آه اگر آزادی سرودی می خواند/کوچک/همچون گلوگاه پرنده ای/هیچ کجا دیواری فرو ریخته برجای نمی ماند. (احمد شاملو)      
کد خبر: ۷۳۹۷۰
تاریخ انتشار: ۱۴ دی ۱۳۹۷ - ۱۲:۰۲
درخواست مسئولان موزه هنر فلورانس از دولت آلمان برای بازگرداندن اثری که در دوره‌ جنگ جهانی دوم توسط نازی‌ها از گالری آن دزدیده شده تیتر رسانه‌های هنری جهان شده است.
به گزارش فیدوس: گالری اوفیتزی در فلورانس ایتالیا از دولت آلمان درخواست کرد تا تابلوی نقاشی «گلدان گل‌ها» را که توسط نازی ها از این موزه دزدیده شده است به این گالری برگرداند.

«گلدان گل‌ها» نام اثری از یان فن هایسوم نقاش قرن هجدهمی هلندی است که هم اکنون در مالکیت یک خانواده آلمانی قرار دارد. این نقاشی ۴۷ در ۳۵ سانتی‌متری اولین بار در ۱۸۲۴ میلادی برای مجموعه شخصی دوک بزرگ لئوپولد دوم خریداری شد و در فلورانس به نمایش درآمد. این نقاشی که ارزش آن میلیون‌ها دلار برآورد می‌شود تا سال ۱۹۴۰ به دیوار کاخ پیتی این شهر آویخته بود تا اینکه این کاخ با آغاز شعله‌ور شدن زبانه‌های آتش جنگ جهانی دوم تخلیه و بعضی آثار آن از جمله تابلوی نقاشی «گلدان گل‌ها» به دهکده‌ای در اطراف شهر منتقل شد. سال ۱۹۴۴ این اثر توسط نیروهای تجسس هنری نازی کشف و ضبط شد. بعد از ورود نیروهای متفقین و آزادی رم، این نیروها به شمال ایتالیا عقب نشینی کردند و رد پای این اثر هم از آن زمان تا مدت کوتاهی بعد از اتحاد ۲ نیمه آلمان در ۱۹۹۱ گم شد.

ایک اشمیت مدیر موزه اوفیتزی در این باره گفت: به خاطر وجود همین ماجراهاست که زخم جنگ‌جهانی دوم و خوف نازی‌ها التیام پیدا نمی کند. اشمیت که خود نیز اهل آلمان است ادامه داد: آلمان تعهد اخلاقی به بازگشت این آثار دزدیده شده به موزه‌های ما دارد و امیدوارم این اتفاق هر چه زودتر صورت پذیرد.

خانواده آلمانی مالک نقاشی «گلدان گل‌ها» تاکنون با وجود درخواست‌های مکرر ایتالیا از پس دادن این اثر سر باز زده و تمام راه‌های قانونی نیز به بن‌بست خورده است. دلیل این امر وجود قانونی در آلمان است که تعقیب قضایی افرادی را که متهم به عملی مجرمانه در ۳۰ سال پیش یا قبل‌تر هستند منع می‌کند. با این وجود و به گفته مسئولان موزه تا کنون واسطه‌های بسیاری برای بازفروختن این نقاشی به موزه پیشنهاداتی ارائه کرده‌اند؛ پیشنهاداتی با رقم‌های شگفت‌انگیز که باعث باز شدن پرونده‌ای تحقیقاتی در این باره از سوی دادستانی فلورانس شده است. مسئولان موزه نیز اعلام کرده‌اند که حاضر به پرداخت وجهی نیستند و خریدن اثری که به این شهر تعلق دارد بی معناست.

از سه شنبه گذشته (۱۱ دی ماه) عکسی از این نقاشی در کاخ پیتی فلورانس آویزان شده که در اطراف آن به سه زبان انگلیسی، آلمانی و ایتالیایی کلمه «دزدیده شده» نوشته شده است.
منبع: مهر
Histats.com START (standard) Histats.com END