آه اگر آزادی سرودی می خواند/کوچک/همچون گلوگاه پرنده ای/هیچ کجا دیواری فرو ریخته برجای نمی ماند. (احمد شاملو)      
کد خبر: ۶۱۲۳۴
تاریخ انتشار: ۳۰ ارديبهشت ۱۳۹۷ - ۰۸:۲۹
دلواپسان هسته‌ای که روزگاری بی پروا دولت را هدف انتقادات تند و تیز خود قرار می‎دادند بعد از مدتی سکوت و به پستو خزیدن، با حکم خروج ترامپ از برجام به صحنه نقد و دلواپسی بازگشته‎اند.

به گزارش فیدوس: سکوتشان می‎گفت شاید به تاریخ پیوسته‎اند اما گویی گوشه ای منتظر فرصت برای بازگشت به صحنه بوده اند، فرصتی که مرد موطلایی کاخ سفید به آنها داد و حالا تریبون شان باز هم شده و در شیپورهای نقد و حمله به دولت روحانی می دمند. دلواپسان دیروز برجام، باز هم امروز دلواپس شده اند و برای دولت خط و نشان می‎کشند.

بازگشت به روزگار دلواپسی
«ما به دوران مذاکرات برگشته‎ایم که همزمان با حضور آقای دکتر ظریف و تیم مذاکره کننده هسته ای در ژنو و صحنه کارزار مبارزات دیپلماتیک، دلواپسان علیه آنها اعلامیه صادر می کردند و از تریبون ها می خواندند. امروز هم درست در شرایطی که آقای ظریف و دستگاه دیپلماسی کشور دارند برای جلوگیری از تحقق توطئه آمریکا و حفظ برجام مشغول مبارزه و در حال مسافرت به روسیه و کشورهای اروپایی هستند، این نوع برخورد و اعلام موضع در واقع تضعیف دولت و تضعیف دستگاه دیپلماسی کشور است.»

این انتقاد مجید انصاری که خودش در همان روزگار حملات دلواپسانه در پاستور حضور داشت و از نزدیک تلخی های آن روزها را درک کرده بود؛ به خوبی تصویرگر این روزهای بازگشت دلواپسان است. خروج آمریکا از برجام فارغ از پس لرزه هایی که در عرصه جهانی داشت در داخل کشور نیز با چند نوع واکنش همراه بود. برخی نگران برجام منهای آمریکا هستند اما چشم به تحرکات دولت دوخته اند و شاید روزنه امید را در همین سفرهای دیپلماتیک و برجامی ظریف جستجو می کنند تا شاید برجام اروپایی بدون آمریکا برای ایران خوش یمن شود. از نگاه این دسته تصمیم دولت روحانی در برجام تصمیم درستی بود و حرکت ضدبرجامی ترامپ را نباید به پای این دولت نوشت.

نقدها اما کم نیست، نه نقد به حرکت غیردیپلماتیک دولت آمریکا که نقد به دولت روحانی. برخی گلایه می کنند چرا دولت تضمین های لازم را نگرفته است و در خلال همین گلایه ها هم از دولت می خواهند برجام بدون آمریکا را با تضمیم قطعی ادامه دهد.

اما دسته ای از منتقدان هم هستند که فقط دلواپس اند. دلواپس هایی که از روز اول برجام را نمی خواستند و امروز هم با لبخندی پنهانی برجام بدون آمریکا را نقد می کنند و بازهم همانطور تند و تیز به دولت می تازند و فقط به دنبال آتش زدن برجام توسط دولت هستند. گویی برجام نه دستاورد نظام و مورد تایید رهبری که فقط دستاورد دولت و مورد تایید حسن روحانی بوده است.

زاکانی سکوت را شکست
علیرضا زاکانی که بعد از اوت شدن از انتخابات مجلس از یک سو و حاشیه سازی های حضورش در جمنا و ناکامی در انتخابات ریاست جمهوری از سوی دیگر مدتی بود به حاشیه رفته بود، گویی آنقدر از خروج ترامپ ذوق زده شده که سریعا نشست خبری با عنوان «پای درس برجام» بگذارد و به بهانه این اتفاق به دولت بتازد.

او که در قامت رئیس کمیسیون ویژه بررسی برجام در مجلس نهم از لیدرهای دلواپس برجام در پارلمان بود در این نشست خبری حکم قطعی را اینگونه صادر کرده «طبق قانون «همه یا هیچ» مذاکرات ژنو، برجام نابود شده است.»

او حملات تند و تیزی را نیز به ظریف و دیگر مذاکره کنندگان کرده و گفته است «باید به‌گونه‌ای مذاکرات را به‌انجام می‌رساندیم تا به‌طور مشخص، اقدامات متناظر را در این سند می‌گنجاندیم، درحالی‌که ما داشته‌های خود را نقداً در برابر وعده‌های نسیه به دشمن دادیم و مرتکب عجله شدیم، حتی تیم مذاکره کننده ایرانی به‌مثابه یک تیم مرعوب و نیازمند پای میز مذاکره رفت، در نتیجه دشمن خلف وعده کرد و ما امروز دستمان به جایی بند نیست.»

زاکانی البته در تویئتی هم نوشته است «دلواپس این روزها بودیم که می گفتیم تمام تخم مرغ هایتان را در سبد برجام نگذارید. حالا کار از کار گذشته است.»

روحانی محبوب دلواپسان چه می گوید؟
حجت الاسلام پناهیان روحانی که در برخی جلسات ضدبرجامی دلواپسان حضور داشت نیز از تریبونی دولت را به باد انتقاد گرفته و گفته است «سیاستمداران ما که تره گندیده‌ای برای آمریکا خرد می کردند، امروز می‌گویند مذاکره با آمریکا کار احمقانه ای است. ای کاش زودتر می فهمیدند. ما جلوتر از آنها بودیم.»

وی با بیان اینکه آمریکا به غیر قابل ادامه بودن تحریم هایش یقین داشت که آمد و با ایران مذاکره کرد، با لحنی تند عنوان می کند: «آمریکا به احمق هایی تکیه کرد که در کشورمان داریم. البته مقداری هم نتیجه گرفت. اگر الان دوباره ادعا می کنند که می خواهیم تحریم ها را بازگردانیم، می دانند اگر تحریم ها را بردارند یا دوباره بازگردانند، هیچ ثمری ندارد و نمی توانند جلو راه انقلاب را بگیرند.»

آقای دیپلمات خوشحال است یا ...؟
سعید جلیلی هم که تا همین چند وقت پیش فقط درگیر دولت در سایه و جلسات آن بود وارد فاز جدیدی شده و گوی سبفت را در نقد صریح و کنایه ای به برجام از دیگر همفکران دلواپسش ربوده است. او که مدتها بود به اظهارنظرهایی غیربرجامی روی آورده بود، بهترین بهانه را از ترامپ گرفت و این روزها از هر تریبونی چه سخنرانی چه توئیتر چه اینستاگرام و ... به انتقاد از رویه هسته ای دولت روحانی می پردازد.

او در آخرین اظهارنظر اینستاگرامی اش تلویحا مذاکره با اروپا بر سر برجام بدون آمریکا را نقد کرده و نوشته است «ﺳﺎﻟﻬﺎ ﻗﺒﻞ ﻭﻗﺘﯽ ﮐﻪ ﻣﻌﺎﻭﻥ ﺍﺭﻭﭘﺎ ﻭ ﺁﻣﺮﯾﮑﺎﯼ ﻭﺯﺍﺭﺕ ﺧﺎﺭﺟﻪ ﺑﻮﺩﻡ ﺑﺎ ﻫﻤﺘﺎﯼ ﻓﺮﺍﻧﺴﻮﯼ ﺍﻡ ﺩﯾﺪﺍﺭﯼ ﺩﺍﺷﺘﻢ. ﺩﺭ ﺁﻥ ﺯﻣﺎﻥ ﺑﺮﺍﯼ ﺳﺎﺧﺘﻤﺎﻥ ﺳﻔﺎﺭﺕ ﻓﺮﺍﻧﺴﻪ ﺩﺭ ﺗﻬﺮﺍﻥ ﻣﺸﮑﻠﯽ ﭘﯿﺶ ﺁﻣﺪﻩ ﺑﻮﺩ ﻭ ﻣﻦ ﮔﻔﺘﻢ ﮐﻤﯿﺘﻪ ﺍﯼ ﺗﺸﮑﯿﻞ ﺷﻮﺩ ﺗﺎ ﻣﺸﮑﻞ ﺭﺍ ﺑﺮﺭﺳﯽ ﮐﻨﯿﻢ. دﯾﭙﻠﻤﺎﺕ ﻓﺮﺍﻧﺴﻮﯼ ﺧﯿﻠﯽ ﻧﺎﺭﺍﺣﺖ ﺷﺪ ﻭ ﮔﻔﺖ ﺍﺻﻼ‌ ﭼﺮﺍ ﮐﻤﯿﺘﻪ ﺗﺸﮑﯿﻞ ﻣﯽ ﺩﻫﯿﺪ؟ ﻣﻦ ﻣﺠﺪﺩﺍ ﮔﻔﺘﻢ ﮐﻤﯿﺘﻪ ﺍﯼ ﺗﺸﮑﯿﻞ ﺷﻮﺩ ﺗﺎ ﺍﯾﻦ ﻣﺸﮑﻞ ﺭﺍ ﺑﺮﺭﺳﯽ ﮐﻨﺪ، ﺍﻣﺎ ﺍﻭ ﻗﺒﻮﻝ ﻧﮑﺮﺩ ﻭ ﮔﻔﺖ ﺍﯾﻦ ﻣﻮﺿﻮﻉ ﺟﺰﻭ ﺣﻘﻮﻕ ﻣﺎﺳﺖ ﻭ ﺣﻖ ﻗﺎﺑﻞ ﮔﻔﺘﮕﻮ ﻧﯿﺴﺖ. ﺑﻼ‌ﻓﺎﺻﻠﻪ ﺑﻪ ﺍﻭ ﮔﻔﺘﻢ ﺍﺗﻔﺎﻗﺎ ﻣﻦ ﻫﻢ ﻣﯽ ﺧﻮﺍﺳﺘﻢ ﺑﻪ ﻫﻤﯿﻦ ﺟﺎ ﺑﺮﺳﯿﺪ! ﺍﮔﺮ ﺣﻖ ﻗﺎﺑﻞ ﮔﻔﺘﮕﻮ ﻧﯿﺴﺖ ﭼﺮﺍ می خواهید ﺍﯾﻦ ﻫﻤﻪ ﺩﺭﺑﺎﺭﻩ ﺣﻖ ﻣﺴﻠﻢ ﺍﯾﺮﺍﻥ ﺩﺭﺑﺎﺭﻩ ﺍﻧﺮﮊﯼ ﻫﺴﺘﻪ ﺍﯼ ﻣﺬﺍﮐﺮﻩ ﮐﻨﯿد؟»

پایداری ها از پستو بیرون آمدند
پایداری های حذف شده از مجلس هم مدتها بود که به خاموشی روی آورده بودند، اما ترامپ آنها را هم سر ذوق آورده است آنقدر که حمید رسایی با دست فرمان توئیتری حمله به روحانی چراغ های دلواپسی اش را روشن کند و هر روز با یک پست دولت را به باد نقد بگیرد. او به کنایه روحانی را عاشق مکالمه تلفنی با آمریکا دانسته و ظریف را هم کسی تصور کرده که با دست چدنی آمریکایی ها دست داده است.

اقدام جالبتر او آنجا بوده که عکس نوشته هایی را از دیگر دلواپسان آن روزهای برجام از نبویان و حسینیان تا زارعی و بذرپاش در اینستاگرامش منتشر کرده است. شاید همین روزها باید منتظر اظهارنظر دلواپس گونه این چهره ها نیز باشیم.
منبع: خبرآنلاین

Histats.com START (standard) Histats.com END