آه اگر آزادی سرودی می خواند/کوچک/همچون گلوگاه پرنده ای/هیچ کجا دیواری فرو ریخته برجای نمی ماند. (احمد شاملو)      
کد خبر: ۷۳۸۹۰
تاریخ انتشار: ۱۲ دی ۱۳۹۷ - ۱۵:۰۲
میت رامنی، سناتور منتخب دوره جدید کنگره آمریکا از ایالت یوتا و کاندیدای ریاست جمهوری سابق حزب جمهوری خواه آمریکا در مقاله‌ای در واشنگتن پست از شخصیت دونالد ترامپ انتقاد کرده و تاکید کرد که شخصیت او در حد رئیس جمهوری که آمریکا به آن نیاز دارد، نیست.
به گزارش فیدوس: میت رامنی، سناتور منتخب دوره جدید کنگره آمریکا از ایالت یوتا و کاندیدای ریاست جمهوری سابق حزب جمهوری خواه آمریکا در مقاله‌ای در واشنگتن پست از شخصیت دونالد ترامپ انتقاد کرده و تاکید کرد که شخصیت او در حد رئیس جمهوری که آمریکا به آن نیاز دارد، نیست.

میت رامنی در این مقاله نوشت: در حالی که کشور ما به این میزان دچار چند دستگی، خشم و انزجار است آنچه که اجتناب ناپذیر است این است که ما یک رئیس جمهور و رهبری با شخصیت داشته باشیم. و در این حوزه است که کمبودهای رئیس جمهور بیش از همه چشمگیر است.

رامنی که در عین حال در کمپین انتخاباتی ریاست جمهوری 2016 منتقد ترامپ بود، گفت: اتفاقات ماه گذشته از جمله استعفای جیمز ماتیس از وزارت دفاع و جان کلی از رئیس دفتری کاخ سفید حاکی از یک افول نگران کننده برای ریاست جمهوری ترامپ است.

او دراین مقاله نوشت: به طور متوسط عملکرد ترامپ در دو سال گذشته به ویژه اقدامات او در ماه جاری میلادی مدرکی است که نشان می‌دهد ریاست جمهور هنوز به سطح لازم برای منصبش نرسیده است.

رامنی استدلال کرد: کمبودهای ترامپ یک الگوی ضعیف برای شخصیت عمومی آمریکا ایجاد کرده و سبب دلزدگی هم پیمانان آمریکا می‌شود.

او خاطرنشان کرد: من نمی‌خواهم درباره هر توئیت یا نقصی اظهار نظر کنم اما اگر بیانیه‌هایی قابل توجه یا اقداماتی که اختلاف برانگیز، نژاد پرستانه، همراه با تبعیض جنسیتی، ضد مهاجران، غیر صادقانه و مخرب برای نهادهای دموکراتیک باشد صبحت خواهم کرد.

او ادامه داد: ما به منظور پذیرش دوباره رهبری در سیاست جهانی باید شکستها در سیاست خودمان در خانه را ترمیم کنیم. این پروژه البته با اصلاح عالیترین مقام و عملکرد مجدد آن به منظور متحد کردن و الهام بخشی به ما آغاز می‌شود.

با این حال رامنی گفت: تمام سیاست‌های ترامپ اشتباه نیست اما رئیس جمهور باید ما را متحد کرده و الهام بخش ما باشد.

او تاکید کرد: رئیس جمهور یک کشور در سطح عالی به شخصیت عمومی ملت شکل می‌دهد. و این رئیس جمهور باید ما را متحد کرده و الهام بخش ما باشد تا از روح برتر خود پیروی کنیم.

میت رامنی در عین حال هشدار داد: جهان در حال تماشای ما است. مدتها است که همه به رهبری آمریکا چشم دارند. قدرت نظامی و اقتصادی ما بخشی از آن است اما در کنار آن، تعهد پایدار ما به عملکرد اصولی در روابط خارجی و همچنین به حقوق همه مردم در زمینه آزادی وعدالت، حتی جایگاهی بالاتر دارد.  صبحتها و کارهای ترامپ باعث ناخرسندی در سراسر جهان شده است. در نظرسنجی که سال 2016 مرکز پیو انجام داد 84 درصد مردم آلمان، انگلیس، فرانسه، کانادا و سوئد معتقد بودند که رئیس جمهور آمریکا در امور جهان درست عمل خواهد کرد. یک سال بعد این رقم به 16 درصد کاهش یافت.

رامنی اظهار داشت: این در زمانی بسیار ناخوشایند رخ می دهد. چندین همپیمان آمریکا در اروپا در حال تجربه تلاطم سیاسی هستند. چندین مورد از جمهوری های اقماری شوروی سابق در حال تجدید نظر در تعهدشان به دموکراسی هستند. برخی کشورهای آسیایی نظیر فیلیپین به شکلی فزاینده متمایل به چین می شوند؛ چینی که هر چه بیشتر برای رقابت با اقتصاد وارتش ما پیشرفت می کند. این در حالی است آلترناتیو پیشنهادی چین و روسیه برای رهبری آمریکا در جهان صورتی مستبدانه و  مفسدانه و بی رحمانه دارد. جهان نیاز به رهبری آمریکا دارد و این به نفع آمریکا است که این رهبری را ارائه دهد. یک جهان تحت رهبری حکومتهای خودکامه، جهانی با موفقیت کمتر، آزادی کمتر و صلح کمتر است و آمریکا نیز همین طور خواهد ماند.

این اظهارنظرهای رامنی دو روز قبل از آن که او در روز پنج شنبه در سنا مراسم تحلیف به جا آورد مطرح شدند. با این مقاله اکنون به نظر می‌رسد که رامنی به یکی از منتقدان ترامپ در میان جمهوری خواهان سنا تبدیل شده است.

این تحلیف رامنی در روز پنج شنبه همراه با کنار رفتن دو منتقد صریح ترامپ در سنا شامل باب کورکر و جف فلیک خواهد بود.
Histats.com START (standard) Histats.com END