آه اگر آزادی سرودی می خواند/کوچک/همچون گلوگاه پرنده ای/هیچ کجا دیواری فرو ریخته برجای نمی ماند. (احمد شاملو)      
کد خبر: ۶۱۲۷۷
تاریخ انتشار: ۳۰ ارديبهشت ۱۳۹۷ - ۱۸:۴۱
بیش از نیمی از ساعات نشست امروز بهارستان‎نشینان به جلسه غیر علنی گذشت؛ جلسه‌ای که در آن نمایندگان، میزبان ظریف، عراقچی و شمخانی بودند. حضور این سه نفر نشان می‌داد جلسه از اهمیتی مضاعف برخوردار است؛ در این میان گاهی صدای فریادها از درهای بسته عبور می‌کرد و همین کافی بود تا بپرسیم پشت این درها چه گذشت؟
به گزارش فیدوس: در دقایق نخست جلسه امروز خبرنگاران، عکاس ها و فیلمبرداران از جایگاه همیشگی خود در پارلمان بیرون آمدند؛ در پشت سر آنها بسته شد و از همان ساعت 9 صبح که نمایندگان خود را به صحن رساندند جلسه غیر علنی شد. حضور علی شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی، محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه و عباس عراقچی معاون امور حقوقی و بین‌المللی وزارت امور خارجه حکایت از این داشت که موضوع جلسه نمی تواند بی ارتباط با مسئله برجام باشد. آنچه عجیب بود، صدای داد و فریادی بود که گاهی از پشت درهای بسته بلند می شد.

در جلسه غیر علنی چه گذشت؟

نمایندگان یک به یک از صحن بیرون آمدند از هر کسی پرسیدیم در جلسه چه می گذشت یا با محافظه کاری تمام جواب می داد یا سعی می کرد از زیر پاسخ فرار کند. اما آنچه فرج‎الله رجبی نماینده مردم شیراز و جلال میرزایی نماینده مردم ایلام می گفتند نشان داد که موضوع بحث برجام بود و باید و نبایدهایی که در این رابطه وجود دارد. رجبی تنها به گفتن یک جمله که «این تنها جلسه غیر علنی به درد بخور  و مفید بود» اکتفا کرد.

اما میرزایی به خبرآنلاین گفت: در این جلسه ظریف گزارشی درباره مذاکرات ایران و اروپا ارائه کرد و گفت که که اروپا حاضر است منافع ما را تامین کند و از این منظر می توان برجام را با اروپا ادامه داد.

او گفت: شمخانی هم گزارشاتی درباره لوایح مجلس در رابطه با موضوع پولشویی و FATF ارائه کرد که توانست نظر مساعد مجلسی ها را تا حدود زیادی جلب کند.

صحبت های جسته و گریخته دیگری درباره این جلسه مطرح شد تا اینکه بهروز نعمتی سخنگوی هیات رئیسه مجلس نیز به میان خبرنگاران آمد و از جزئیات این جلسه سخن گفت. او بیان کرد: در این جلسه ظریف و عراقچی از چند و چون مذاکره با اروپایی‌ها صحبت کردند و تضامینی که باید بعد از خروج آمریکا از برجام گرفته شود را بیان کردند. البته این موارد هم اکنون در حال مذاکره است و هیچ چیز قطعی و نهایی نشده است.

سخنگوی هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی گفت: آن چیزی که خواست نمایندگان مجلس است حفظ منافع ملی و ایستادگی برای مواضع مردم و توصیه‌های مقام معظم رهبری است که در این زمینه 11 نفر از نمایندگان اظهارنظر کرده‌اند.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی با اشاره به بررسی لوایح چهارگانه مرتبط با FATF توضیح داد: بحث بعدی که در نشست غیرعلنی مطرح شد، لایحه مبارزه با پولشویی و مبارزه با تأمین مالی تروریسم بود. موضوعی که در این زمینه مطرح شد این بود که آیا این لوایح ما را به FATF می رساند یا خیر که آقای شمخانی؛ دبیر شورای عالی امنیت ملی تأکید داشت این لوایح ارتباطی با FATF ندارد و بیان داشت که این لوایح چهارگانه جدا از FATF است.

وی ادامه داد: مجلس محل تضارب افکار است؛ نمایندگان موافق و مخالف در این زمینه صحبت کردند، همه از روی دلسوزی اظهارنظرهایی داشتند اما آن چیزی که مسلم است این بود که نمایندگان بر تأمین منافع ملی تأکید داشتند که خارج از مأموریت مقام معظم رهبری گامی برداشته نشود.

نعمتی تأکید کرد: این لوایح در دستور کار مجلس است؛ اما با توجه به اینکه یکسری نگرانی‌هایی وجود داشت امیدواریم با ارائه توضیحات مسئولان، نگرانی نمایندگان برطرف شده باشد.

ایجاد پول منطقه ای

کاظم دلخوش نماینده مردم صومعه سرا و سخنگوی کمیسیون اقتصادی نیز بعد دیگری از جلسه غیر علنی امروز را با خبرآنلاین در میان گذاشت و گفت: درباره صحبت مقام معظم رهبری مطرح شد که یک پیمان مشترک پولی در منطقه ایجاد شود.

او توضیح داد: همانطور که مقام معظم رهبری توصیه کردند که «به دنبال دلار نباشید بلکه یک واحد پولی در منطقه با کشورهایی مانند چین، روسیه، هند و ... ایجاد کنید»؛ قصد داریم که این واحد را جایگزین کنیم تا بتوانیم میان خود ارتباطات اقتصادی داشته باشیم.

ماجرای داد و بیدادها چه بود؟

دلخوش درباره دادو بی‎دادهای اعتراضی که از جلسه غیرعلنی مجلس شنیده می شد، گفت: مباحث مختلف و پراکنده ای در این جلسه مطرح شد و طبیعی است موضوعات هم موافقانی دارد و هم مخالفانی که گاهی در این میان صدای اعتراضات بلند شد. برخی اعتراض داشتند که در ماجرای برجام دولت و وزارت خارجه بد عمل کرده اند و طبیعتا برخی هم به این صحبت اعتراض داشتند و مطرح می کردند که وزارت امور خارجه به خوبی در این حوزه ظاهر شده است.

علی مطهری نیز که امروز میان خبرنگاران آمد تا پاسخگوی سوالات آنها باشد درباره داد و بیدادهای جلسه غیر علنی امروز مجلس گفت: تقابل شدیدی بود، حتی در ابتدای جلسه داد و بیداد زیادی کردند، نهایت منطق یک طرف قوی‌تر بود و تا حدی مخالفان قانع شدند ولی به هر حال برخی از آنها هیچگاه قانع نمی‌شوند.

وی این جلسه را تعدیل‌کننده تقابل‌ها با لوایح سه ‌قلو دانست و گفت: برخی از مخالفان دلیل اصلاح این قانون را می‌پرسند و می‌گویند که ما می‌خواهیم بر اساس نظر کشورهای غربی رفتار کنیم، حال اینکه این قانون به دنبال تعریف مصادیق تروریسم است، نه اینکه چه گروه‌هایی تروریسم هستند. آنها یک ایراد شکلی به قانون مصوب مجلس گرفتند که باید اصلاح کنیم،‌ این اصلاح ضرری به گروه‌های مقاومت وارد نمی‌کند. ‌در این لوایح آمده که مصادیق تروریسم را شورای عالی امنیت ملی تعریف می‌کند، پیوست تفصیلی هم به آن اضافه شده تا همه درهای تخریب این لوایح را ببندند چون این لوایح مشکلی را ایجاد نخواهد کرد.
برچسب ها: ظریف ، نمایندگان ، مجلس ، فیدوس
Histats.com START (standard) Histats.com END