آه اگر آزادی سرودی می خواند/کوچک/همچون گلوگاه پرنده ای/هیچ کجا دیواری فرو ریخته برجای نمی ماند. (احمد شاملو)      
کد خبر: ۷۳۲۵۹
تاریخ انتشار: ۰۱ دی ۱۳۹۷ - ۱۴:۱۳
فرانسه به نمایندگان شورای سوریه دموکراتیک، شاخه سیاسی نیروهای سوریه دموکراتیک (قسد)، اطمینان داد که در پی عقب‌نشینی نیروهای آمریکایی از سوریه، از کردها در این کشور حمایت می‌کند.
به گزارش فیدوس: مشاوران امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه در پی تصمیم دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا برای خارج کردن نیروهای آمریکایی از سوریه و تهدید ترکیه به آغاز عملیاتی نظامی علیه گروه‌های کرد در شرق فرات، روز جمعه در پاریس با هیئتی از شورای سوریه دموکراتیک شامل ریاض درار، رئیس مشترک این شورا و الهام احمد، رئیس هیئت اجرایی این شورا دیدار کردند.


ریاض درار و الهام احمد رئیسان مشترک هیئت اجرایی شورای سوریه دموکراتیک
طبق گزارش خبرگزاری رویترز عربی، یک مسؤول کاخ الیزه گفت: مشاوران ماکرون پیام حمایت و همبستگی خود را به این هیئت انتقال داده و محتوای مذاکراتی که پاریس با مسؤولان آمریکایی درباره تضمین ادامه نبرد با داعش انجام داده را به این هیئت شرح دادند.

الهام احمد، مسؤول سیاسی نیروهای سوریه دموکراتیک پس از استقبال از او در کاخ الیزه گفت: از این نگران هستیم که کنترل اوضاع از دست خارج شده و با حمله ترکیه نگهداری اسرای داعشی در منطقه‌ای محدود دشوار شود.

احمد افزود: در صورت حمله ترکیه اسرای داعش در همه جا پراکنده خواهند شد، کردها هرگز اقدام به آزادسازی آنها نخواهند کرد اما در صورت حمله ترکیه یا بازگشت قدرتمندانه داعش، کردها مجبور می‌شوند تمام قوای خود را برای مقابله با ارتش ترکیه یا داعشی‌ها به کار بگیرند و به این ترتیب از نگهداری اسرای داعشی در زندان‌ها عاجز خواهند بود.

ریاض درار در کنفرانس مطبوعاتی پس از این نشست در پاریس اظهار کرد: امیدواریم پس از تصمیم رئیس جمهوری آمریکا برای خروج نیروهایش از سوریه، فرانسه نقش بزرگی در سوریه ایفا کند.

الهام احمد نیز تاکید کرد: شبه‌نظامیان کرد در صورتی که وضعیت از کنترل خارج شود، نخواهند توانست به بازداشت اسرای داعشی ادامه دهند.

او در ادامه از فرانسه خواست در ایجاد منطقه پرواز ممنوع در شمال سوریه برای مقابله با تهدیدات تروریستی احتمالی کمک کند.

همچنین این دو رهبر کرد در شورای سوریه دموکراتیک تاکید کردند، دولت خودگردان در شمال و شرق سوریه سفرهایی به دیگر کشورها به جز فرانسه برای بررسی وضعیت منطقه پس از تحولات اخیر خواهد داشت.

این شورا تاکید کرد: خروج نیروهای آمریکایی از سوریه بر همه تاثیر خواهد گذاشت و دخالت ترکیه در سوریه موجب کشتارهای بیشتری شده و آزادی بیشتری به گروه‌های افراطی برای فعالیت می‌دهد.

شورای سوریه دموکراتیک در ادامه نسبت به تشکیل دوباره داعش در منطقه هشدار داده و نسبت به تکرار فاجعه عفرین ابراز نگرانی کرده و در ادامه اتخاذ موضعگیری اخلاقی در قبال منطقه و حمایت از کردها در برابر تهدیدات ترکیه را خواستار شد.

مصطفی بالی، یکی از سخنگویان نیروهای سوریه دموکراتیک روز پنج‌شنبه به خبرگزاری فرانسه گفته بود: اگر ما هدف هر گونه حمله ترکیه قرار بگیریم، قطعا برای دفاع از سرزمین‌مان تقسیم خواهیم شد.

بالی افزود: تصمیم آمریکا تا این لحظه تاثیری بر وضعیت مناطق ما نداشته است اما در کل این تصمیم تاثیر منفی بر کل روند مقابله با تروریسم در شمال سوریه و تاثیری مثبت بر داعش خواهد داشت.

این مسؤول نیروهای قسد در ادامه تاکید کرد: ترکیه احتمالا در حمله خود تا زندان‌های ما را نیز برای آزادسازی این تروریست‌ها هدف قرار می‌دهد.

یک منبع در ریاست جمهوری فرانسه که نخواست نامش فاش شود، روز پنج‌شنبه به خبرگزاری فرانسه گفته بود: مساله اسرای تکفیری به شدت برای فرانسه اهمیت دارد و این احتمالا یکی از نتایج منفی این عقب‌نشینی سریع بوده و موضوع مذاکرات گسترده‌ای در ائتلاف است.

ژان شارل بریزار، رئیس مرکز تحلیل تروریسم که دفتر آن در پاریس قرار دارد، نیز گفت: اسرای تکفیری تهدیدی احتمالی برای فرانسه و حتی اروپا ایجاد می‌کنند.

وی افزود: در میان اسرای تکفیری از همه سطوح وجود دارند اما در میان آنها افرادی هستند که در گذشته فرانسه را تهدید کرده‌اند و آنها احتمالا برای انجام تحرکات و حملاتی به اروپا بازمی‌گردند، همواره خطر افرادی که با گروه‌های تروریستی در ارتباط بودند، وجود دارد و این موضوع نیز چنین خواهد بود.

در این راستا فلورانس پارلی، وزیر دفاع فرانسه این تصمیم ترامپ به بهانه پیروزی بر داعش را به شدت ویرانگر توصیف کرده و گفت: با این تحلیل که داعش نابود شده موافق نیستیم، این تصمیم به شدت ویرانگر بوده و ما بر این باوریم که این ماموریت پایان نیافته است.

پیشتر وزارت خارجه فرانسه اعلام کرده بود که این کشور به حضور نظامی خود در سوریه برای ادامه مقابله با تروریسم در آنجا با وجود این تصمیم آمریکا ادامه خواهد داد.

این وزارتخانه تاکید کرد، تصمیم واشنگتن موجب می‌شود فرانسه بار دیگر با توجه به ادامه تهدیدات تروریستی به استقلال استراتژیک در تصمیم‌گیری‌ها بیندیشد و لازم است در شرایطی که اروپا و آمریکا در چینش اولویت‌ها با هم متفاوت هستند، فرانسه و کشورهای اتحادیه اروپا به خود تکیه کنند.
Histats.com START (standard) Histats.com END