آخرین اخبار
آه اگر آزادی سرودی می خواند/کوچک/همچون گلوگاه پرنده ای/هیچ کجا دیواری فرو ریخته برجای نمی ماند. (احمد شاملو)      
کد خبر: ۷۳۹۱۹
تاریخ انتشار: ۱۲ دی ۱۳۹۷ - ۱۹:۵۳
با نزدیکی هر چه بیشتر نرخ ارز در سامانه نیما با بازار آزاد، صف متقاضیان دریافت ارز از دولت در قالب این سامانه کاهش یافته و اکنون، قیمت بازار آزاد با دولتی نزدیک شده است.
به گزارش فیدوس: با نزدیکی هر چه بیشتر نرخ ارز در سامانه نیما با بازار آزاد، صف متقاضیان دریافت ارز از دولت در قالب این سامانه کاهش یافته و اکنون، قیمت بازار آزاد با دولتی نزدیک شده است.

با مجموعه تدابیری که دولت در بازار ارز و تامین به موقع تقاضاهای مورد نیاز مردم در نظر گرفته است، اکنون چند هفته‌ای هست که نرخ ارز در بازار آزاد و سامانه نیما که محلی برای فروش ارز حاصل از صادرات پتروشیمی‌ها، فولادی‌ها و صادرکنندگان کالاهای غیرنفتی است، به هم نزدیک شده و همین امر، جذابیت برای استفاده از ارز نیمایی را تحت‌الشعاع قرار داده است.

البته نزدیکی نرخ سامانه نیما با بازار آزاد، به تنهایی جذابیت لازم برای واردکنندگان و متقاضیان دریافت ارز را ندارد، بلکه فرآیند طولانی بررسی پرونده‌ها و در صف ماندن برای دریافت ارز هم، موضوع دیگری است که بسیاری از واردکنندگان را به سمت استفاده از ارز بازار آزاد یا صادرکنندگان در قالب توافقی، آزار می‌دهد.

این در حالی است که واردکننده می‌تواند در توافق با صادرکننده در خارج از سامانه نیما، نرخی را برای خرید ارز، با وی توافق کند که نه نرخ نیمایی و نه نرخ خرده‌فروشی ارز در بازار آزاد است، بلکه نرخی بینابین بوده و البته صف طولانی نیما با بروکراسی‌های پیچیده را هم ندارد. به همین دلیل، اکنون استفاده از ارز صادرات از سوی واردکنندگان با جذابیت بیشتری مواجه بوده و به همین دلیل، کاهش صف متقاضیان دریافت ارز از نیما هم به خوبی مشهود است.

در عین حال، بانک مرکزی نیز نرخ‌های ارز را که به صورت روزانه اعلام می‌کند، کاهش داده و اگرچه نرخ دلار همان ۴۲۰۰ تومان است، اما تنها به کالاهای اساسی و دارو اختصاص می‌یابد و فردی نمی‌تواند از منابع ارزی خود دولت و بانک مرکزی، به نرخ ۴۲۰۰ تومانی بابت واردات کالاهایی غیر از دارو و اقلام اساسی استفاده نماید.

گذری بر آنچه که بانک مرکزی، امروز چهارشنبه ۱۲ دیماه برای نرخ ارز بانکی اعلام کرده است، نرخ هر دلار آمریکا برای امروز (چهارشنبه دوازدهم دی ماه) بدون تغییر نسبت به روز گذشته ۴۲ هزار ریال قیمت خورده است و در عین حال، هر پوند انگلیس با ۱۵۲ ریال کاهش نسبت به روز گذشته ۵۳ هزار و ۴۸۳ ریال و هر یورو نیز با ۱۹۹ ریال افت در مدت مشابه ۴۸ هزار و ۷۵ ریال ارزش‌گذاری شده است.

آنگونه که بررسی آمارهای سامانه نیما نشان می‌دهد، میانگین نرخ ارز در سامانه نیما به ازاء هر یورو، حدود ۹٣٨١ تومان بوده و مجموع فروش ارز حاصل از صادرات نیز در روزهای اخیر، به ٣٢ میلیون یورو رسیده است. بر این اساس روز دوشنبه، ۱۰ دیماه، مجموع تامین ارز بابت واردات، امروز به حدود ٢٦ میلیون یورو رسیده است.

در عین حال مجموع فروش ارز حاصل از صادرات از تاریخ ١٦ مرداد تا دوشنبه دهم دیماه به شش میلیارد و پانصد و سی و شش میلیون یورو رسید و همچنین مجموع تامین ارز برای واردات از تاریخ ١٦ مرداد تا تاریخ مذکور نیز، به پنج میلیارد و هفتصد و سی و دو میلیون یورو رسید.
Histats.com START (standard) Histats.com END