آخرین اخبار
آه اگر آزادی سرودی می خواند/کوچک/همچون گلوگاه پرنده ای/هیچ کجا دیواری فرو ریخته برجای نمی ماند. (احمد شاملو)      
کد خبر: ۵۳۱۶۴
تاریخ انتشار: ۰۵ دی ۱۳۹۶ - ۰۹:۰۰
روز گذشته، دلار و سکه نتوانستند مرزهای مقاومتی را بشکنند و در مسیر کاهشی قرار گرفتند. در سومین روز هفته، شاخص بازار افت ۱۰ تومانی را به ثبت رساند و روی عدد ۴ هزار و ۱۸۰ تومان آرام گرفت.
به گزارش فیدوس: روز گذشته، دلار و سکه نتوانستند مرزهای مقاومتی را بشکنند و در مسیر کاهشی قرار گرفتند. در سومین روز هفته، شاخص بازار افت ۱۰ تومانی را به ثبت رساند و روی عدد ۴ هزار و ۱۸۰ تومان آرام گرفت. این افت در شرایطی به ثبت رسید که دلار روز یکشنبه به محدوده ۴ هزار و ۱۹۰ تومان وارد شده بود و عده‌ای از بازیگران تصور می‌کردند که روز دوشنبه نقاط مقاومتی ۴ هزار و ۱۹۲ و ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی شکسته شوند. با این حال، در این روز خبری از افزایشی‌های بازار نبود و معاملات بازار بیشتر حالت روزانه داشت. به اعتقاد برخی از بازیگران باتجربه بازار، وضعیت معاملات در سومین روز هفته با روزهای پیشین کمی متفاوت بود. به باور آنها، روز دوشنبه معامله‌گران کمی در بازار حضور داشتند که به امید افزایش آینده قیمت دلار اقدام به خرید کنند؛ در واقع بیشتر معاملات حالت روزمره داشت و برای پاسخگویی به نیازهای روزمره تهیه می‌شد. در عین حال، بیشتر معامله‌گران نگاه درازمدتی به خرید دلار نداشتند و تهیه دلار بیشتر به‌منظور پاسخگویی به تقاضای واقعی بازار بود.
این در حالی است که از اوایل آذرماه تقاضای زیادی وارد بازار شده بود که هدف از خرید ارز را بر مبنای نوسان‌گیری قرار داده بود. آنها اقدام به خرید دلار می‌کردند، چرا که انتظار داشتند قیمت در روزهای بعد با افزایش زیادی مواجه شود. به‌نظر می‌رسد روز دوشنبه چنین تقاضایی در بازار وجود نداشت. یکی از دلایل این اتفاق ناشی از انتظارات معامله‌گران است. به گفته فعالان، معامله‌گران به‌طور سنتی انتظار دارند که قیمت دلار از هفته سوم دی‌ماه توان زیادی برای رشد را از خود نشان ندهد و حرکت به سوی قیمت‌های پایین‌تر را ترجیح دهد. این در حالی است که تا پیش از آن، همچنان انتظار افزایش قیمت دلار وجود دارد، هرچند که قابل مقایسه با انتظارات افزایشی آذرماهی نیست.روز دوشنبه همزمان با افت قیمت دلار، سکه تمام بهار آزادی ۳ هزار تومان از ارزش خود را از دست داد و به قیمت یک میلیون و ۳۹۶ هزار تومان رسید. در سومین روز هفته، حراج سکه در بانک کارگشایی نیز انجام شد. البته بیشتر متقاضیان در قیمت‌هایی نزدیک به سطح نرخ‌های بازار اقدام به خرید کردند. این در حالی بود که مسوول حراج هم یکبار به متقاضیان اعلام کرد که قیمت دلار حتی تا ۴ هزار و ۱۷۶ تومان پایین آمده است؛ مقصود او این بود که معامله‌گران به این قیمت توجه کنند و در قیمت‌های پیشنهادی خود برای خرید سکه، آن را لحاظ کنند.


روز سوم هفته بر وفق فروشندگان دلار گذشت. روز دوشنبه، شاخص بازار ارز معاملات خود را با قیمت ۴ هزار و ۱۸۵ تومان آغاز کرد که کاهشی ۵ تومانی نسبت به قیمت بسته شده روز یکشنبه داشت. در ادامه روز دلار افت بیشتری را نیز تجربه کرد و حتی در مقاطعی به محدوده ۴هزار و ۱۷۰ تومان قدم گذاشت، هر چند در نهایت ساعت ۳ بعدازظهر روی کف محدوده ۴ هزار و ۱۸۰ تومان به کار خود پایان داد. پس از ساعت ۳ بعدازظهر قیمت دلار افت بیشتری را تجربه می‌کرد و فروشندگان سعی می‌کردند که قیمت را تا ابتدای محدوده ۴ هزار و ۱۷۰ تومان پایین ببرند. برخی از بازیگران باتجربه بازار باور داشتند، در صورت شکست مرز حمایتی ۴ هزار و ۱۶۸ تومان قیمت توان افت تا مرز ۴ هزار و ۱۵۰ تومانی را خواهد داشت.

Histats.com START (standard) Histats.com END