آه اگر آزادی سرودی می خواند/کوچک/همچون گلوگاه پرنده ای/هیچ کجا دیواری فرو ریخته برجای نمی ماند. (احمد شاملو)      
کد خبر: ۵۶۰۳۱
تاریخ انتشار: ۲۸ بهمن ۱۳۹۶ - ۱۶:۵۹
کارگروه صدور مجوز متقاضیان واحد فرهنگی دیجیتال، مجوز ۳ واحد فرهنگی دیجیتال را به دلیل تکثیر حامل‌های دیجیتال و خدمات وابسته باطل کرد.
به گزارش فیدوس: کارگروه صدور مجوز متقاضیان واحد فرهنگی دیجیتال، مجوز فعالیت ۱۶ واحد دیجیتالی را صادر و مجوز ۳ واحد دیجیتالی را نیز باطل کرد.

این ۱۹ مصوبه شامل ۱۶ صدور مجوز و ۳ مورد باطل کردن و عدم‌تأیید مجوز، جمعاً مربوط به ۱۰ موسسه دیجیتالی فرهنگی بوده است. ۳ مصوبه ابطال مجوز هم مربوط به ۳ مورد مجوز تکثیر حامل‌های دیجیتال و خدمات وابسته بوده است.

از میان ۱۶ مصوبه صدور مجوز، ۱۳ مورد مربوط به صدور مجوز نهایی فعالیت و ۳ مورد مربوط به تجهیز و راه‌اندازی بوده است. واحدهایی که مجوز نهایی فعالیت دریافت می‌کنند، مجاز هستند که فعالیت‌های خود را در حوزه تخصصی دیجیتالی موردتقاضا گسترش دهند.

از ۱۹ مصوبه‌ای که کارگروه نشر دیجیتال مرکز فناوری اطلاعات و رسانه‌های دیجیتال صادر کرده است، ۷ مورد به نشر دیجیتال بر خط مربوط بوده است؛ نشر دیجیتال برخط شامل فعالیت‌هایی است که بر بستر اینترنت و به‌صورت آنلاین انجام می‌شود؛ مانند راه‌اندازی وب‌سایت و اپلیکیشن های مبتنی بر موبایل که به‌صورت آنلاین کار می‌کند.

از این ۱۹ مصوبه، ۶ مورد مربوط به تکثیر حامل و ۶ مورد دیگر مرتبط با نشر دیجیتال بر حامل بوده است؛ نشر دیجیتال بر حامل شامل فعالیت‌های دیجیتالی مبتنی بر ابزارهای ذخیره‌سازی مانند لوح فشرده (CD و DVD) است که به‌صورت آفلاین مورداستفاده کاربران قرار می‌گیرد.

ابوالفضل قناعت‌پیشه مدیر گروه نشر دیجیتال مرکز فناوری اطلاعات و رسانه‌های دیجیتال در این زمینه گفت: «مدت اعتبار مجوزهای صادرشده ۵ سال است و مجوزهایی که برای تجهیز و راه‌اندازی واحد دیجیتال صادر شده است، دارای اعتبار ۶ ماهه است و بعد از این مدت، متقاضی باید درخواست صدور مجوز فعالیت دائمی بدهد که مرکز فناوری اطلاعات و رسانه‌های دیجیتال آن را بررسی کرده و در صورت دارا بودن شرایط و احراز صلاحیت متقاضی، مجوز فعالیت ۵ ساله برای متقاضی نشر دیجیتال صادر می‌شود.»

به گفته وی، متقاضیان صدور مجوز فعالیت فرهنگی دیجیتال می‌توانند برای ثبت تقاضای خود به وب‌سایت ساماندهی در آدرس www.samandehi.ir مراجعه کنند. بر اساس قانون، مرجع صدور مجوز هرگونه فعالیت دیجیتالی اعم از فعالیت آنلاین و آفلاین، ثبت شناسه الکترونیک محتوای دیجیتال، وب‌سایت‌ها، نرم‌افزارها، اپلیکیشن‌ها، واحدهای فرهنگی دیجیتالی، کانال‌ها و صفحات شبکه‌های اجتماعی، اپ استورها، لوح فشرده و حامل‌های دیجیتالی، مرکز فناوری اطلاعات و رسانه‌های دیجیتال وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است.

بر اساس همین گزارش، تاکنون بیش از ۳۰۰ هزار فعالیت دیجیتالی در کشور مجوز فعالیت از این مرکز گرفته‌اند. نشانه مجوز دیجیتالی در رسانه‌های آنلاین، لوگوی رسانه، در رسانه‌های بر حامل، هولوگرام رسانه و در شبکه‌های اجتماعی، کد یا شناسه شامد است.
Histats.com START (standard) Histats.com END