آه اگر آزادی سرودی می خواند/کوچک/همچون گلوگاه پرنده ای/هیچ کجا دیواری فرو ریخته برجای نمی ماند. (احمد شاملو)      
کد خبر: ۵۲۹۴۴
تاریخ انتشار: ۰۱ دی ۱۳۹۶ - ۱۶:۰۵
در بیانیه ای که کاخ سفید عصر چهارشنبه منتشر کرد آمده است که سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران امکان این حمله را فراهم کرده است.
به گزارش فیدوس: کاخ سفید می گوید دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا و ملک سلمان پادشاه عربستان در تماسی تلفنی بر اهمیت مسئول شناختن ایران در همکاری با سازمان ملل متحد در ارتباط با پرتاب موشک از یمن به سوی عربستان تاکید کرده اند.

به گزارش بی بی سی، حوثی های یمن روز ۱۹ دسامبر موشکی بالستیک به سوی کاخ الیمامه، سکونتگاه رسمی ملک سلمان، پرتاب کردند که گفته می شود در آسمان منهدم شد.

ایران و عربستان از دو طرف جنگ داخلی یمن حمایت می کنند.

در بیانیه ای که کاخ سفید عصر چهارشنبه منتشر کرد آمده است که سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران امکان این حمله را فراهم کرده است.

ایران قویا این اتهام را رد می کند.

روز چهارشنبه وزرای دفاع و امور خارجه ایران ادعای آمریکا درباره استفاده از موشک‌های ایرانی در یمن برای هدف قرار دادن مواضع عربستان را مضحک و خطرناک خواندند و از پیگیری حقوقی این ادعاها در سازمان ملل متحد خبر دادند.

در بیانیه کاخ سفید آمده است که ملک سلمان ترامپ را در جریان آخرین تحولات مربوط به حمله گذاشت و ترامپ با عربستان ابراز همبستگی کرد.

آن دو رهبر بر لزوم همکاری در چارچوب سازمان ملل برای مسئول شناختن ایران به خاطر "نقض مکرر قوانین بین المللی" تاکید کردند.

به علاوه آنها بر اهمیت احیای فرآیند سیاسی برای پایان دادن به جنگ داخلی یمن تاکید کردند.

یک روز پیشتر نیکی هیلی، سفیر آمریکا در سازمان ملل، گفت که موشک شلیک شده توسط حوثی های یمن به سوی پایتخت عربستان در روز سه شنبه "حاوی کلیه نشانه های حملات قبلی است که با کمک سلاح های تامین شده توسط ایران انجام شد."

عربستان هم گفته بود که یک موشک "ایرانی-حوثی" را در نزدیکی ریاض، پایتخت عربستان، منهدم کرده است.

یک قطعنامه سازمان ملل ارائه تسلیحات به رهبران حوثی ها در یمن و "کسانی که به نمایندگی از آنها یا به دستور آنها عمل می کنند" را ممنوع می کند.

ماه پیش هم شورشیان حوثی یمن یک موشک بالستیک کوتاه برد را به سمت فرودگاه بین‌المللی ملک خالد ریاض پرتاب کردند.

عربستان سعودی و آمریکا ایران را به ارائه تسلیحات موشکی به حوثی‌ها متهم می‌کنند. ایران این اتهام‌ها را رد کرده است.
Histats.com START (standard) Histats.com END