آه اگر آزادی سرودی می خواند/کوچک/همچون گلوگاه پرنده ای/هیچ کجا دیواری فرو ریخته برجای نمی ماند. (احمد شاملو)      
کد خبر: ۵۳۴۷۶
تاریخ انتشار: ۱۰ دی ۱۳۹۶ - ۱۵:۱۱
دبیر جشنواره‌ی فیلم فجر یک ماه به آغاز این رویداد برای اعلام نام فیلم‌های بخش «سودای سیمرغ» فیلم فجر روبروی خبرنگاران نشست.

به گزارش فیدوس: دبیر جشنواره‌ی فیلم فجر یک ماه به آغاز این رویداد برای اعلام نام فیلم‌های بخش «سودای سیمرغ» فیلم فجر روبروی خبرنگاران نشست.
ابراهیم داروغه‌زاده 10 دی ماه در محل موسسه رسانه‌های تصویری برای اعلام لیست 22 فیلم بخش سودای سیمرغ فیلم فجر با همراهی اعضاء هیات انتخاب حاضر شد.

احمد امینی به نمایندگی از اعضاء هیات انتخاب و مسعود نجفی روابط عمومی فیلم فجر نیز در این نشست،داروغه‌زاده را همراهی کردند.

ابراهیم داروغه‌زاده با اعلام پایان انتخاب گفت که 67 فیلم سینمایی پس از یک ماه انتخاب شدند.

بر اساس اعلام دبیر جشنواره، 22 فیلم داستانی، 2 فیلم مستند و 1 انیمیشن در سودای سیمرغ انتخاب شده است.

و در ادامه لیست اسامی 22 فیلم را به ترتیب حروف الفبا اعلام کرد:

«اتاق تاریک» به کارگردانی سید روح الله حجازی 
«امپراتور جهنم» به کارگردانی پرویز شیخ طادی
«امیر» نیما اقلیما
«بمب» پیمان معادی 
«به وقت شام» ابراهیم حاتمی‌کیا
«تنگه ابوغریب» بهرام توکلی
«جاده قدیم» منیژه حکمت
«جشن دلتنگی» پوریا آذربایجانی
«چهارراه استانبول» مصطفی کیایی
«خجالت نکش» رضا مقصودی
«دارکوب» بهروز شعیبی
«سرو زیر آب» محمد علی باشه آهنگر
«سوتفاهم» احمدرضا معتمدی
«شعله‌ور» حمید نعمت‌الله
«عرق سرد» سهیل بیرقی
انیمیشن «فیلشاه» هادی محمدیان
«کار کثیف» خسرو معصومی
«کامیون» کامبوزیا پرتوی
«لاتاری» محمد حسین مهدویان
«ماهورا» حمید زرگرنژاد
«مصادره» مهران احمدی
«مغزهای کوچک زنگ‌زده» هومن سیدی
«هایلایت» اصغر نعیمی

دو فیلم مستند
«بانو قدس ایران» مصطفی رزاقی کریمی
«زنانی با گوشواره‌های باروتی» رضا فرهمند

در ادامه داروغه زاده در پاسخ به سوالی درباره اینکه آیا هیات انتخاب نسخه‌ی کامل فیلم‌ها را دیده است؟گفت: بیشتر از ۱۰۰ فیلم ثبت نام کرده بودند ولی ۶۷ فیلم دیده شده، کامل بودند. 

او همچنین تاکید کرد: هیچ مقامی حتی رییس سازمان سینمایی پیش از انتخاب، فیلمها را ندیده است و حتی گاهی دبیر جشنواره هم با اعضای هیات انتخاب فیلم‌ها را دیده است.

احمد امینی هم در این باره گفت: بعضی فیلم‌ها حدود یک ساعت فرستاده بودند و اگر چه دیدیم‌ ولی گفتیم‌ تا کامل نباشد قضاوت نمی‌کنیم.

داروغه زاده درباره اظهارنظر ساداتیان و نبود فیلمهای خیلی خوب، نیز بیان کرد: همه اعضا کار سختی داشتند و جلسه زیادی با هم داشتند. عضو عزیزی که این اظهار نظر را کرده مصاحبه مفصلی داشته و چون درباره فیلمی سوال شده بود خواستیم از داوری زودهنگام پرهیز شود.

دبیر جشنواره درباره فیلم «آشغال های دوست داشتنی» و «امپراتوری جهنم» هم بیان کرد: چهار فیلمی که پارسال ناقص بودند امسال فرصت بازبینی پیدا کردند و «امپراتور جهنم»، «شعله‌ور» انتخاب شدند. آقای امیر امیریوسفی (کارگردان آشغالهای دوست داشتنی) هم انصراف داده است.

او در پاسخ به ایسنا درباره وضعیت نمایش فیلمهای کوتاه نیز گفت:فیلم‌های کوتاه در جشنواره کوتاه نمایش داده شدند و در جشنواره فجر هم نمایش دارند.

او درباره ممیزی فیلم‌ها نیز گفت: این مسئله با سال قبل جشنواره فرقی ندارد و امسال هم برای بررسی پروانه نمایش مراحل طی شده است.

داروغه زاده درباره دلسردی فیلمسازان مثل فرمان آرا از حضور در جشنواره بیان کرد: دلیل این  دلسردی را در چه می‌بینید؟ ۶۷ فیلم دیده شدند و این آثار انتخاب شدند. جشنواره متعلق به همه است اما آقای فرمان آرا یک دلیل منطقی داشت که چون در یک دوره‌ای به دلیل اعتراضاتی که داشت جوایزش را برگردانده بود ترجیح داد که در جشنواره جهانی شرکت بکند.

وی همچنین در بخشی دیگر خاطرنشان کرد: هنوز تصمیمی برای بخش خارج از مسابقه نداریم.

داروغه‌زاده در پایان درباره رقابت فیلم‌های مستند در کنار فیلم‌های بخش داستانی که پروداکشن متفاوتی دارند، هم گفت: ممکن است در سالهای اول ناعادلانه باشد اما باید تلاش شود تا جای سینمای مستند در جشنواره باز شود تا داوری‌ها نیز بهتر انجام شود.

به گزارش ایسنا، این نشست که برای اعلام لیست فیلم‌های بخش سودای سیمرغ برگزار می‌شد در تایم محدودی برگزار شد و دقایقی پس از اعلام فیلم‌ها به پایان رسید.
Histats.com START (standard) Histats.com END