واکنش تماشایی داشت، عملکردی ارائه کرد که تیمش به برد ارزشمندی برابر استرالیا برسد؛ او که با سابقه‌ترین بازیکن اردن نیز محسوب می‌شود، در نبردهای هوایی نیز برتر از کانگوروها بود تا نخستین کلین‌شیت جام به نام او به ثبت برسد.

 

 

اتفاق ویژه


شب گذشته اگر احمد خلیل گل تساوی امارات را در دقیقه 88 از روی نقطه پنالتی نمی‌زد، افتتاحیه جام ملت‌ها همراه با اولین شگفتی به سود بحرین رقم می‌خورد، اما این مهم را امروز اردن به دست آورد که توانست با به ثمر رساندن یک گل برابر استرالیا، نمایش منطقی در تمام بازی و ایستادگی برابر حملات، به پیروزی برسد و نمایشی داشته باشد که مدعی اصلی جام، با شکست کارش را آغاز کند.
منبع: ورزش 3
Histats.com START (standard) Histats.com END