آه اگر آزادی سرودی می خواند/کوچک/همچون گلوگاه پرنده ای/هیچ کجا دیواری فرو ریخته برجای نمی ماند. (احمد شاملو)      
کد خبر: ۵۳۶۶۹
تاریخ انتشار: ۱۳ دی ۱۳۹۶ - ۱۳:۱۷
رئیس دفتر رئیس جمهوری با اشاره به اعتراضات اخیر در سطح کشور اظهار کرد: مسئله مطالبات مردمی موضوع امروز نیست و از ابتدای انقلاب تاکنون هیچ دولتی نتوانسته با سیاست‌های خود مردم را راضی کند.
به گزارش فیدوس: محمود واعظی رئیس دفتر رئیس جمهوری در حاشیه جلسه صبح امروز(چهارشنبه-13دی 1396)   هیئت دولت در جمع خبرنگاران با اشاره به جزئیات جلسه امروز اظهار کرد: در این جلسه حوادث اخیر از سوی هیئت وزرا مورد بررسی قرار گرفت و وزرا نظرات خود را در این‌باره مطرح کردند.

وی گفت: بسیار خوشحال هستیم از اینکه وزیر کشور به عنون رئیس شورای امنیت  کشور توانست ماموریتی که شورای عالی امنیت ملی به او واگذار کرده بود را به خوبی انجام دهد. در این زمینه رئیس جمهوری از وزیرکشور، فرمانده نیروی انتظامی و تمام کسانی که با حضور خود به نوعی سعی کردند با آرامش با مسائل برخورد کنند، تشکر کردند. از سوی دیگر ایشان از این افراد و نهادها خواستند که عملاً آرامشی که در یکی دو شب گذشته ایجاد شده، پایدار بماند.

واعظی ادامه داد: رئیس جمهوری همچنین از مردم و شخصیت‌هایی که با موضع‌گیری‌های خود در ایجاد آرامش تاثیرگذار بودند قدردانی کردند.

وی خاطر نشان کرد: در جلسه امروز هیئت وزرا طرح هایی درباره زلزله‌زدگان به تصویب رسند که براین اساس مقرر شد برای بخش‌هایی از کشاورزی، ماهیگیری و دامپروری که در جریان زلزله‌های اخیر آسیب دیده بودند، رقمی بالغ بر 30 میلیارد تومان به صورت بلاعوض تخصیص داده شود.

واعظی در ادامه در پاسخ به پرسشی مبنی براینکه آیا در جریان حوادث اخیر دولت از سودهای نهادهای خاص تحت فشار قرار گرفته است، تصریح کرد: خیر؛ دولت خود برای مدیریت کردن شرایط محور است و طی روزهای گذشته که من مستقیما در جریان جزئیات مسائل بودم، شاهد وجود وحدت و همدلی میان همه نهادها و ارکان به ویژه اعضای شورای امنیت کشور چه در سطح ملی و چه در سطح استانی بودم.

وی همچنین در پاسخ به پرسشی درباره برنامه‌های دولت برای شنیده شدن مطالبات مردم گفت: مسئله مطالبات مردم برای امروز نیست و از ابتدای انقلاب تاکنون هیچ دولتی نتوانسته با سیاست‌های خود همه مردم را راضی کند.

رئیس دفتر رئیس جمهور خاطر نشان کرد: سیاست دولت تدبیر و امید از ابتدا این بوده که به عنوان منتخب مردم صدای آنها را بشنود و براساس نیازهای آنها عمل کند. در همین زمینه نیز رئیس جمهوری در همایش حقوق شهروندی که اخیرا برگزار شد، در شرایطی که هیچ خبری هم نبود اعلام کرد که « من می گویم همیشه حق با مردم است»؛ این یعنی اگر مردم ولی نعمتان ما هستند، باید همواره خدمتگزار آنها باشیم.

واعظی در ادامه با اشاره به ماهیت اعتراضات اخیر و وقوع برخی اغتشاشات در جریان این اعتراضات تاکید کرد: اینکه در برخی شهرها عده‌ای به خیابان می آیند و آشوب می کنند و با حمله به مقدسات ، حسینیه‌ها و مساجد را آتش می زنند و به منزل امام جمعه می روند و بانکها را تخریب می کنند یا اینکه افرادی در سنین 17 الی 21 سالگی که دستگیر شده‌اند، اعتراف می کنند که به دلیل هیجانات موجود به خیابانها آمده‌ایم، چه ربطی به این دارد که بخواهیم مسائل گرانی و اقتصاد را محور قرار دهیم؟

رئیس دفتر رئیس جمهوری گفت: باید در فضایی آرام بنشینیم و درباره اینکه چه چیزی گران شده، صحبت کنیم. در این زمینه در زمانی بسیار کوتاه قیمت تخم مرغ گران شد که آنهم به دلیل شیوع آنفلونزای مرغی بود. این اتفاق در بسیاری از کشورها رخ داده است. در زمانی که در فرانسه و اروپا جنون گاوی شایع شد، مردم آمدند و اعلام کردند تا برطرف شدن این مشکل دیگر از گوشت گاو استفاده نمی کنند.

وی همچنین در واکنش به اظهارات مداخله جویانه رئیس جمهوری و برخی اعضای دولت آمریکا تاکید کرد: خوشبختانه در این زمینه هم دولت و هم رئیس جمهوری و مهمتر از آن مردم عکس العمل خوبی نشان دادند. دشمنی آمریکا برای همه ما طی 40 سال گذشته اثبات شده است و مردم شاهدند که از ماه‌ها قبل سیاستهای ترامپ و دولت آمریکا کاملا علیه ملت ایران بوده است.

رئیس دفتر رئیس جمهوری با اشاره به تصویب قانون اعمال ممنوعیت در سفر اتباع برخی کشورها به ایالات متحده افزود: دولت آمریکا قانون منع مهاجرت برای اتباع ایرانی را تصویب می کند و اصرار دارد که سخت گیری هایی در این زمینه برای ایرانیان اعمال کند یا اینکه یک ماه قبل ملت ایران را به عنوان ملتی تروریسم معرفی می کند اما امروز همان دولت و همان رئیس جمهور تبدیل به طرفداران مردم ایران شده‌اند؛ آنها از طرفی می خواهند از اعتراضات اخیر مردم حمایت کنند اما از سمت دیگر سه روز بعد از این اعتراضات می گویند که مردم به خاطر گرسنگی به خیابانها می آیند.

واعظی تصریح کرد: آمریکایی‌ها برای این مسئله(اعتراضات اخیر در ایران) حساب باز کرده بودند و فکر می کردند که اگر اعتراضی است، اعتراض همه مردم است اما زمانی که فهمیدند این اعتراضات از سوی قشری خاص که تحریک نیز شده‌اند مطرح می شود، بر این اساس ادبیات خود را تغییر داده‌اند و فکر می کنند با ادبیات جدید خود به ایران فشار وارد کنند اما تا زمانی که در داخل وحدت و همدلی و رهبری فرزانه‌ای وجود دارد که هوشمندانه همه امور را اداره می کنند و مردم آگاه هستند، اینگونه مسائل خارجی قطعا نمی تواند تاثیری در ملت ایران بگذارد.
منبع: ایسنا
Histats.com START (standard) Histats.com END