آه اگر آزادی سرودی می خواند/کوچک/همچون گلوگاه پرنده ای/هیچ کجا دیواری فرو ریخته برجای نمی ماند. (احمد شاملو)      
کد خبر: ۵۲۹۲۳
تاریخ انتشار: ۰۱ دی ۱۳۹۶ - ۱۲:۵۶
استاد اکبر یزدانی نوازنده سازهای «توتک، زورنا و دوزله» و عاشیق محمد علی محمودی «خواننده» بار دیگر بعد از 15 سال دوباره در کنار هم قرار گرفتند و اجرا کردند.
به گزارش فیدوس: در نخستین روز از اجرای چهارمین فستیوال موسیقی آینه دار، اکبر یزدانی نوازنده 91 ساله سازهای «توتک، زورنا و دوزله» و عاشیق محمد علی محمودی خواننده بعد از 15 سال در کنار یکدیگر قرار گرفتند و موسیقی قره پاپاق را روی صحنه اجرا کردند. یعقوب ولیزاده نوازنده تنبک نیز این دو هنرمند را همراهی کرد.
به گفته علی مغازه ای- دبیر هنری چهارمین فستیوال موسیقی آینه دار- قره پاپاق‌ها پدیده‌ای در موسیقی هستند. این موسیقی چند فرهنگی است که چند گونه آن در این فستیوال اجرا می‌شود.
او با بیان اینکه استاد اکبر یزدانی متولد سال 1305 است، گفت: استاد تا کنون حتی یک قرص هم نخورده است و امیدواریم همیشه سلامت باشد.
عاشیق محمد علی محمودی نیز بعد از آنکه روی صحنه آمد، کمی به زبان آذری سخن گفت، سپس بیان کرد: هر انسانی در دنیا می‌تواند دردش را به زبان خودش بیان کند. من هم آذری هستم و به زبان خودم بهتر می‌توانم صحبت کنم با این حال می‌گویم یاشاسین ایران.   
این هنرمند ادامه داد: 20 سال است که خانه نشین شده‌ام زیرا ابزارهای دیگر موسیقی مثل اُرگ در منطقه ما مرسوم شده است. 20 سال است که نخوانده‌ام و چشم به راهم که من را برای اجرا در یک مراسم عروسی دعوت کنند اما خبری نیست و به سختی روزگار می‌گذرانم.
او خطاب به حاضران در تالار رودکی با بیان اینکه اگر بد م‌ خوانم ببخشید، گفت: چون اهل ایل قره پاپاق هستم، یک آهنگ قدیمی از ایل که مخصوص کشاورزهاست اجرا می‌کنم.  
مصطفی بیکار نوازنده «زورنا و توتک» نیز که بیش از 65 سال در حوزه موسیقی نواحی فعالیت می‌کند، به همراه پسرش شهروز بیکار نوازنده «بیوک توی» برای اجرای موسیقی عروسی به صحنه آمدند.  
مغازه‌ای بعد از حضور مصطفی بیکار روی صحنه اظهار امیدواری کرد: مسوولی صدای این هنرمندان را بشنوند و بر اساس استعدادی که استاد بیکار در حوزه موسیقی نواحی دارد، شرایطی فراهم شود تا او حقوق بازنشستگی دریافت کند و بیمه شود.
عاشیق الهوردی تقی‌زاده نوزانده قوپوز، هنرمند دیگری بود که به صحنه آمد. او متولد سال 1309 و معروف به تارزن است.
مغازه‌ای در معرفی این هنرمند اظهار کرد: زمانی که  با استاد الهوردی آشنا شدیم از او خواستیم ما را به منزل خودش ببرد که هر چه اصرار کردیم نپذیرفت. دلیل این کارش هم نیازی به توضیح ندارد زیرا او یکی از هنرمندان به جا مانده از تاریخ قهوه خانه‌ای است و از اجرای موسیقی در قهوه خانه‌ها و عروسی‌ها امرار معاش می کند . حالا که فرهنگ قهوه خانه‌ای و استفاده از موسیقی سنتی در مجالس عروسی کم رونق شده است، این هنرمندان هم جایی برای عرضه موسیقی خود ندارند. استاد الهوردی نه بیمه دارد و نه حقوق بازنشستگی. عاشیق‌های جوان خوی می‌گویند او اطلاعاتی درباره موسیقی اقوام این منطقه دارد که کسی بلد نیست.
عاشیق ابراهیم مهدی خانی نوازنده «قوپوز» هنرمند دیگری بود که در نخستین روز و آخرین سانس از اجرای چهارمین فستیوال آینه دار به صحنه رفت.
دبیر هنری فستیوال آینه دار درباره این هنرمند نیز گفت: حدود 6 سال پیش برای بیمه این هنرمند پرونده تشکیل شده اما هنوز هیچ نتیجه‌ای نگرفته است. او به من می‌گفت هیچ چیزی جز بیمه نمی‌خواهد.
نخستین روز از فستیوال آینه‌دار را با نواختن «سرنا و دوزله» اکبر یزدانی و همراهی شهرام بیکار در نواختن «بویوک توی» به پایان رسید.
به گزارش ایسنا، چهارمین فستیوال موسیقی آینه داراز 29 آذر ماه در تالار رودکی شروع شده و تا اول دی ماه ادامه دارد. مراسم اختتامیه این فستیوال شنبه دوم دی ماه در تالار وحدت برگزار می شود.
Histats.com START (standard) Histats.com END