آه اگر آزادی سرودی می خواند/کوچک/همچون گلوگاه پرنده ای/هیچ کجا دیواری فرو ریخته برجای نمی ماند. (احمد شاملو)      
کد خبر: ۵۳۰۴۵
تاریخ انتشار: ۰۳ دی ۱۳۹۶ - ۱۱:۱۱
مسوولان جشنواره به یک خبر جنجالی واکنش نشان دادند
ورود قوه‌قضائیه به داوری جشنواره فیلم فجر! این خبری است که انتشارش مثل توپ در فضای مجازی و رسانه‌های خبری صدا کرد و بسیاری از دوستداران و مخاطبان سینما را به واکنش واداشت.
به گزارش فیدوس: ورود قوه‌قضائیه به داوری جشنواره فیلم فجر! این خبری است که انتشارش مثل توپ در فضای مجازی و رسانه‌های خبری صدا کرد و بسیاری از دوستداران و مخاطبان سینما را به واکنش واداشت.
 قضیه از این قرار است که روز گذشته سایت خبری تابناک در گزارشی با عنوان «حضور قوه‌قضائیه در جشنواره فیلم فجر» از قول مهدی افتخاری دبیر شورای ارتقای آگاهی‌های عمومی، اطلاع‌رسانی و افکارسنجی معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه‌قضائیه نوشت: در جشنواره فیلم فجر به‌عنوان کارگروه فنی فیلم‌ها را مورد بررسی قرار می‌دهیم البته امسال ورودمان جدی‌تر شده و حتی در انتخاب فیلم‌هایی که قرار است در جشنواره انتخاب شود، نقش داشتیم.همین یک جمله کافی بود تا حاشیه‌ها، شایعه‌ها و تحلیل‌های متعددی در فضای رسانه‌ای دست به دست شود و در فاصله زمانی کوتاهی نقدها و تفسیرهای متفاوتی منتشر شود.سید جمال ساداتیان، عضو هیات انتخاب سی‌وششمین دوره جشنواره فیلم فجر، ‌بلافاصله پس از انتشار سخنان افتخاری، در گفت‌وگویی با خبرگزاری خبرآنلاین اعلام کرد: هیات قوه‌قضائیه در جریان انتخاب فیلم‌های جشنواره فجر هیچ نقشی ندارد.

این سینماگر گفت: «من فکر کنم اعضای این کارگروه می‌توانند به‌عنوان یک شهروند مثل همه کسانی که به سینما می‌روند در ایام جشنواره به سینماهایی که فیلم‌های جشنواره را نمایش می‌دهند بروند و فیلم‌ها را تماشا کنند. من بعید می‌دانم جایی قانونی در این حد داشته باشند که بتوانند درباره فیلم‌ها اظهارنظر کنند.»او افزود: «احتمالا این کارگروه هم مثل بقیه سازمان‌ها و ارگان‌ها که در زمان جشنواره فیلم‌ها را تماشا می‌کنند و در پایان دهه فجر به فیلم‌هایی که خوششان آمده جایزه می‌دهند. فکر می‌کنم این دوستان هم از این منظر این صحبت را مطرح کرده‌اند.»ساداتیان درباره دخالت این کارگروه در کار انتخاب فیلم‌ها توضیح داد: «تا به حال ما با چنین مساله‌ای مواجه نشده‌ایم و کار انتخاب فیلم‌ها هم رو به اتمام است. پیش از این هم قراری نبوده که کسی غیر از ما در انتخاب فیلم‌ها دخالتی داشته باشد، اظهارنظر کند و اگر هم چنین بود اصلا به چه دلیل از ما دعوت کردند.»افزون بر این مهدی قربانپور مدیر بخش «تجلی اراده ملی» نیز در پاسخ به این سؤال که آیا امکان انتخاب آثار برای حضور در جشنواره فیلم فجر توسط قوه‌قضائیه وجود دارد، به خبرگزاری تسنیم گفت: به هیچ عنوان امکان انجام چنین اتفاقی وجود ندارد. هیات انتخاب جشنواره فیلم فجر چندی پیش توسط دبیر سی‌وششمین جشنواره فیلم فجر انتخاب شده است و در حال انتخاب آثار هستند. قوه‌قضائیه تنها می‌تواند از بین ۲۲ اثری که هیات انتخاب جشنواره فیلم فجر آنها را برگزیده‌اند، داوری کنند.
Histats.com START (standard) Histats.com END