آه اگر آزادی سرودی می خواند/کوچک/همچون گلوگاه پرنده ای/هیچ کجا دیواری فرو ریخته برجای نمی ماند. (احمد شاملو)      
کد خبر: ۵۳۸۱۷
تاریخ انتشار: ۱۶ دی ۱۳۹۶ - ۱۵:۲۷
اگرچه «جمنا» در ایام انتخابات در صدر اخبار جای داشت اما مدتی‎ است که دیگر نه کسی بر طبل اختلافات درونی آن می‎کوبد، نه گروهی ساز جدایی از آن را سر می‎دهد و نه از ورود چهره‌های جدید به آن سخن می‎گویند.
به گزارش فیدوس: یکی با هر نوع تغییر و تحولی مخالف است و طرف دیگر می گوید باید از سنت گذشت و به روز شد؛ این مهمترین اختلافی است که نواصولگراها را در مقابل جامعه سنتی اصولگرا قرار داده است و این کشمکش تا  انحلال جمنا یا همان جبهه مردمی نیروهای انقلاب اسلامی را که آمده بود وحدتی در جناح راست ایجاد کند  پیش برد  و حالا با انتقال مدیریت این جبهه به جامعه سنتی، کوچ جمنایی ها به شهرستان ها آغاز شده است هرچند سیدمحمد حسینی در گفت‌وگو با خبرآنلاین از حرکت به سمت شهرستان‌ها  به عنوان یک بازنگری نام می برد اما وجود تضادها را در این جبهه تائید می کند. او با بیان اینکه در دور قبل برخی از دایره جمنا خارج ماندند و گلایه‌شان این بود، از فصل جدیدی در جمنا صحبت به میان آورد.

آن‌چه در ادامه می‌خوانید مشروح این گفت‌وگوست:

برخی معتقدند جمنا به دوران افول خود نزدیک شده است آیا این موضوع را قبول دارید؟
نه چنین گزاره ای درست نیست، جبهه مردمی در دوران انتخابات فعالیت های گسترده و چشمگیری داشت بعداز انتخابات نیزطی جلسات متعدد در هیئت رئیسه و شورای مرکزی آسیب شناسی جامعی صورت گرفت و بر اساس آن نقاط قوت و ضعف و نیز راهبردها، اولویت ها وبرنامه های ۴ساله  مشخص شد و ساختار جبهه بازنگری شد و مقرر شد در اولین گام عملی، شوراها و مجامع استانی و شهرستانی  بازسازی شود. الان در مرحله ای هستیم که اعضای شورای مرکزی تقسیم شده اند و هرکدام  مسوولیت یک یا دو استان را برعهده گرفته اند تا با مشورت افراد موثر در هر استان  ساماندهی جدیدی را شکل دهند و طبیعتا این مسئله یک موضوع زمان‌بر است و امری نیست که بتوان یک شبه آن را به نتیجه رساند. دور قبل چون نزدیک انتخابات بود و فرصت کمی داشتیم برخی گلایه داشتند که از  دایره خارج مانده اند لذا در دور جدید تصمیم داریم همه نیروهای فعال و علاقمند  را دعوت کنیم که در این مجموعه حضور داشته باشند، و تا وقتی که آن مجامع استانی و شهرستانی شکل نگیرد نمی توانیم  مجمع ملی وسراسری را تشکیل دهیم بنابراین اهتمام اعضای شورای مرکزی  فعلا معطوف به این اقدام مهم است.

مطمئنا وقتی ساختار شکل گرفت و ریل گذاری درست و قابل قبول انجام گرفت روند امور سرعت خواهد گرفت و با وجود زیرساختی مناسب تحقق اهداف دست یافتنی خواهد بود.

اما برخی معتقدند به دلیل فاصله گرفتن بعضی از چهره ها، از جمنا فقط یک پوسته باقی مانده است و...
نه به هیچ عنوان چنین موضوعی نیست. تقسیم کار صورت گرفته است و همه در حال فعالیت هستند. البته طبیعی است که مانند دوران انتخابات فعالیت ها فشرده و پرشتاب نباشد مانند دیگر جریانات و احزاب که فعالیتشان درحال حاضر محدودتر و کم فروغ تر از مقطع تبلیغات انتخاباتی است،اگر فعال باشند جلسات داخلی خود را دارند و در برخی موضوعات هم اعلام موضع می کنند. اعضای شورای مرکزی جبهه فعالیت خاص خود را دارند مثلا در ایامی که گذشت غالبا سخنران مراسم ۹ دی درسطح کشور بودند  و در شهرستان ها برنامه های فردی خود را داشتند، دلیلی ندارد هر اقدامی که انجام می شود لزوما با تابلو جبهه مردمی باشد.

پس دلیل اختلافاتی که ایجاد شد و برخی از شخصیت‌ها و چهره‌های جمنا از آن فاصله گرفتند مثل آقای حاجی‌بابایی و... چه بود؟
باید صبر کرد دور جدید اقدامات شروع شود بعد ارزیابی شود که چه کسانی همکاری خواهند کرد، همانطور که گفتم فعلا متمرکز بر شهرستان ها هستیم.

یعنی شورای مرکزی در تهران فعلا تعطیل شده است؟
نه از آنجایی که می خواهیم مجمع ملی را تشکیل بدهیم لازمه این کار مشخص شدن اعضا در استانها  است.

آیا صحبتی بین اعضا برای کاهش اختلافات موجود صورت گرفته است؟
اختلاف قابل ذکری وجود ندارد در جلسات دیدگاههای مختلف مطرح و در نهایت جمع بندی می شود.

آیا این جلسات با افراد منتقد بود؟
شورای مرکزی  به این نتیجه رسیده است که در وهله اول باید اقدامات لازم برای شکل گیری مجامع استانی صورت بگیرد و نکته بعد تبادل نظر با احزاب، تشکل ها و فعالان سیاسی است که از آنان دعوت خواهد شد برای همراهی با جبهه مردمی نیروهای انقلاب اسلامی.

هرچند در همان آغاز شکل گیری جمنا این جبهه به دنبال رسمی شدن و گرفتن مجوز در قالب یک حزب فراگیر بود اما اخیرا شما گفته اید که جمنا تصمیمی برای این کار ندارد آیا این به معنی تمام شدن جمنا است؟
این برداشت درست نیست.این مجموعه یک جبهه فراگیر است نه یک حزب در عرض دیگر احزاب، و البته درصورت لزوم مراحل حقوقی و قانونی هم طی خواهد شد.

یعنی شما همچنان به دنبال ایجاد یک قالب رسمی هستید؟
اگر وزارت کشور لازم بداند، احزاب و تشکلهایی که جبهه را پذیرا هستند معرفی خواهیم کرد.

ممکن است اصولگرایان به این نتیجه برسند که جمنا وجود نداشته باشد و باز گردند به همان محور قرار گرفتن جامعتین؟
تا امروز چنین بحثی نبوده است البته دبیران کل جامعتین بر جبهه مردمی اشراف دارند. جمنا نقش موثری در انتخابات ایفا کرد و از آغاز قرار بودکه فعالیتش محدود به مقطع انتخابات نباشد . در گذشته در زمان انتخابات یکسری ائتلاف هایی داشتیم  یا شوراهای موقتی تشکیل می شد که با تمام شدن انتخابات نیز کار آنها تمام می شد این بار از ابتدا این جبهه اعلام کرد که می خواهد یک هماهنگی منسجم میان نیروهای ولایی ایجاد کند و فقط یکی از برنامه هایش  انتخابات است، در کنار آن اقدامات دیگری نیز مدنظراست.

یکی از اختلافات در جمنا بحث اختلاف جامعه سنتی اصولگرایان با نواصولگراها بود ‌امروز چقدر جامعه سنتی با جمنا همراه است؟
آنها در جمنا حضور دارند. سنتی ترین تشکل موتلفه است که  آقای حبیبی و آل اسحاق، خانم رهبر و خانم لاله افتخاری از اعضای موتلفه عضو جمنا هستند.

البته این تصور هم بود که گویا قرار است جمنا به جای جامعتین نقش آفرینی کند و همین مسئله نارضایتی هایی  را در میان طیف سنتی ایجاد کرد؟
آیت الله موحدی کرمانی و آیت الله یزدی از افرادی هستند که در هیات امنای جمنا هستند.

پس اینکه برخی احزاب اصولگرا مانند جبهه پایداری و برخی شخصیت ها مانند آقای قالیباف و ... انتقاد می کنند جمنا از اهداف اولیه فاصله گرفته است چه معنایی دارد؟
جبهه مردمی تلاش می کند همگرایی و وفاق حداکثری را بین نیروهای ارزش‌مدار، ولایی و انقلابی بوجود آورد و چتر خود را به یک طیف محدود نکند.

مشخصا آقای قالیباف بارها از حرکت به سمت نو اصولگرایی صحبت کرده است چقدر جمنا در بحث بازیابی و آسیب شناسی این موضوع را پیگیری می کند؟
بر این باور هستیم که برطرف کردن اشکالات و بهره گیری از روشهای موثرتر و تصحیح امور، همچنین بهادادن به اندیشه های نو و نیروهای جوان و فعال می تواند عامل پیش برنده باشد.

یعنی آن بحث نواصولگرایی را که آقای قالیباف مطرح کردند را مدنظر قرار دادید؟
شاید به این عنوان نبوده است اما ما باید همیشه شرایط و اقتضائات زمان را در نظر بگیریم و از ایده های جدید و نیروهای جوان استفاده کنیم، این موضوع از قبل هم مطرح بوده است،به این معنا که دائما باید از یک پویایی برخوردار باشیم و درجا نزنیم.

برخی افراد مثل آقای باهنر به دنبال برگرداندن افرادی هستند که از اصولگرایی فاصله گرفته‌اند مانند آقای ناطق نوری چقدر جمنا با این موضوع موافق است؟
بحثی در این مورد در شورای مرکزی مطرح نشده است.

یعنی هیچ صحبتی درباره بازگشت آقای ناطق نوری نیست؟
نه صحبتی نیست. ممکن است برخی افراد نظر شخصی داشته باشند اما در شورای مرکزی چنین بحثی مطرح نشده است.
منبع: خبرآنلاین
Histats.com START (standard) Histats.com END