آه اگر آزادی سرودی می خواند/کوچک/همچون گلوگاه پرنده ای/هیچ کجا دیواری فرو ریخته برجای نمی ماند. (احمد شاملو)      
کد خبر: ۵۵۹۷۲
تاریخ انتشار: ۲۷ بهمن ۱۳۹۶ - ۱۸:۳۷
پنجاهمین سالگرد راه‌اندازی جایزه «من بوکر» با اعطای جایزه «من بوکر طلایی» جشن گرفته می‌شود.
به گزارش فیدوس: برگزارکنندگان جایزه مهم «من بوکر»، پنجاهمین سال برپایی این رویداد فرهنگی را با برگزیدن برنده برنده‌های دوره‌های پیشین جشن می‌گیرد.

امسال برنده «من بوکر طلایی» که یک بار برای همیشه برگزار می‌شود، از میان ۵۱ برنده پیشین این جایزه انتخاب خواهد شد. در این رقابت، چهره‌هایی چون «هیلاری منتل»، «این مک‌یوون»، «آیریس مرداک» و «کینگزلی ایمیس» رو در روی هم قرار می‌گیرند. از دیگر برندگان شاخص این جایزه ادبی «آرونداتی روی» نویسنده مشهور هندی‌تبار، «کازوئو ایشی‌گورو» برنده نوبل ادبیات ۲۰۱۷ و «مارگارت اتوود» نویسنده کانادایی رمان‌هایی چون «آدمکش کور» و «قصه ندیمه» هستند.

مراسم معرفی برنده این جایزه، با رأی پنج داور و سپس رأی‌گیری عمومی از خوانندگان صورت می‌گیرد. هر یک از داوران برترین برنده هر دهه را برمی‌گزیند و بعد برنده «بوکر طلایی» توسط مردم از میان این پنج نویسنده انتخاب می‌شود. برنده نهایی این جایزه روز هشتم جولای در جشنواره ۵۰ سالگی «من بوکر» در مرکز «ساوث بنک» لندن معرفی خواهد شد.

جایزه «من بوکر» که اولین‌بار در سال ۱۹۶۹ برگزار شد، جایزه‌ای است برای بهترین اثر ادبیات داستانی که به زبان انگلیسی نوشته شده است. این جایزه بیش از ۴۰ سال فقط به نویسندگان کشورهای مشترک‌المنافع، انگلیسی‌ها و ایرلندی‌ها تعلق می‌گرفت، اما از سال ۲۰۱۴ با وضع قوانین متفاوت، تمام آثار نوشته‌شده به زبان انگلیسی‌ حق شرکت در آن را پیدا کرده‌اند.

زمانی که تصویب شد نویسندگان آمریکایی هم حق شرکت در این رقابت‌ها را دارند، جنجال‌های زیادی به ‌پا شد و برخی به «آمریکایی» شدن این جایزه اعتراض کردند. «پل بیتی» و «جورج ساندرز» دو نویسنده آمریکایی هستند که در سال‌های اخیر موفق به کسب این جایره شده‌اند.
Histats.com START (standard) Histats.com END