آه اگر آزادی سرودی می خواند/کوچک/همچون گلوگاه پرنده ای/هیچ کجا دیواری فرو ریخته برجای نمی ماند. (احمد شاملو)      
کد خبر: ۵۴۰۰۱
تاریخ انتشار: ۱۹ دی ۱۳۹۶ - ۱۵:۳۲
محمدرضا درویشی نام شناخته‌شده‌ای در موسیقی ایران است که این روزها دیگر آهنگسازی نمی‌کند و وقتش را به ایده‌های پژوهشی اختصاص داده است؛ با این حال آثار منتشر نشده‌ای از او که در طول چهل سال ساخته، به زودی رونمایی خواهد شد.
به گزارش فیدوس: محمدرضا درویشی نام شناخته‌شده‌ای در موسیقی ایران است که این روزها دیگر آهنگسازی نمی‌کند و وقتش را به ایده‌های پژوهشی اختصاص داده است؛ با این حال آثار منتشر نشده‌ای از او که در طول چهل سال ساخته، به زودی رونمایی خواهد شد.
 سال گذشته در خبری گفته شد آلبوم «در سکوت آفتاب نیمه‌شب» تازه‌ترین اثر سمفونیک محمدرضا درویشی، رونمایی می‌شود؛ اما بعد اعلام شد به دلیل کسالت این هنرمند و صلاحدید پزشک او این رونمایی به تعویق می‌افتد.

اما قرار است اسفندماه از چند پارتیتور درویشی و سی‌دی آلبوم «در سکوت آفتاب نیمه‌شب» در یکی از مراکز فرهنگی تهران رونمایی شود.

آلبوم «در سکوت آفتاب نیمه‌شب» به پیشنهاد حسین بهروزی‌نیا برای پرداخت اثری سمفونیک روی دو قطعه از آثار او توسط محمدرضا درویشی نگاشته شده است. این اثر برای نخستین‌بار در سال ۲۰۱۳ میلادی در سالن اصلی کنسرواتوار «چایکوفسکی»، با اجرای ارکستر سمفونیک «حاجت‌تپه» آنکارا به‌عنوان ارکستر مهمان کنسرواتوار چایکوفسکی مسکو با رهبری «بوراک توزون» اجرا شد. در این اثر، تعدادی از هنرمندان ایرانی با سازهای ایرانی، ارکستر سمفونیک را همراهی کرده‌اند و به این ترتیب، سازهای عود، تار، کمانچه و چند ساز کوبه‌ای به شکلی برجسته در خدمت ارکستر سمفونیک قرار گرفته‌اند.

آلبوم «زمان» اثر دیگر و شنیده‌ نشده‌ای از این هنرمند است که شامل آثار آهنگسازی شده برای سازهای زهی و پیانو می‌شود و در بازه زمانی ۲۰ تا ۶۰ سالگی او نوشته شده است؛ این اثر نیز  بهمن‌ماه رونمایی خواهد شد.

او در این روزها دیگر آهنگسازی نمی‌کند، اما در حال کار کردن روی جلد سوم دایرة‌المعارفش در حوزه سازهای ایرانی است که به سازهای بادی می‌پردازد.

مشغولیت دیگر این روزهای محمدرضا درویشی کار کردن روی پروژه تبدیلات است؛ او سال‌هاست روی این پروژه کار می‌کند؛ مفهوم این پروژه به ریشه‌ واحد موسیقایی در هر منطقه بازمی‌گردد که به شکل‌های مختلف مانند لالایی، موسیقی کار، موسیقی عزا، موسیقی شادی و... ظهور پیدا می‌کند.  طبق پژوهش‌های این هنرمند در کل فلات ایران یک ریشه واحد موسیقایی وجود دارد؛ کل منطقه اطراف ایران از بین‌النهرین گرفته تا هندوستان دارای یک ریشه واحد موسیقایی هستند. 

او در این پروژه از دانش‌های دیگر مانند ژنتیک، زبان‌شناسی، الفبا و اعداد استفاده کرده است و در حال حاضر برای تکمیل «تبدیلات» روی روی حدود ۵۰ زبان مختلف کار می‌کند که همه برای اثبات موسیقی، بازوی کمکی هستند.  درویشی پروسه تبدیلات را هم در موسیقی و هم در الفبا و اعداد فارسی و انگلیسی اثبات کرده است.

محمدرضا درویشی آهنگساز، مؤلف و پژوهشگر موسیقی است که در حال حاضر ۶۲ سال سن دارد. او علاوه بر فعالیت‌هایی مانند آهنگسازی بیش از سه دهه سفرهایی (۱۳۶۰ تا اکنون) را به مناطق مختلف ایران انجام داد و در حوزه موسیقی اقوام به پژوهش دست زد.

او از دوران کودکی با نوازندگی و موسیقی آشنا شد و در دوران دانشگاه به آهنگسازی پرداخت. در کارنامه درویشی ضبط ده‌ها ساعت موسیقی از آخرین راویان فرهنگ شفاهی ایران، ضبط صدها ساعت گفتگو با استادان موسیقی نواحی، آهنگسازی فیلم‌های سینمایی، هدایت و برنامه‌ریزی جشنواره‌هایی مانند هفت اورنگ، آیینه و آواز، موسیقی حماسی، جشنواره موسیقی نواحی و... به چشم می‌خورد.

درویشی در مجموع ۱۸ جلد کتاب منتشر کرده است که در دهه ۸۰ دو جلد از دایرة‌المعارف سازهای ایران در زمینه «سازهای زهی، مضرابی و آرشه‌ای» و «پوست‌صداها و خودصداها» از این موسیقیدان منتشر شده است. 
Histats.com START (standard) Histats.com END