آه اگر آزادی سرودی می خواند/کوچک/همچون گلوگاه پرنده ای/هیچ کجا دیواری فرو ریخته برجای نمی ماند. (احمد شاملو)      
کد خبر: ۵۲۹۷۳
تاریخ انتشار: ۰۲ دی ۱۳۹۶ - ۱۰:۴۱
پرده برداری از دو سناریو و 4 گزینه انتخاباتی آینده؛
چهار سال تا انتخابات ریاست جمهوری آتی باقی است و به نظر می رسد که فعالان عرصه سیاست، انتخابات 96 را به 1400 متصل کرده اند. گذر هفت ماه بعد از اردیبهشت نه تنها موجب فروکش تب رقابت های انتخاباتی نشده بلکه موجب باز شدن باب گفت وگوهای زود هنگام در مورد انتخابات ریاست جمهوری بعدی شده است.
به گزارش فیدوس: اسحاق جهانگیری، محمدرضا عارف، مسعود پزشکیان و محسن مهرعلیزاده چهار اصلاح طلبی هستند که انتخابات 1400 را خیلی زود کلید زدند.
چهار سال تا انتخابات ریاست جمهوری آتی باقی است و به نظر می رسد که فعالان عرصه سیاست، انتخابات 96 را به 1400 متصل کرده اند. گذر هفت ماه بعد از اردیبهشت نه تنها موجب فروکش تب رقابت های انتخاباتی نشده بلکه موجب باز شدن باب گفت وگوهای زود هنگام در مورد انتخابات ریاست جمهوری بعدی شده است. تا اینجای کار اصلاح طلبان با ترسیم دو سناریو وارد میدان شده اند. سناریو نخست ادامه ائتلاف و سناریو دوم همان است که چندی پیش محمدرضا عارف رئیس فراکسیون امید گفت؛ اصلاح طلبان در انتخابات 1400 کاندیدای خود را خواهند داشت. بسیاری از سیاسیون تاکید می کنند که فضای سیاست ایران متاثر از تصمیمات دقیقه 90 است و از حالا نمی توان نقشه راه را کشید؛ کاندیداهای بالقوه انتخابات بعدی اما نمی خواهند هیچ فرصتی را از دست داده و از حالا شروع به کار کرده اند. اینکه اصلاح طلبان بعد از سال ها می توانند کاندیدای مستقل خود را معرفی کرده و یا ناگزیر به ائتلاف می شوند، بحث مفصل و زودهنگامی است اما فعلان این جریان سیاسی حتی به تغییر زمین بازی در ائتلاف نیز فکر می کند. گمانه حمایت نیروهای اعتدالی از کاندیدای اصلاح طلبان برای زنده نگاه داشتن ائتلاف چندان بعید نیست وقتی شاهدیم که کاندیداهای احتمالی اصلاح طلبان از همین حالا پروسه ورود به انتخابات را کلید زده اند. بر اساس شنیده ها و دیده ها جریان اصلاح طلب برای حضور در انتخابات ریاست جمهوری 1400 چهار کاندیدای بالقوه دارد.

اسحاق جهانگیری معاون اول دولت روحانی اولین گزینه احتمالی اصلاح طلبان است. او در مناظرات انتخاباتی 96 خوش درخشید و ثابت کرد که اگر بخواهد می تواند رای مردم را جلب کند. جهانگیری مشخصا حرفی در مورد تصمیم به حضور در انتخابات 1400 نزده اما اغلب اصلاح طلبان در مورد اینکه او گزینه اصلی خواهد بود، اتفاق نظر دارند. چنانکه برخی از کارشناسان و تحلیلگران مسایل سیاسی به او توصیه می کنند از دولت فاصله گرفته و مسیر خود را طی کند تا در انتخابات ریاست جمهوری توان رای آوری بیشتری داشته باشد. به نظر می رسد که همین  اطمینان از کاندیداتوری او است که سبب شده هر از چندگاهی شاهد حرف و حدیث هایی در مورد دلخوری و قهر جهانگیری با دولت باشیم.

محمد رضا عارف رئیس فراکسیون امید مجلس دومین گزینه احتمالی اصلاح طلبان در انتخابات ریاست جمهوری پیش رو است. حرف ها و اظهار نظرهای او در مورد دو انتخابات 98 و 1400 نشان می دهد که هنوز خاطره انتخابات 92 را فراموش نکرده و دل خوشی از ائتلاف ندارد. او بیش از دیگران ترجیح می دهد که اصلاح طلبان این بار مستقل وارد عمل شوند. جای تعجب ندارد اگر عارف در انتخابات بعدی یک بار دیگر کاندیدا شود و انتظار داشته باشد که اصلاح طلبان به پاس کناره گیری او در انتخابات 92 تا لحظه آخر از او حمایت کنند. عارف در مجلس شورای اسلامی موفقیت چندانی به دست نیاورد و بعد از بی مهری فراکسیون امیدی ها ترجیح داد چهره معمولا ساکت مجلس باشد. این امر گمانه عدم شرکت او در انتخابات 98 و خیز برداشتن برای انتخابات 1400 را تقویت می کند.

مسعود پزشکیان که حضور او در هیات رئیسه مجلس یکی از نشانه های موفقیت اصلاح طلبان در مجلس دهم به شمار آمد، یکی دیگر از کاندیداهای احتمالی این جریان سیاسی در انتخابات ریاست جمهوری آتی است. اگرچه او تا کنون گزینه جدی هیچ انتخابات ریاست جمهوری نبوده است اما در سال های اخیر تلاش هایی در این راستا داشته است. کاندیداتوری او در انتخابات گذشته در حد گمانه زنی و شایعه باقی ماند اما چهارسال قبل از آن یعنی در انتخابات 92 ثبت نام کرده و رد صلاحیت شده بود. شنیده ها از این حکایت دارد که پزشکیان در تهران و تبریز برای ریاست جمهوری، مقدماتی فراهم کرده است.

محسن مهرعلیزاده که در دولت دوازدهم استاندار اصفهان شده، چهارمین کاندیدای بالقوه اصلاح طلبان در افق 1400 است و بر اساس شنیده های تایید نشده تحرکات خود برای ورود به این عرصه را آغاز کرده است. مهرعلیزده بیش از سه گزینه دیگر سودای ریاست جمهوری در سر دارد و نامش در اغلب انتخابات های ریاست جمهوری به عنوان گزینه های احتمالی شنیده می شود. او در انتخابات سال 84 کاندیداتوری را تجربه کرد. همان انتخاباتی که به اعتقاد تحلیل گران اگر معین و مهرعلیزاده به آن ورود نمی کردند، دو مرحله ای نشده و احمدی نژاد را راهی پاستور نمی کرد. مهرعلیزاده برای کاندیداتوری در انتخابات های 92 و 96 نیز اعلام آمادگی کرده بود اما ثبت نام نکرد.

به این ترتیب اصلاح طلبان اکنون چهار گزینه برای ورود به انتخابات دارند. گزینه هایی که بنا به تجارب قبلی می توان از تایید صلاحیت سه نفرشان مطمئن بود.گفته می شود برخی ستادها در تهران ، اصفهان و شیراز به صورت کاملا محرمانه و بی سر و صدا در حال ارزیابی شرایط و فراهم کردن مقدمات هستند. حال باید دید که شرایط سیاسی کشور در چهار سال آتی چه طور پیش می رود و این جناح با کدام کاندیدا و کدام سناریو وارد انتخابات آتی می شود.
منبع: نامه نیوز
Histats.com START (standard) Histats.com END