آه اگر آزادی سرودی می خواند/کوچک/همچون گلوگاه پرنده ای/هیچ کجا دیواری فرو ریخته برجای نمی ماند. (احمد شاملو)      
کد خبر: ۵۵۹۷۰
تاریخ انتشار: ۲۷ بهمن ۱۳۹۶ - ۱۴:۵۹
کارشناس فوتبال ایران گفت: استقلال با یک استراتژی تعریف شده برای آسیا مقابل الریان بازی کرد اما پرسپولیس بدون تغییر در روند حضورش در لیگ مقابل نسف قارشی به میدان رفت.
به گزارش فیدوس: بعد از شکست تراکتورسازی و ذوب آهن در روز نخست رقابت های لیگ قهرمانان آسیا، در روز دوم تیم های تهرانی استقلال و پرسپولیس به میدان رفتند. در این میان پرسپولیس موفق شد در تهران نسف قارشی ازبکستان را با ۳ گل مغلوب کند و آبی پوشان در قطر مقابل تیم الریان به تساوی ۲-۲ رسیدند. جلال چراغپور کارشناس و مدرس رسمی فوتبال در گفتگو با خبرنگار مهر در خصوص بازی های استقلال و پرسپولیس در لیگ قهرمانان آسیا مقابل الریان و نسف قارشی توضیحاتی ارائه داد:

* برانکو اینبار سورپرایز نشد
به نظر می رسد بر خلاف فصل گذشته برانکو در لیگ قهرمانان آسیا سورپرایز نشد و اینبار با بینش و شناخت بیشتری نسبت به این بازی ها قدم به میدان گذاشته است. این سورپرایز نشدن را در همین بازی نخست مقابل نسف قارشی به عینه دیدیم. 

هرچند تیمی که برابر پرسپولیس بازی می کرد از نظر اجرای تاکتیک تیمی جوان و کم تجربه بود و بازیکنانش تلاش می کردند تا آموخته های تاکتیکی شان را در این بازی به معرض اجرا بگذارند، اما عملا دیده شد که ان غنای لازم را در این خصوص نداشتند. با همه این وجود پرسپولیس در اولین گام به یک پیروزی ساده رسید تا ادامه کارش را با اعتماد به نفس بیشتر و شخصیت بالاتری دنبال کند.

* تفاوتی در بازی آسیایی و لیگ دیده نشد
تفاوتی در دیدار آسیایی پرسپولیس با دیدارهای این تیم در لیگ برتر دیده نشد و به نظر می رسید که این بازی در ادامه مسابقات لیگ برتر باشد. انگار مثلا این یک بازی لیگ برتر بود از هفته بیست و چهارم. پرسپولیس همانطور در این بازی آسیایی شرکت کرد که در لیگ برتر حضور داشت. هیچ تغییر و تفاوتی در سبک بازی این تیم، کار بدنی آنها و سایر آیتم ها دیده نمی شد. 

* پرسپولیس نباید فریب این بازی را بخورد
تیم نسف قارشی آنقدر حریف ساده ای برای پرسپولیس بود که در برخی دقایق به نظر می رسید بازیکنان این تیم به خصوص فرشاد احمدزاده با یک تیم مدرسه فوتبالی بازی می کردند. من نگران این هستم که پرسپولیسی ها فریب این بازی را بخورند و به خاطر این پیروزی تصور کنند کار صعودشان به مرحله بعد تمام است. قطعا دیگر تیم های آسیایی به سادگی نسف قارشی نیستند. توجه پرسپولیسی ها را به این ضرب المثل قدیمی جلب می کنم که «این بیشه گمان مبر که خالی است، شاید که پلنگ خفته باشد».

* استقلال با استراتژی آسیایی در قطر
قصه استقلال با پرسپولیس کاملا متفاوت است. بر خلاف پرسپولیس، استقلالی ها با یک استراتژی متفاوت که به نظر می رسید برای آسیا تعریف و طراحی شده است در این بازی به میدان آمدند. دستور کاری که شفر برای استقلال در این بازی تعریف کرد حتی می توان راهگشای تراکتورسازی، ذوب آهن و حتی پرسپولیس در مصاف با تیم های کشورهای عربی باشد. شفر و استقلال بازی کردن با تیم های عربی را آموزش دادند. آنها نه تنها مثل تراکتور و ذوب به تله تیم های عربی نیفتادند، بلکه آنها را به تله انداختند.

* آنتی گیم  استقلال مقابل الریان
وینفرد شفر سرمربی استقلال برای «گیم» مایکل لاودروب، «آنتی گیم» زد. شفر باتوجه به سالها فعالیت در کشورهای حوزه خلیج فارس شناخت خوبی از فوتبال آنها دارد و با شناخت از فوتبال عربی، با یک فوتبال ایرانی آنها را سورپرایز کرد. فوتبال ایرانی تنها شیوه و بهترین شیوه برای تقابل با فوتبال کشورهای حوزه خلیج فارس است.

* فوتبال ایرانی استقلال کلاس درس بود
بر خلاف تراکتورسازی و ذوب آهن که آنطوری بازی کردند که تیم های کشورهای عربی دوست دارند، استقلال طوری بازی کرد که تیم های عربی اصلا دوست ندارند و من در گفتگو با خبرگزاری مهر یک روز قبل از این بازی ها به این موضوع اشاره کرده و گفته بودم باید با کشورهای عربی یک فوتبال سرعتی و تکنیکی ارائه داد نه یک فوتبال تاکتیکی و با حوصله.

دیدید که استقلالی ها سرعت را چاشنی کار کردند و تکنیک بازیکنان خلاق و تکنیکی شان را هم آزاد گذاشتند. آن وقت بود که الریانی ها ناچار شدند خطا کنند، بزنند، وقت کشی کنند، اخطار بگیرند و اخراج شوند. شفر اینگونه توانست از یک تیم تنومند و قدرتی و فوتبال بلد مثل الریان در خانه خودش یک امتیاز با ارزش گرفته و برنده استراتژی جدولی باشد.

* استقلال برنده استراتژی جدولی
نگاه استقلالی ها به جدول مسابقات بلند مدت بود. شاید به ظاهر بگوییم آنها این بازی را مساوی کردند و اخطار و  اخراج بازیکنان الریان برای این تیم سود ندارد، اما واقعیت این است که استقلالی ها برنده استراتژی جدولی شدند. حالا الریان در بازی های پیش رو تیم کاملی نیست و این اخطار و اخراج ها در بازی های آینده کار دست این تیم می دهد و امتیاز از دست دادن آنها به صورت غیر مستقیم برای استقلال خوب است. به این ترتیب می بینم که استقلالی ها برنده استراتژی جدولی شدند.
Histats.com START (standard) Histats.com END