آخرین اخبار
آه اگر آزادی سرودی می خواند/کوچک/همچون گلوگاه پرنده ای/هیچ کجا دیواری فرو ریخته برجای نمی ماند. (احمد شاملو)      
کد خبر: ۷۳۷۸۰
تاریخ انتشار: ۱۰ دی ۱۳۹۷ - ۱۵:۰۷
پیگیری امتیازهای از دست رفته اروند یا مبارزه انتخاباتی
از میان سه نماینده فعلی مردم آبادان و یک نماینده مردم خرمشهر اگرچه مشخص نیست کدام یک فرصت دوباره برای ورود به مجلس شورای اسلامی را پیدا می‌کنند، چه جلیل مختار که در میان دیگر نمایندگان مردم آبادان بیشتر پیگیر مسائل ایشان بوده و چه نماینده مردم خرمشهر که در بحث‌های مختلف به خصوص موضوع تردد اتباع خارجه هنوز مشخص نیست چرا هیچ اعلام نظر روشنی نکرده است.
به گزارش پایگاه خبری فیدوس؛ از میان سه نماینده فعلی مردم آبادان و یک نماینده مردم خرمشهر اگرچه مشخص نیست کدام یک فرصت دوباره برای ورود به مجلس شورای اسلامی را پیدا می‌کنند، چه جلیل مختار که در میان دیگر نمایندگان مردم آبادان بیشتر پیگیر مسائل ایشان بوده و چه نماینده مردم خرمشهر که در بحث‌های مختلف به خصوص موضوع تردد اتباع خارجه هنوز مشخص نیست چرا هیچ اعلام نظر روشنی نکرده است. 
اما هرچه هست این دوره از انتخابات مجلس با توجه به قانون بازنشستگی از مشاغل رسمی دولتی، شاید در نمایندگی مجلس برای بسیاری از بزرگان و دولت مردان سابق در همه کشور دوره‌ای باشد که با جدیت بیشتر در صحنه حضور پیدا کنند.
اما در آبادان و خرمشهر مسائل به این سادگی نیست، مردم در مرکز شهر در این دوره احتمالاً به لحاظ مشارکت کمترین سقف طی همه سال‌های گذشته را به دلیل سرخوردگی و مجموعه مشکلات و مسائل به نام خود ثبت کنند، در حاشیه نیز رقابت برای نمایندگی بسیار سنگین خواهد بود، محمد سعید انصاری، سعدون‌زاده، مولوی، دهدشتی، به عنوان جاماندگان از دوره قبل، عبدالله کعبی، عبدالحسن مقتدایی، غلامرضا فیروزی و احتمالاً اقبالی و میدری از مسیر قبل اگر در راه تائید صلاحیت‌ها نمانند از نسل پیشتر به این عرصه ورود خواهند کرد، همچنین در میان نسل جوان نیز قطعاً چهره‌هایی تازه پا به عرصه خواهند گذشت و هرکدام تلاش خواند کرد شگفتی‌ساز این دوره باشند. در خرمشهر نیز نمایندگان ادوار گذشته و چند چهره جوان‌تر و شناخته شده از میان چهره‌هایی که سابق مسئولیت داشته‌اند همچنین چهره‌هایی نزدیک به خانواده‌های صاحب نفوذ این شهر بدون تردید در این دوره وارد عرصه خواهند شد. 
اما در کنار همه این ورودها همانطور که اشاره شد مردم آبادان  خرمشهر و اروند از وضع موجود رضایت ندارد، ایشان از شرایط اقتصادی موجود ناراضی هستند و انتظار داشتند در این شرایط چهار نماینده فعلی در خصوص از دست رفتن امتیازهای منطقه آزاد اروند واکنشی تند نشان دهند، مردم انتظار داشتند صدای نمایندگان در همان ابتدای سال که عملا گمرک با وضع قوانین در ورودی منطقه جلو ترخیص در منطقه آزاد را که قوانینش ربطی به قوانین منطقه آزاد ندارد، بلند شود. 
مردم انتظار داشتند نه آنطور که در دوره قبل عملاً در یکسال پایانی نمایندگان شکل مطالباتشان با مطالبه اصلی مردم نمی‌خواند که مطابق با مطالبه اصلی مردم عمل کرده و تکلیف مسائل را به عنوان نماینده ایشان روشن کنند. باید به رئیس جمهور اعلام می‌شد که قوانین وزارت صنعت و گمرک در بحث وردات به اروند نباید تابع قوانین سرزمین مادر می‌بود بلکه باید تابع قوانین مناطق آزاد و قانون و وعده و دستور قانونی رئیس جمهور می‌بود، انتظار می‌رفت نمایندگان مردم برابر مدیران نالایق و بی‌کفایتی که بیشتر به دنبال منافع شخصی و مصلحت خود بودند تا حق مردم و در این یکسال صدایشان در خصوص پیگیری این حق خاموش بوده صدایشان بلند شود. 
البته در شرایطی که قطار توسعه راه نیفتاده بر دروازه‌های اروند ایستاد و حرکت نکرد، در شرایطی که بازار و تجارت و کسب و کار نه تنها آزاد نشد که باز موضوع بازی سیاسی عده‌ای قرار گرفت و مردم محروم ماندند، در این شرایط نمایندگان بهتر بود با جدیت ورود کرده و هماهنگ حق مردم را از رئیس جمهور و دبیر شورای عالی مناطق آزاد طلب می‌کردند. 
واقعاً نمایندگان مردم باید بررسی می‌کردند که آیا قدرت چانه زنی مدیریت منطقه آزاد به سبب بعضی عملکردها که به آن خواهیم پرداخت اُفت کرده است یا موضوع دیگری در کار است، در این شرایط بدون سیاسی کاری باید نمایندگان ورود کرده و روشنگری می‌کردند. چه کسی می‌تواند باور کند آن چند امتیاز که در آخر سال 95 گرفته شد و بارقه امید مردم بود در این 8ماه به بهانه‌هایی بی‌پایه و اساس اینطور از دست رفته و محقق نشده باشند، در صنعت که هیچ اتفاقی برای ایجاد اشتغال رخ نداد، در بازار هم که نه تنها بازار جدیدی ساخته نشد که بازارهای قبلی هم در آستانه بداقبالی و ورشکستگی قرار گرفتند. 
نمایندگان مردم در این شرایط نه با شعار و حرف که در حوزه عمل باید پیگیر تحقق وعده رئیس دولت، برداشته شدن موانع غیر قانونی گمرک سرزمین مادر در ورودی اروند و بازگشت رونق به منطقه باشند، نمایندگانمردم وظیفه دارند مشکل تردد اتباع خارجه و استقرار نمایندگی وزارت امور خارجه در اروند را حل کنند. این مسئله امهیتی فوری و اساسی دارد که باید روشن و مشخص شود، به نظر می‌آید وظیفه نمایندگی نمایندگان اروند در این شرایط حساس باید چنان باشد که امتیازهای سلب شده بازگردد. 
چرا باید موضوع واردات خودرو اروندی در اروند به عنوان تنها نقطه فعال در بحث امتیازهای مناطق آزاد متوقف شود، چرا در بحث مرخصی خودروها گمرک بر خلاف روش چند ساله ورود کرده و عملاً فرایند کار این اندازه سخت و پیچیده شده است، آیا نمایندگان می‌دانند که آیا درآمد حاصل از مرخصی خودروها دیگر به اروند می‌رسد، یا در کش و قوس گمرک این درآمد هم از دست رفته است.
Histats.com START (standard) Histats.com END