آه اگر آزادی سرودی می خواند/کوچک/همچون گلوگاه پرنده ای/هیچ کجا دیواری فرو ریخته برجای نمی ماند. (احمد شاملو)      
کد خبر: ۴۹۴۵۰
تاریخ انتشار: ۲۹ مهر ۱۳۹۶ - ۱۷:۴۳
نخستین نمایشگاه تخصصی هنر - صنعت موسیقی ایران با حضور ارگان های خصوصی و دولتی برگزار می شود.

به گزارش فیدوس: نخستین نمایشگاه تخصصی هنر - صنعت موسیقی ایران با حضور ارگان های خصوصی و دولتی برگزار می شود.

مراسم معرفی اولین نمایشگاه تخصصی هنر – صنعت موسیقی ایران بعداز ظهر امروز شنبه 29 مهر 1396 در سالن سعدی مرکز همایش های برج میلاد تهران برگزار شد. 

ارتباط حاکمیت و موسیقی باید بازتعریف شود

بهرام جمالی مدیرعامل انجمن موسیقی ایران نخستین سخنران این مراسم بود.

جمالی گفت: امیدوارم این اتفاق منجر به ثمرات خوبی برای تمام اقشار فعال در عرصه موسیقی شود. زیرساخت های شکل گیری جریان موسیقی در هر کشوری مبتنی بر زیرساخت های فرهنگی باید شکل بگیرد. کشور ما از نظر ارتباط حاکمیت با موسیقی نیازمند بازتعریف است. وارد کنندگان تجهیزات موسیقی اگر بازار خوبی نداشته باشند به طور حتم ضربه می بینند.

او ادامه داد: ما می دانیم که جامعه کشور را نگه می دارد نه حاکمیت. ما باید به بلوغ مدیریتی و کارشناسی در بخش خصوصی برسیم و این امکان پذیر نیست مگر این که ارگان های دولتی و خصوصی با هم ارتباط داشته باشند.

جمالی گفت: از همه دوستان هم خواهش داریم که برنامه را به سمتی ببرند که شرایط را برای تصمیم گیری های دلتی در عرصه موسیقی پیش ببرند. آمار و ارقام نشان می دهد که موسیقی در جامعه با کمترین حضور دولت جریانش را پیش می برد. این یعنی بخش خصوصی در عرصه موسیقی حضور فعالی دارد.

مدیرعامل انجمن موسیقی تاکید کرد: در حال حاضر زیر 700 هزار نفر مصرف کننده ی رسمی موسیقی داریم. باید به سمتی برویم که توده ی مردم را به سمت بازار موسیقی سوق دهیم. امسال بخش خصوصی همت کرده و جلو آمده و اگر به نقطه مشترکی برسیم به طور حتم نتایج خوبی خواهیم گرفت.

او در پایان گفت: انجمن موسیقی ایران با 34 دفتر استانی اش از این نمایشگاه و از این جریان حمایت می کند.

نمی دانیم در این نمایشگاه چه رخ می دهد

در ادامه نادر آقایی مشاور بازاریابی نمایشگاه هنر – صنعت موسیقی درباره برخی از اصول و قواعد نمایشگاه های موسیقی توضیح هایی را ارائه داد.

حمیدرضا دیبازر مدیر دانشکده موسیقی دانشگاه هنر و دبیر علمی این نمایشگاه در سخنانی گفت: امیدوارم همه چیز دست به دست هم بدهد تا نمایشگاهی معتبر برپا شود. البته خیلی هم درست نمی دانیم قرار است چه اتفاقی بیافتد؛ چرا که با چنین رویدادهایی خیلی آشنا نیستیم.

او ادامه داد: این نمایشگاه به لحاظ آموزشی می تواند شاهد رخدادهای جدیدی باشد. در حوزه آموزش باید گفت که بنا به دلایلی و در حوزه های بصری بحث موسیقی نمی شود. ما در این نمایشگاه نشست هایی برای علاقه مندان در عرصه تخصصی برگزار می کنیم و مخاطبمان کسانی هستند که در این زمینه ها بی اطلاع هستند.

مدیر دانشکده موسیقی دانشگاه هنر گفت: امیدوارم همه بتوانیم از این فرصت تاریخی برای کشور استفاده کنیم و هر کدام با داشته هایی که داریم وارد عمل شویم. دغدغه ی ما داشتن یک فرآیند آموزشی و به سرانجام رساندن آن است. خوشبختانه هنرستان ها و دانشکده های حوزه موسیقی فعال هستند اما متاسفانه خیلی ها از فعالیت این هنرستان ها اطلاع ندارند.

او تاکید کرد: ما کمک می کنیم تا اطلاعات خوب و ارزشمندی در دسته بندی های مناسبی به دست مخاطبان برسد. در ایران به طور شگفت انگیزی مردم مایل به یادگیری موسیقی هستند. خوشبختانه هر سال فرزندان بسیاری در این کشور از دانشکده های موسیقی فارغ التحصیل می شوند.

در بخش دیگری از این برنامه از پوستر نخستین نمایشگاه هنر – صنعت موسیقی رونمایی شد.

120 هزار ترک در کل تاریخ موسیقی ایران تولید شده است / 16 میلیون ترک در یک سال برای امریکا

فرید حامدی دبیر هنری نمایشگاه هنر – صنعت موسیقی در سخنانی گفت: خوشحالم که پوستر رونمایی شد.

حامدی گفت: جریان موسیقی در همه جای دنیا جدی است. این به معنی جدی بودن موزیسین نیست. در ایران فکر می کنند که هر کسی نوازنده خوبی باشد حتما به فرهنگ و زوایای مختلفش هم مسلط است. در طول کل تاریخ موسیقی ایران 120 هزار ترک در بازار موسیقی ثبت شده و در جریان هستند.

او ادامه داد: در سال 2016 در قاره امریکا 16 میلیون ترک تولید شده است. در ایران برخی ها گمان می کردند که اگر تولید کننده ی موسیقی هستند پس تهیه کننده هم می توانند باشند.

دبیر هنری نمایشگاه هنر گفت: میزان اندک فروش آثار موسیقی نشان از ضعفی بزرگ در عرصه ارائه و پخش موسیقی دارد. کسانی که در بخش خصوصی در این کار متخصص هستند، به خوبی می توانند از پسِ این کار بربیایند.

او تاکید کرد: نمایشگاه هنر – صنعت موسیقی می تواند به روز شدن موسیقی در کشور کمک کند. اگر کسی نوازنده خوبی است یا تاریخ موسیقی را می داند لزوما مدیر فرهنگی خوبی نیست.
منبع: مهر
Histats.com START (standard) Histats.com END