آه اگر آزادی سرودی می خواند/کوچک/همچون گلوگاه پرنده ای/هیچ کجا دیواری فرو ریخته برجای نمی ماند. (احمد شاملو)      
کد خبر: ۵۴۱۸۰
تاریخ انتشار: ۲۳ دی ۱۳۹۶ - ۱۲:۵۴
اگر آمریکا از برجام خارج شود و سایر طرفین نیز موضع سکوت اتخاذ کنند قطعا جمهوری اسلامی ایران برنامه مفصلی برای مقابله با این اقدامات خصمانه خواهد داشت.

به گزارش فیدوس: سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شروط آمریکا برای ادامه اجرای برجام را نشان دهنده بهانه‌جویی آمریکا برای نجات از پارادوکس دچار شده دانست و تاکید کرد: اگر آمریکا از برجام خارج شود و سایر طرفین نیز موضع سکوت اتخاذ کنند قطعا جمهوری اسلامی ایران برنامه مفصلی برای مقابله با این اقدامات خصمانه خواهد داشت.

سیدحسین نقوی‌حسینی در واکنش به تصمیمات آمریکا برای ادامه اجرای برجام، گفت: آمریکایی‌ها علیرغم تمامی اظهارنظرهایشان این بار نیز مجبور به تمدید لغو تحریم‌های برجامی علیه ایران شده منتهی اظهارات و شروطی در این اعلام موافقت بیان کردند، شروطی که مضحک بوده و تنها نشان دهنده پارادوکس و تناقضی است که در رفتارهای آمریکایی‌ها دیده می‌شود.

وی توضیح داد: آمریکایی‌ها از یک طرف نمی‌خواهند برجام ادامه پیدا کند به طوری که از زمان اجرای برجام در ۲۶ دی ۹۴ تاکنون و بعد از گذشت دو سال تمام تلاش‌شان را به کار بستند تا برجام عملیاتی نشده و اجرایی نگردد. این بدان معناست که آمریکایی‌ها نمی‌خواهند برجام ادامه پیدا کند.

نقوی حسینی افزود: از طرف دیگر اگر آمریکا رسا از برجام خارج شده و آن را نقض کند تمامی توافقات و تعهدات بین‌المللی را زیر سوال برده و دیگر کسی به آمریکا برای انجام این توافقات اعتماد نخواهد کرد و یا با دیده تردید وارد توافقی خواهد شد به همین دلیل خروج آمریکا از برجام برایش هزینه سنگینی به دنبال خواهد داشت.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس خاطرنشان کرد: در چنین جمهوری اسلامی ایران هوشمندانه شرایط را مدیریت کرد و به توافقات پایبند بود و نشان داد که ایران کشور قابل اعتماد در اجرای توافقات و تعهدات بین‌المللی است به طوری که شورای امنیت نیز مکررا این موضوع را در گزارشاتش اعلام کرده است. با توجه به این وضعیت این بار آمریکایی‌ها شروطی را برای پایبندی به برجام اعلام کردند که آن تنها مفری برای آمریکا برای نجات از این پارادوکس است.

وی تاکید کرد: دولت آمریکا می‌داند که اگر از برجام خارج شود دچار چالش بین‌المللی خواهد شد به همین دلیل این بار لغو تحریم‌های ایران را تمدید کرد اما یکسری شروط مضحک و بیراه را مطرح کرد آن هم در زمینه حوزه دفاعی کشورمان که موضوع داخلی است و هیچ ارتباطی به هیچ کشور دیگری ندارد.

نقوی‌حسینی افزود: ما برای دفاع از کشورمان هر کاری بتوانیم انجام می‌دهیم و در آینده نیز همین راه را ادامه خواهیم داد و به هیچ کشور و هیچ دولتی ارتباطی ندارد که ما برای دفاع از کشورمان چه می‌کنیم لذا این بحث موضوعی مضحک است و مصداق دخالت در امور داخلی کشورمان است.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با اشاره به طرح ادعای بازدید از سایت‌های هسته‌ای، گفت: ترامپ با این ادعاها نظرات را بیشتر به نظرات پزشکان آمریکایی نزدیک می‌کند که ترامپ از لحاظ تعادل روحی و عقلانیت دچار مشکل است. هر کسی می‌داند که تنها مرجع راستی‌آزمایی فعالیت‌های هسته‌ای ایران، آژانس بین‌المللی انرژی آن هم در چارچوب ان‌پی‌تی و پروتکل الحاقی و برجام است لذا قطعا دولت آمریکا وجاهتی ندارد که بگوید از کدام سایت بازدیده شده و از کدام سایت بازدید نشود. این ارتباطی به دولت آمریکا ندارد.

وی در جمع‌بندی گفت: گذاشتن این نوع پیش شرط‌ها و شرط و شروط تنها نشان می‌دهد که آمریکایی‌ها به دنبال بهانه‌جویی و پیدا کردن مفری برای خروج از پارادوکس دچار شده هستند. در این بین موضع جمهوری اسلامی ایران روشن است.

نقوی‌حسینی توضیح داد: اگر آمریکایی‌ها از برجام خارج شوند دو حالت پیش می‌آید؛ اول اینکه کشورهای دیگر عضو ۱+۵ به اجرای برجام اصرار کنند و در مقابل رفتارها و اقدامات آمریکا و خروج از برجام اعلام کنند که به ادامه برجام پایبند بوده و مشکلی برای برجام به وجود نمی‌آید که قطعا در این شرایط جمهوری اسلامی تصمیمی اتخاذ خواهد کرد.

وی ادامه داد: حالت دوم آن است که کشورهای اروپایی موضع سکوت اتخاذ نموده و با آمریکا همراهی کنند. در این شرایط قطعا جمهوری اسلامی ایران برنامه مفصلی خواهد داشت که به نفع منافع ملی است و راه‌هایی برای مقابله با این اقدامات خصمانه در پیش خواهد گرفت.
Histats.com START (standard) Histats.com END