آخرین اخبار
آه اگر آزادی سرودی می خواند/کوچک/همچون گلوگاه پرنده ای/هیچ کجا دیواری فرو ریخته برجای نمی ماند. (احمد شاملو)      
کد خبر: ۴۹۴۳۴
تاریخ انتشار: ۲۹ مهر ۱۳۹۶ - ۱۴:۰۲
بررسي دلايل شايعه سازي‌هاي اخير در منطقه آزاد اروند و ريشه‌هاي شكل‌گيري آن
پس از ايجاد تنگناهاي جديد از ابتداي سال براي دلالان و كارچاق‌كن‌هاي سياسي و مجوز فروشي‌ها در منطقه آزاد اروند، ابتدا زمزمه‌هايي مبني بر تغيير مديرعامل اين سازمان در منطقه مطرح شد كه نشان مي‌داد لابي فعال گروه‌هاي در تنگنا قرار گرفته تلاش دارند ايجاد فشاري تازه براي تحقق اهداف خود را تدارك ببيند.

پايگاه خبري فيدوس-اين روزهاي تشخيص اخبار و جهت‌گيري‌هاي آن در منطقه آزاد اهميت فراواني دارد. طي چند ماه گذشته به خصوص پس از ايجاد تنگناهاي جديد از ابتداي سال براي دلالان و كارچاق‌كن‌هاي سياسي و مجوز فروشي‌ها در منطقه آزاد اروند، ابتدا زمزمه‌هايي مبني بر تغيير مديرعامل اين سازمان در منطقه مطرح شد كه نشان مي‌داد لابي فعال گروه‌هاي در تنگنا قرار گرفته تلاش دارند ايجاد فشاري تازه براي تحقق اهداف خود را تدارك ببيند.

اما با تحولات صورت گرفته و از بين رفتن زمينه‌هاي موجود براي تحقق اهداف جريان‌هاي دلالي و كار چاق‌كني سياسي به خصوص يك لابي معروف كه تلاش براي فروش زميني با قيمت ميلياردي به سازمان منطقه آزاد اروند داشت و عدم توفيق تا اين لحظه، ايشان تلاش‌هاي ديگري را نيز با روش‌هاي مختلف و خرج كردن پول و طراحي رابطه‌ها براي ايجاد فشار بر سازمان طرح ريزي كردند.

اين لابي با طرح ريزي تجمعات كوچك و بزرگنمايي آن در فضاي مجازي بدون آنكه بگويد ريشه اين اعتراض كجاست وچگونه شكل گرفته، خريد و فروش نام و نشان افراد و با دادن اخبار كذب در منطقه كار خود را پيش مي‌برد.

اما اين لابي‌ها از چند نكته غافل هستند: نخست اينكه به همان اندازه كه ايشان در حال تدارك طرح‌ريزي براي ايجاد فضاي رواني بودند كه به كمك آن اهداف ميلياردي خود در منطقه را محقق ساخته و ديون خود را رد كنند، جريان‌هاي ديگر كه به تشخصي دقيق در خصوص اهداف ايشان رسيده‌اند در درون نهادهاي مسئول استان و خارج از استان فعال شده‌اند و به منطقه آمده و در چند ماه گذشته تلاش كرده‌اند با روشن كردن تكليف پرونده‌هاي فساد و تخلف ايشان، همچنين گزارش دقيق جريان لابي‌گر و دلال و كار چاق كن وابسته به ايشان، جريان فساد فوق را براي مسئولين عالي كشور و نهادهاي پيگير و امنيتي و همچنين بعضي اعضاء هيئت مديره منطقه آزاد اروند روشن سازند.

در واقع كسي كتمان نمي‌كند در شرايط و فرايندهاي سازمان منطقه آزاد اروند مشكلاتي وجود دارد كه باعث ناكارآمدي‌هايي مي‌‎باشد، در اين سازمان بعضي افراد در موقعيت‌هاي خود سوء استفاده‌هايي كرده‌اند كه بايد به آن به طور جدي پرداخته شود، اما آنچه اهميت دارد اين است كه در خصوص فساد و ناكارآمدي و ايجاد فشار با روش‌هاي مختلف بر سازمان جهت شريك شدن در درآمد آن آدرس اشتباهي به مردم داده مي‌شود. بايد با فساد مبارزه كرد اما اين مبارزه بايد با خط حقيقي فساد باشد.

فساد آنجايي است كه دلالان افراد و گروه‌هايي كه سهم‌خواهي مديريتي و اقتصادي در منطقه دارند و يا پرونده‌هاي فساد و سوء عملكرد در منطقه آزاد اروند دارند، به بن‌بست خورده و به دنبال راه‌كار براي خروج و دست‌يابي به منابع مالي هستند. از سوي ديگر رقابت‌هاي انتخاباتي پيش از موعد و تلاش براي يارگيري‌هاي سياسي در منطقه نيز بي‌تاثير در اين موضوعات نبوده است مثلاً اگر فلان شخص يا جريان سهم خواهي داشته يا احساس كرده در صورت عدم اقدام و ايجاد فشار ممكن است طرف‌هاي حامي خود را از دست بدهد شريك در ايجاد فشار فعلي و شايعه‌سازي و به راه انداختن كارچاق‌كن‌ها و دلال‌هاي سياسي در منطقه و تهران شده است.

نكته مهم اما اينجاست كه يك روند تازه براي ساختن اين جريان‌ها تدارك ديده شده است كه آن هم از چشم رسانه دور نمانده مثلاً خط قرمز مشخص كردن براي فلان وزير و فلان مسئول كه اگر فلان تغيير در منطقه بشود يا فلان تغيير نشود ما فلان مي‌كنيم و از فلان ابزار و فرصت جهت ايجاد مشكل براي شما استفاده مي‌كنيم و همين بوده كه هنوز عرق فعالان سياسي منطقه خشك نشده انتصاب‌ها و عزل و نصب‌هاي عجيب در منطقه را مي‌بينيم.

در هر صورت لابي‌هاي فساد اين روزها براي تحقق اهداف خود در حال دادن آدرس اشتباه به مردم هستند و مردم در تنگناي اقتصادي و بيكاري نيز متاسفانه بازيچه دست ايشان قرار مي‌گيرند.

در شرايطي كه آنچه بايد تغيير كند مكانيزم فاسد اقتصادي و سياسي و لابي‌ها و كارچاق‌كن‌ها هستند، ايشان به دليل از دست رفتن خط‌هاي ارتباط سياسي‌شان به دنبال جوسازي براي افراد در سطوح مختلف و ايجاد شايعه و كمك به جريان‌هاي فاسد همسو هستند.

مردم مظلوم آبادان و خرمشهر معلوم نيست تا چه زماني تحت تاثير و برنامه و فشار اين اشخاص و گروه‌ها بايد بازيچه و ملعبه دست اين افراد و گروه‌ها و جريان‌هاي سياسي و اقتصادي فاسد قرار گيرند!؟

در پايان بايد يادآور شويم تشخیص منتقدان سالم و ريشه دار در منطقه بسيار ساده است، منتقدان سالم روش‌هاي انتقادشان نيز روشن و خارج از جريان‌هاي فاسد مي‌باشد. منتقدان سالم در آبادان و خرمشهر، منتقدان صاحب قلم و دلسوز در طول ساليان به مردم معرفي شده‌اند و قطعاً نام و حضورشان سرمايه مردم آبادان و خرمشهر مي‌باشد.

Histats.com START (standard) Histats.com END