آه اگر آزادی سرودی می خواند/کوچک/همچون گلوگاه پرنده ای/هیچ کجا دیواری فرو ریخته برجای نمی ماند. (احمد شاملو)      
کد خبر: ۵۳۶۸۳
تاریخ انتشار: ۱۳ دی ۱۳۹۶ - ۱۹:۰۵
معاون سیاسی وزیر کشور گفت: خوشبختانه از دیشب آشوب‌ها توسط خود مردم و نیروی انتظامی جمع شد و در اغلب شهرها - که شب‌های گذشته شاهد ناآرامی بودیم - از شب گذشته دیگر مشکلی نداشتیم.
به گزارش فیدوس: اسماعیل جبارزاده در جریان نشست خبری امروز خود با اصحاب رسانه با اشاره به مواضع رئیس جمهور امریکا در قبال حوادث اخیر کشور اظهار کرد: مواضع رئیس جمهور امریکا در مورد مردم ایران و حمایت او از آشوبگران دل هر ایرانی را به‌درد می‌آورد.

وی ادامه داد: خداوند دشمنان ما را از احمق‌ها انتخاب کرده است و یکی از آن‌ها همین آقای ترامپ است که تصور می‌کند مردم ایران حافظه ضعیفی دارند؛ مردم ایران فراموش نکرده‌اند که ترامپ در میتینگ‌های انتخاباتی‌اش علیه آن‌ها صحبت می‌کرد و اخیراً آن‌ها را تروریست نامیده است.

معاون سیاسی وزیر کشور تصریح کرد: مردم ایران فراموش نکرده‌اند که اوباما علیه برجام گام برداشت و چنین گفت که برجام یک ملت تروریست را پول‌دار کرده است. همچنین مردم ایران فراموش نکرده‌اند که ترامپ دریکی از سخنرانی‌هایش برای نام بردن از خلیج فارس از یک واژه مجعول استفاده کرد.

جبارزاده در ادامه با اشاره به توهین رئیس جمهور امریکا در گرسنه خطاب کردن ملت ایران گفت: این صفت گرسنه شایسته بخشی از مردم رنگین‌پوست امریکا است که در اثر سیاست‌های نژادپرستانه حاکمیت امریکا در بدترین شرایط ممکن زندگی می‌کنند.

وی تأکید کرد: قطعاً‌مردم ایران حاضر نیستند تحت هیچ شرایطی تحقیر شوند و در فرصت مناسب پاسخ توهین‌های ترامپ را خواهند داد.

معاون سیاسی وزیر کشور در ادامه با اشاره اقدامات دولت یازدهم در ساماندهی فعالیت احزاب و تشکل‌های سیاسی گفت: درطی ۴ سال گذشته ۵۵ مورد پروانه تأسیس برای احزاب و گروه‌های سیاسی توسط وزارت کشور صادر شد و به تعبیر وزیر کشور امروز هیچ حزب سیاسی در صف گرفتن پروانه و مجوز نیستند.

جبارزاده در ادامه با اشاره به صدور و تمدید پروانه ۳۹۵ انجمن صنفی و تخصصی در طول ۴ سال گذشته گفت: همچنین در طول فعالیت دولت یازدهم با تأسیس ۳۴۲ شعبه دفاتر احزاب و تشکل‌های سیاسی در استان‌های کشور موافقت گردید؛ همچنین ۱۳۲ مورد مجوز برای برگزاری کنگره سراسری احزاب سیاسی صادر شد.

وی با اشاره به مجوز‌های وزارت کشور برای جبهه‌های سیاسی در طول ۴ سال گذشته اظهار کرد: مقرر شد به شیوه‌نامه‌ای جهت فعالیت جبهه‌های سیاسی در دولت تدوین شود؛ همچنین ۳ جبهه سیاسی در قالب شورای هماهنگی اصلاح‌طلبان، جبهه مردمی نیرو‌های انقلاب و جبهه رفاه، عدالت و پیشرفت مجوز فعالیت گرفتند که این جبهه‌های سیاسی در دو انتخابات گذشته فعالیت‌هایی را داشتند.

معاون سیاسی وزیر کشور با اشاره به آغاز به کار مجدد خانه احزاب در دولت یازدهم بیان داشت: با مشارکت سه فراکسیون اصلاح‌طلبان، اصولگرایان و مستقلین فعالیت خانه احزاب پس از چند سال مجدداً در دولت یازدهم شروع شد و همچنین اجازه تأسیس شعب خانه احزاب در ده استان صادر شد.

جبارزاده با اشاره به مجوز‌هایی که دولت‌های یازدهم و دوازدهم در جهت ایجاد نشاط سیاسی و انتخاباتی صادر کرده‌اند گفت: در طول ۴ سال گذشته بیش از ۳۰ هزار مورد مجوز برگزاری همایش‌ها، مناظره‌ها و سخنرانی‌ها صادر شد؛ امسال در روز دانشجو ۱ هزار و ۴۰ مورد مجوز به گروه‌های مختلف دانشگاهی صادر شد.

وی با اشاره به آمار صدور مجوز‌ها در جریان ۱۶ آذر امسال بیان داشت: در جریان روز دانشجو در سال جاری ۴۷۵ مجوز سخنرانی، ۳۸ مجوز مناظره، ۹۸ مجوز پرسش و پاسخ، ۵۶ مجوز تریبون آزاد، ۱۱۰ مجوز همایش و ۲۶۰ مجوز برای برگزاری سایر برنامه‌ها در دانشگاه‌ها ارائه شد.

معاون سیاسی وزیر کشور با اشاره به توجه دولت به فعالیت اقلیت‌های دینی تصریح کرد: در طول فعالیت دولت یازدهم به ۵۸ تشکل اقلیت دینی مجوز داده شد که از این تعداد ۲۸ مورد مربوط به هموطنان زرتشتی، ۱۶ مورد مربوط به ارامنه، ۱۰ مورد مربوط به عاشوریان و ۳ مورد مربوط به هموطنان کلیمی بود؛ که این مجوز‌ها براساس اصول ۱۳ و ۲۶ قانون اساسی صادر گردید.

جبارزاده در ادامه با اشاره به مکانیزم صدور مجوز جهت برپایی اجتماعات گفت: براساس اصل ۲۷ قانون اساسی، کمیسیون ماده ۱۰ احزاب تشکیل شده است که این کمیسیون متشکل از دو عضو قوه قضائیه، دو عضو از مجلس، دو نفر از احزاب و معاون سیاسی وزیر کشور است.

وی ادامه داد: وظیفه اصلی کمیسیون مزبور دریافت درخواست‌های تجمعات تشکل‌های سیاسی است؛ کمیسیون ماده ۱۰ پس از بررسی درخواست‌ها مجوز‌های لازم را که شامل روز و ساعت تجمع و همچنین مکان آن است را صادر می‌کند.

معاون سیاسی وزیر کشور تصریح کرد: مسئولیت تأمین امنیت این تجمعات طبیعتاً‌برعهده نیروی انتظامی است.

جبارزاده در ادامه در پاسخ به سوالی مبنی بر آخرین اخبار در خصوص آشوب‌های اخیر گفت: خوشبختانه از دیشب آشوب‌ها توسط خود مردم و نیروی انتظامی جمع شد و در اغلب شهر‌هایی که شب‌های گذشته شاهد ناآرامی بودیم از شب گذشته دیگر مشکلی نداریم.

وی ضمن تشکر از پرسنل نیروی انتظامی که در نهایت عزت و اقتدار ظرف روز‌های اخیر خود را وقف آرامش مردم کرده‌اند، بیان داشت: باید از مردم عزیز کشورمان که پاسداران اصلی نظام و انقلاب هستند نیز تشکر کنم؛ چرا که در اغلب شهر‌ها حضور مردم باعث فروکش کردن آشوب‌ها شد.

معاون سیاسی وزیر کشور در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا تجمعی که روز جمعه در رد آشوب‌های اخیر برگزار می‌شود دارای مجوز است یا خیر گفت: اینگونه تجمعات مردمی است و طبیعتاً خود مردم زمان و مکان آن را تشخیص می‌دهند؛ البته هر نوع تجمعی نیازمند مجوز است چرا که این تجمعات نیازمند هماهنگی‌ها و مقتضیاتی است که مسئولیت آن بر عهده مسئولین منطقه‌ای و استانی است؛ بنابراین برای راهپیمایی روز جمعه کسی از وزارت کشور مجوز نخواسته است و اینگونه مجوز‌ها متناسب با وضعیت هر شهر و استان صادر می‌َشود.

جبارزاده در ادامه در پاسخ به سوالی مبنی بر ترتیب اثر دادن به پیشنهاد کمیسیون امنیت ملی مجلس برای تعیین مکان‌هایی جهت برگزاری تجمعات گفت: ما به لحاظ مکانی مشکلی برای برگزاری تجمعات مجوزدار نداریم؛ با این حال تابع قانون هستیم و در صورت مصوبه مجلس و تبدیل آن به قانون موارد لازم را انجام می‌دهیم.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر بودجه‌ای که دولت به احزاب اختصاص می‌دهد تصریح کرد: دولت برای تأمین هزینه اولیه احزاب کمک‌هایی حداقلی به آن‌ها می‌کند و ما ردیف بودجه‌ای را داریم که با مشارکت خانه احزاب میان احزاب و تشکل‌ها براساس گستره ملی و استانی‌شان به‌عنوان یارانه پرداخت می‌شود.

معاون سیاسی وزیر کشور ادامه داد: البته در سال جاری هنوز بودجه احزاب تخصیص نیافته است.

جبارزاده در ادامه با اشاره به برگزاری دو جلسه با احزاب و جریانات سیاسی در روز‌های اخیر تصریح کرد: در آن دو جلسه همه مدعوین حاضر شدند و در حمایت از نظام انقلاب و دولت برآمده از رأی مردم متفق‌القول بودند و تأکید داشتند که صف افراد دارای مطالبه از آَشوبگران جدا است.

وی در پایان خاطرنشان کرد: در تلاش هستیم همان‌طور که در حوزه اقتصادی میان دولت و بخش خصوصی یک شورای گفت‌وگو برقرار است در حوزه سیاسی نیز یک شورای گفت‌وگو میان دولت و احزاب و تشکل‌ها تشکیل شود.
منبع: میزان
Histats.com START (standard) Histats.com END