آه اگر آزادی سرودی می خواند/کوچک/همچون گلوگاه پرنده ای/هیچ کجا دیواری فرو ریخته برجای نمی ماند. (احمد شاملو)      
کد خبر: ۵۳۲۹۸
تاریخ انتشار: ۰۶ دی ۱۳۹۶ - ۱۸:۵۶
بعد از پنج ماه انتظار، عربستان بالاخره با تعیین "فوزی کباره" به عنوان سفیر لبنان در ریاض موافقت کرد. این در حالی است که یک مستشار سعودی مامور اداره پرونده لبنان شده است.

به گزارش فیدوس: بعد از پنج ماه انتظار، عربستان بالاخره با تعیین "فوزی کباره" به عنوان سفیر لبنان در ریاض موافقت کرد. این در حالی است که یک مستشار سعودی مامور اداره پرونده لبنان شده است.

بحران دیپلماتیک میان لبنان و عربستان به پایان رسید و طرح سعد حریری، نخست‌ویر لبنان و عادل الجبیر، وزیر خارجه عربستان در پایان دادن به لجبازی ریاض و امتناعش از امضای سند تعیین فوزی کباره به عنوان سفیر لبنان در ریاض نتیجه داد. حریری خود، کباره را به عنوان سفیر لبنان در ریاض تعیین کرده بود.

بعد از پنج ماه از تلاش‌های دیپلماتیک و پایان مهلت عرفی سه ماهه برای موافقت با پذیرش دیپلمات‌ها، منابع لبنانی اعلام کردند که عربستان روز سه‌شنبه نامه‌ای را برای وزارت خارجه لبنان فرستاده و در آن موافقت خود را با تعیین کباره اعلام کرده است.

جنگ سرد بین بیروت و ریاض قبل از بازداشت حریری آغاز شد و عربستان از موضع حزب الله در قبال جنگ در یمن به عنوان بهانه‌ای برای به زانو درآوردن لبنان استفاده کرد. اما بعد از مجبور شدن حریری به تقدیم استعفای خود این جنگ سرد آشکار شد. قبول کباره به عنوان سفیر لبنان در عربستان اقدامی در مسیر درست برای تحکیم روابط میان دو کشور است.

منابعی در جریان المستقبل اعلام کردند که از آغاز، مشکلی نبود و هر بار که سؤال می‌کردیم عربستان جواب می‌داد که با تعیین کباره موافق است. مساله تنها به تلاش‌های حریری با الجبیر مربوط نمی‌شود هر چند که اهمیت زیادی دارد، اما اقدامات حریری تکمیل کننده فشارهایی است که میشل عون، رئیس‌جمهوری لبنان و وزارت خارجه این کشور انجام دادند. آنها از تعیین موعدی برای ارائه استوارنامه ولید الیعقوب، سفیر عربستان در بیروت امتناع کردند.

اما در سایه حل بحران سفیر لبنان در عربستان، بحران درباره ریان سعید، سفیر لبنان در کویت ادامه دارد و هنوز وزارت خارجه استوارنامه وی را ارسال نکرده است، به ویژه بعد از اینکه نامه‌ای از کویت به دست لبنان رسیده که در آن تأکید کرده که به دلیل طایفه‌گرایی این سفیر و صدور حکم علیه باند العبدلی وی را قبول نخواهند کرد. منابع لبنانی بعید دانستند که تصمیم عربستان بر کویت تأثیر بگذارد چراکه مشکل با کویت تنها به فشارهای عربستان برنمی‌گردد، بلکه به وضعیت خاص میان کویت و حزب الله نیز مربوط است. قرار است میشل عون ۲۰ ژانویه برای بررسی این امر به کویت برود.

از سوی دیگر، این روزنامه در خبری دیگر  به نقل از منابع لبنانی و سعودی نوشت" "نزار العلولا" مستشار دفتر سلطنتی سعودی مامور اداره پرونده لبنان شده است.

نقش این مستشار جدید تنها بیان کننده طرح جدید عربستان برای لبنان نیست، بلکه آن به منزله انجام وظیفه یک کاردار تا زمانی است که عربستانی‌ها طرح جدید خود را برای لبنان تهیه کنند. 
Histats.com START (standard) Histats.com END