آه اگر آزادی سرودی می خواند/کوچک/همچون گلوگاه پرنده ای/هیچ کجا دیواری فرو ریخته برجای نمی ماند. (احمد شاملو)      
کد خبر: ۷۳۳۳۷
تاریخ انتشار: ۰۲ دی ۱۳۹۷ - ۱۹:۳۴
طبق تازه‌ترین گزارش‌ها وقوع سونامی در اندونزی تاکنون جان دست‌کم ۲۲۲ نفر را گرفته و صدها زخمی و مصدوم برجای گذاشته است.
به گزارش فیدوس: مقامات دولتی این کشور اعلام کردند که وقوع سونامی در نزدیکی "تنگهٔ سوندا" تاکنون دست‌کم ۲۲۲ قربانی گرفته و شمار زخمی‌ها به ۸۴۳ نفر رسیده است.

آژانس مدیریت بلایای طبیعی در این کشور نیز اعلام کرده که صدها ساختمان بر اثر این سونامی خسارت دیده‌ یا تخریب شده‌اند.

بنابر گزارش رویترز، در پی این حادثه همچنین حدود ۳۰ نفر ناپدید شده‌اند.

گزارش های اولیه حکایت از آن دارد که فوران آتشفشان "کراکاتوا" احتمالا به وقوع زمین لرزه در بستر دریا و هجوم ناگهانی امواج سهمگین به مناطق مسکونی در تاریکی شب منجر شده است.

امواج سونامی تمام خطوط ساحلی دو طرف تنگه "سوندا" و سواحل دو جزیره سوماترا و جاوا را درهم کوبیده است. این تنگه دو جزیره سوماترا و جاوا را از همدیگر جدا می‌کند.

همچنین بنابر گزارش دویچه‌وله، به گفته مقام‌های سازمان مقابله با بلایای طبیعی در اندونزی، آتشفشان و زمین‌لرزه روز گذشته (شنبه) حوالی ساعت ۲۱ به وقت محلی در تاریکی شب رخ داده و ۲۴ دقیقه بعد امواج سونامی ساکنان سواحل سوماترا و جاوا را در تاریکی شب غافلگیر کرده است.

سخنگوی سازمان مقابله با بلایای طبیعی اندونزی گفته که وضعیت زمانی بدتر شد که هم‌زمان با سونامی در منطقه، سیل نیز به وقوع پیوسته است. بسیاری از ساکنان سواحل دو طرف تنگه سوندا به دلیل وقوع سونامی در تاریکی شب ناپدید شده‌اند.

فاجعه سونامی در حالی رخ داده که اندونزی در آستانه تعطیلات سال نو میلادی قرار دارد و هزاران گردشگر خارجی در این روزها برای گذراندن تعطیلات کریسمس در جزایر مختلف این کشور به‌سر می‌برند.
Histats.com START (standard) Histats.com END