آه اگر آزادی سرودی می خواند/کوچک/همچون گلوگاه پرنده ای/هیچ کجا دیواری فرو ریخته برجای نمی ماند. (احمد شاملو)      
کد خبر: ۵۶۱۲۰
تاریخ انتشار: ۳۰ بهمن ۱۳۹۶ - ۱۰:۵۱
محمدتقی رهبر: پیروزی در انتخابات رباست جمهوری بعدی برای اصولگرایان آسان است
جمنا که تنها چندماهی مانده به انتخابات ریاست جمهوری دوازدهم شکل گرفت، توانست وحدتی نسبی اما فراگیر را میان گروه ها و چهره های طیف اصولگرا، به وجود آورد. اما اکنون با ناکام ماندن در انتخابات ریاست جمهوری، در دوران سکوت و بی خبری به سر می برد.
 به گزارش فیدوس:جمنا که تنها چندماهی مانده به انتخابات ریاست جمهوری دوازدهم شکل گرفت، توانست وحدتی نسبی اما فراگیر را میان گروه ها و چهره های طیف اصولگرا، به وجود آورد. اما اکنون با ناکام ماندن در انتخابات ریاست جمهوری، در دوران سکوت و بی خبری به سر می برد. برخی از احزاب و گروه هایی که پیش از این در جمنا حضور داشتند، سخن از ناکارآمدی دارند؛ در این بین برخی خواستار رسیدن به الگویی جدید هستند و برخی دیگر، اصلاحات ساختاری جمنا را کافی می دانند. اما پرسش اساسی این است که سکوت جمنا از چه نشأت می گیرد؟ این سکوت و بی خبری معلول اختلافات درونی است یا استراتژی جدید اصولگرایان است؟

حجت الاسلام و المسلمین محمدتقی رهبر، روحانی اصولگرا و نماینده پیشین مجلس شورای اسلامی، در خصوص ادامه فعالیت جمنا گفت: اگر انسجام و همدلی باشد میان گروه های زیر مجموعه جمنا، امید موفقیت هست. گروه های تشکیل دهنده جریان اصولگرا، متعدد است و اگر این گروه ها نخواهند راه خود را بروند، امیدی هست که انسجام و وحدت و در با نهایت وفاق جمعی می توانند پشتیبانی ملت را نیز در انتخابات داشته باشند. البته من دقیق در جریان امور نیستم و دورادور اخبار را پیگیری میکنم؛ استنباط من از این سکوت  این است که جلسات کم و بیش ادامه دارد اما چیزی پیدا نیست و آثاری از این نشست ها دیده نمی شود. اما آنطور که خودشان می گویند، علی رغم غیر محسوس بودن فعالیت ها، جمنا رها نشده است.

وی افزود: دلیل این سکوت را وقتی می پرسیم، می گویند در موقع مناسب عمل خواهیم کرد و الآن زود است که زمزمه انتخابات را داشته باشیم. به نظرم چون تا انتخابات مجلس دو سال و تا انتخابات ریاست جمهوری سه سالی زمان باقی است، طی این فاصله به تدریج عمل خواهند کار و اقدام نابهنگامی را انجام نخواهند داد. جمنا در انتخابات گذشته، توفیقاتی را هم توانست به دست آورد؛ علی رغم آنکه کار سختی در پیش داشتند اما توانستند شانزده میلیون رأی جمع کنند و امید است که این حرکت، ادامه پیدا کند.

مشاور فرهنگی مجلس شورای اسلامی، در ادامه افزود: معتقدم جمنا می تواند از پتانسیل این رأی بالا، در انتخابات های آینده استفاده کند چرا که رقبای آنها هم کار بزرگی انجام نداده اند که بتوانند ملت را راضی کنند. در رقابت های انتخاباتی آتی کار آسان تر است؛ آسان از این جهت که  فضا آماده تر است چون دیگر نامزدی برای دومین دوره خودش کاندیدا نمی شود؛ در انتخابات 96، آقای روحانی یک دوره رئیس جمهور بودند و تمام امکانات را در اختیار داشتنند و اصطلاحا ماشین انتخاباتی شان در حال حرکت بود. اما در دوره بعدی از یک طرف چنین شرایطی برای کاندیداها وجود ندارد و از طرف دیگر عملکرد جناح رقیب هم چندان مورد رضایت مردم نیست. پس می توان امیدوار بود البته به شرط وحدت و همدلی و حرکت جمعی و با تدبیر در امور که بتواند سیاست عاقلانه ای را موجب شود.

او در پایان و در خصوص رویگردانی مردم از دولت به سمت اصولگرایان گفت: عملکرد دولت هم برای مردم رضایت بخش نیست؛ بیکاری، گرانی و تورم هست علاوه بر این برخی از چالش ها و حرف های نسنجیده هم بیان می شود –نمی خواهم به مصادیق آن بپردازم- یا مطرح کردن بحث رفراندوم و صحبت هایی از این دست برای توده مردم و خصوصا قشرهای انقلابی دل سردی ایجاد می کند. حداکثر مطلبی که می توانم در خصوص عملکرد دولت بگویم این است که در حد انتظار نبوده است. آنقدر ها هم مردم دلبستگی به عملکردها ندارد؛ لذا در این شرایط رقیب می تواند در چنین فضایی، به نفع خودش کار کند.

زهره الهیان، عضو شورای مرکزی جبهه مردمی نیروهای انقلاب به نامه نیوز، گفت: جبهه مردمی نیروهای انقلاب با هدف سامان دهی بین نیروهای انقلاب و تشکیل یک جبهه مردمی پا به عرصه سیاست گذاشت و در جهت جذب نخبگان و فعالان سیاسی در راستای مشارکت جمعی از دیدگاه و آراء نخبگان و فعالان سیاسی ماهیت تشکیلاتی خود را شکل داد. اهداف و برنامه هایی که تا به حال مد نظر جبهه مردمی نیروهای انقلاب بوده، یکی از ضرورت های نظام است که می بایست استمرار پیدا کند و برنامه جبهه مردمی استمرار این تشکیلات و پویایی آن است که برنامه هایی را در جهت بهبود روند مشارکت دهی نخبگان در دستور کار دارد.

این نماینده پیشین مجلس خاطر نشان کرد: علت سکوت و عدم اعلان برنامه ها و فعالیت ها این بوده است که در پس از انتخابات ریاست جمهوری توجه به تشکیلات، بهبود ساختار و تدوین برنامه های ضروری در راستای اهداف بوده که در برهه های زمانی آینده بتوان نتیجه این بهبود ساختار و رویکرد جدید را در عرصه سیاسی مشاهده کرد.

او در پایان در تأکید کرد: اصل برای حضور در انتخابات مجلس شورای اسلامی، بر وحدت است، کما اینکه در انتخابات ریاست جمهوری و مجلس گذشته نیز، اصولگرایان با رویکردی واحد به صحنه سیاسی پا گذاشتند و و در انتخابات آینده هم اصل بر وحدت است و امیدوارم این مهم در عمل نیز محقق گردد
برچسب ها: سکوت ، جمنا ، اصولگرایان ، فیدوس
Histats.com START (standard) Histats.com END