آه اگر آزادی سرودی می خواند/کوچک/همچون گلوگاه پرنده ای/هیچ کجا دیواری فرو ریخته برجای نمی ماند. (احمد شاملو)      
کد خبر: ۷۳۷۱۰
تاریخ انتشار: ۰۹ دی ۱۳۹۷ - ۱۸:۲۸
معترضان "جلیقه زرد" فرانسه روز شنبه چندین خیابان را در سراسر این کشور مسدود و گروه‌های معترض در مراکز شهرها راهپیمایی کردند اما نسبت به هفته‌های قبل تظاهرات آنها پراکنده‌تر و کم سر و صداتر بود.

به گزارش فیدوس: معترضان "جلیقه زرد" فرانسه روز شنبه چندین خیابان را در سراسر این کشور مسدود و گروه‌های معترض در مراکز شهرها راهپیمایی کردند اما نسبت به هفته‌های قبل تظاهرات آنها پراکنده‌تر و کم سر و صداتر بود.

 گزارش شد که درگیری‌های پراکنده‌ای نیز بین معترضان با نیروهای پلیس در چندین شهر فرانسه از جمله شهرهای بوردو و نانت اتفاق افتاد و نیروهای پلیس علیه معترضان گاز اشک آور و نارنجک‌های گیج کننده شلیک کردند. با این حال در مجموع تعداد معترضان در سراسر فرانسه در هفتمین هفته متوالی تظاهرات جلیقه زردها کاهش یافته بود.

با وجود آنکه برآوردهای رسمی نسبت به آن اعلام نشده اما یک کانال تلویزیونی فرانسوی به نام کانال ال سی آی به نقل از منابع ناشناس گزارش کرد که بالغ بر ۱۲ هزار نفر در تظاهرات شرکت کردند که پایین‌تر از برآورد حدود ۴۰ هزار نفری برای هفته‌ پیش بود.در شهر پاریس نیروهای پلیس اعلام کردند که عصر شنبه ۵۷ تن را در پی به خیابان آمدن حدود ۸۰۰ معترض دستگیر کردند در حالی که تعداد دستگیری‌ها در هفته گذشته دست کم ۱۰۹ نفر بود. حال آنکه تعداد معترضان به خیابان آمده مشابه هم بوده است.

عده‌ای از مردم که جلیقه‌های کاملا آشکار پوشیده بودند به میان توریست‌ها و مشتری‌های فروشگاه‌ها رفته و شعار می‌دادند « ماکرون استعفا» و حضور آنها در خیابان شانزلیزه کاملا محسوس بود.

تعدادی از فروشگاه‌های بزرگ این خیابان که در اعتراضات هفته‌های گذشته به دلیل بالا گرفتن خشونت‌ها در آنجا بسته شده بودند، سرانجام گشوده شدند. تعداد دیگری از تظاهر کنندگان در غرب پایتخت فرانسه، در نزدیکی ساختمان شبکه تلویزیونی بی اف ام حضور به هم رساندند و درگیری‌هایی نیز در آنجا رخ داد و در عین حال در نزدیکی دفاتر روزنامه پاریزین چندین خودرو به آتش کشیده شدند.

با این حال مشخص نشد که این آتش زدن کار چه کسی بوده و اینکه آیا ارتباطی با معترضان داشته یا خیر؟

در شهر تولوز مثل بوردو جمعیت معترضان از  ۲۰۰۰ نفر فراتر رفت و گروه‌های معترض به آتش زدن سطل آشغال و برخی نیز پرتاب رنگ زرد به سمت پلیس پرداختند.

بر اساس اعلام یک سازمان مسؤول در فرانسه، چندین اتوبان و خیابان در اثر اعتراضات در این کشور بند آمد و ترافیک در جاده‌های منتهی به اسپانیا شدیدا سنگین شد. معترضان وعده دادند که در سال نو میلادی نیز به اعتراضاتشان ادامه دهند. یک معترض در نانت به نام ویرجینی گفت: ما تا زمانی که موفق شویم و تا زمانی که ماکرون عقب بنشیند و آنچه لیاقتش را داریم به ما بدهد ادامه خواهیم داد. ما لیاقت قدرت خرید بیشتر، مالیات کمتر، زندگی سالم‌تر و مجبور نبودن به اینکه در آخر هر ماه کمربندمان را سفت‌تر و سفت‌تر کنیم، داریم.

معترضان جلیقه زرد مقرهای رسانه‌های شناخته شده فرانسوی را هدف تظاهرات قرار دادند و در همین راستا صدها تظاهرکننده در نزدیکی ساختمان تلویزیون بی اف ام و فرانس تلویزیون تجمع کرده و شعار می‌دادند «شما خبرنگاران شراکت طلب هستید».

معترضان جلیقه زرد، رسانه‌های فرانسوی را به طرفداری از امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه و شرکت‌های بزرگ و کم‌اهمیت نشان دادن اعتراضات متهم کردند.

ده‌ها معترض دو بار تلاش کردند در خیابان مملو از توریست شانزلیزه که در هفته‌های اخیر صحنه درگیری‌های مکرر بود، راهپیمایی کنند و در حالی که چراغ‌های چشمک زدن آبی خودروهای پلیس در طول این خیابان به چشم می‌خوردند.گروه کوچکی از معترضان در نزدیکی برج ایفل تظاهرات کردند و در آنجا پلیس چند نفر را دستگیر کرد. کریستوف شلانسون سخنگوی جنبش جلیقه زردها گفت: این جنبش در فرانسه تبدیل به یک قدرت متقابل در برابر مقام‌های کشور شده و معترضان جلیقه زرد نمایندگانی در سراسر کشور دارند و به شکل گیری یک سازمان سیاسی مستقل کمک می‌کنند.

او خاطر نشان کرد:‌ جنبش جلیقه زرد در حال ایجاد سازمان سیاسی خودش بوده و نمایندگانش در هر جایی در فرانسه دور یک میز حضور به هم می‌رسانند بنابراین ما در حال تشکیل یک وزنه متقابل هستیم و این اتفاقی واقعی است.

این نماینده افزود: چیزی که امانوئل ماکرون مدعی انجامش است ایجاد سیاست‌های مخالف با نمایندگانی برآمده از مردم است.

او ادامه داد: ما این روند را ادامه می‌دهیم و این یک نیروی اپوزیسیون واقعی خواهد بود و ماکرون و دولتش در پرتگاه سقوط سیاسی هستند.
Histats.com START (standard) Histats.com END