آه اگر آزادی سرودی می خواند/کوچک/همچون گلوگاه پرنده ای/هیچ کجا دیواری فرو ریخته برجای نمی ماند. (احمد شاملو)      
کد خبر: ۵۳۴۷۵
تاریخ انتشار: ۱۰ دی ۱۳۹۶ - ۱۵:۰۸
مشاور رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین اعلام کرد، این دولت خواهان تعیین میانجی بین‌المللی در روند صلح به جای آمریکا است.

به گزارش فیدوس: مشاور رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین اعلام کرد، این دولت خواهان تعیین میانجی بین‌المللی در روند صلح به جای آمریکا است.

مشاور محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین در مصاحبه‌ای تاکید کرد، تشکیلات خودگردان به دنبال میانجی جدید به جای واشنگتن است که در چارچوبی بین‌المللی مشابه گروه۱+۵ درباره روند صلح عمل کند.

شعث در پاسخ به سوالی درباره میانجی روند صلح، پس از مخالفت فلسطینی‌ها با میانجی‌گری آمریکا به خاطر تصمیم ترامپ درباره قدس، با بیان اینکه منظور از میانجی طرف غربی نیست، گفت، آمریکا ثابت کرد میانجی امین و طرف شفافی نبوده است، آمریکا تنها پس از فروپاشی اتحاد شوروی در سال ۱۹۹۱ برای دوره‌ای قدرت اصلی در دنیا بود.

وی افزود، فلسطین به جای میانجی دنبال چارچوبی بین‌المللی شبیه به ۱+۵ که به توافق هسته‌ای با ایران منتهی شد، یا چارچوبی که فرانسه پبشنهاد داد و ۷۴ کشور برای این منظور در پاریس گرد هم آمدند.

مشاور عباس تاکید کرد، تلاش‌ها برای مقابله با طرح‌های اسرائیل از راه به رسمیت شناختن کشور فلسطین توسط کشورهای جهان و اختصاص مرزهای ۱۹۶۷ به پایتختی قدس شرقی ادامه دارد.

شعث با بیان اینکه تشکیلات خودگردان فلسطین تلاش می‌کند تا به احتکار چندین ساله آمریکا بر روند صلح پایان دهد، به اقدامات روسیه، چین و اروپا برای پیشبرد روند صلح جدید در چارچوب جدید و مرجعیت بین‌المللی مورد توافق اشاره کرد.

وی به امکان برگزاری نشستی جدید درباره فلسطین در مسکو اشاره کرد و گفت این نشست در راستای عمل به وعده‌های رهبری روسیه در دو کنفرانس مادرید و آناپولیس است مبنی بر اینکه کنفرانس بین‌المللی آتی درباره فلسطین در روسیه برگزار خواهد شد.

وی در ادامه افزود، اقدام دیپلماتیک سیاسی فلسطین موازی با تحرکات صلح‌آمیز و تظاهرات‌های مردمی در داخل صورت گرفت و راهپیمایی‌ها در فلسطین، اروپا و کشورهای اسلامی به درخواست فلسطینیان و برای اعتراض به تصمیم ترامپ درباره قدس انجام شد.

شعث گفت، به مراجعاتمان به شورای امنیت تا مطالبه کامل حق خود برای عضویت کامل در سازمان ملل ادامه می‌دهیم.

مشاور عباس در پایان گفت، همه این‌ها فرصتی برای ایجاد مکانیزمی بین‌المللی است که متعهد به مشروعیت بین‌المللی، منشور سازمان ملل و قطعنامه‌های شورای امنیت باشد.
برچسب ها: فلسطین ، آمریکا ، صلح ، فیدوس
Histats.com START (standard) Histats.com END