آخرین اخبار
آه اگر آزادی سرودی می خواند/کوچک/همچون گلوگاه پرنده ای/هیچ کجا دیواری فرو ریخته برجای نمی ماند. (احمد شاملو)      
کد خبر: ۴۹۰۹۱
تاریخ انتشار: ۲۳ مهر ۱۳۹۶ - ۱۶:۱۳
بازارهای مالی اصفهان اولین روز هفته را با نوسانات مثبت در بازار بورس، افزایش 3 تومانی ارزش دلار در بازار صرافی‌های شهر و افت 11 هزار تومانی سکه به پایان رساندند.
به گزارش فیدوس: بازارهای مالی اصفهان اولین روز هفته را با نوسانات مثبت در بازار بورس، افزایش 3 تومانی ارزش دلار در بازار صرافی‌های شهر و افت 11 هزار تومانی سکه به پایان رساندند. 
بازارهای مالی شهر اولین روز هفته را با نوسانات مثبت در بازار بورس، افزایش 3 تومانی ارزش دلار در بازار صرافی‌های شهر و افت 11 هزارتومانی سکه به پایان رساندند. 
 
این تحولات در حالی به وقوع پیوست که اخبار سیاسی پیرامون بازارهای مالی در چند روز اخیر شدت گرفته بود اما به دلیل پیش‌خور شدن این اخبار تأثیر چندانی بر بازارهای مالی نداشت. 
 
در این میان مهم‌ترین اخبار اقتصادی به عدم تحقق 13 هزار میلیارد تومانی درآمدهای مالیاتی، افزایش 10 دلاری طلا بعد از اظهارات رئیس‌جمهور آمریکا در رابطه با توافق ایران، افزایش 95 درصدی درآمدهای نفتی در 5 ماهه ابتدایی سال جاری، عبور نقدینگی از عدد هزار و 366 هزار میلیارد تومان، روند فزاینده اشتغال زنان در بازار کار، عدم افزایش قیمت مسکن در نیمه اول سال جاری، صادرات 31 هزار تن گندم به ایتالیا برای نخستین بار و بی‌اعتنایی بورس تهران به اظهارات ترامپ، اختصاص داشت. 
 
بازار سرمایه اخبار سیاسی را پیش‌خور کرد 
در پی دادوستدهای این روز بازار بورس، شاخص کل 519 واحد رشد کرد و به عدد 85 هزار و 263 واحد رسید. نمادهای فلزی و معدنی در ثبت این اعداد مثبت نقش ویژه‌ای داشتند. فولاد، فملی، کگل و کچاد نمونه‌ای از این نمادها بودند که رشد هر چه بیشتر شاخص را با معاملات مثبت خود به ثبت رساندند. 
 
درحالی‌که برخی تحلیلگران انتظار داشتن بعد از صحبت‌های تهدیدآمیز رئیس‌جمهور آمریکا در رابطه با کشور ایران، بازارهای مالی واکنش‌های هیجانی انجام دهند و معاملات منفی به ثبت برسد؛ این اخبار در معاملات روز شنبه پیش‌خور شد که این امر نشان‌دهنده بلوغ ذهنی فعالان بازار در رابطه با تحلیل اخبار سیاسی است. 
 
علی‌رغم اینکه تغییر قیمت ارزش سهام در جهت مثبت به ثبت رسید اما همچنان حجم پایین معاملات گریبان گیر بازار سرمایه است. بر اساس دادوستدهای این روز، 614 میلیون سهم در دست سهامداران به گردش درآمد که 227 میلیون سهم از مجموع سهام معامله‌شده به دادوستدهای بلوکی نماد خپارس تعلق داشت. 
 
خساپا، فملی و فولاد نیز سه نماد برتر از نظر حجم معاملات بودند که به دلیل ثبت نوسانات مثبت، رشد ارزش بازار را نیز در این روز منجر شدند. 
 
رشد ارزش سهام فلزی در بازار بورس 
در گروه فلزات بیشترین رشد از آن نماد فولاد شد که با ثبت معاملات مثبت و پرحجم، بخش عمده از افزایش شاخص را نیز رقم زد. ذوب، فایرا، فملی و فولای نیز دیگر هم‌گروهی‌های نماد فولاد بودند که در این روز با رشد ارزش سهام خود روبرو شدند و در درصدهای مثبت به نوسان پرداختند. 
 
خودرویی‌ها یکی دیگر از گروه‌های بازار سرمایه بود که با رشد ارزش سهام در تمام نمادهای بخش خودروساز و رشد ارزش سهام در اکثر نمادهای بخش قطعه ساز همراه شد. در این میان نماد خساپا به دلیل حجم بالای معاملات توانست تأثیر نوسانات مثبت خود را بیش‌ازپیش نمایان سازد. 
 
در گروه بانکی نیز در میان 4 نماد فعال، همگی نوسانات خود را بالای صفر قیمتی به ثبت رساندند و در حوالی صفر قیمتی معاملات این روز را به پایان رساندند. تنها نماد وبملت اندکی بیش از هم‌گروهی‌های خود نوسان کرد. 
 
پالایشی‌ها تحرکات مثبت خود را از پایان هفته گذشته آغاز کردند و تا پایان اولین روز کاری هفته جاری نیز ادامه دادند. شتران، شپنا و شبندر نمونه‌ای از نمادهای مثبت این گروه به شمار رفتند. دیگر نمادهای این گروه نیز کم‌وبیش در درصدهای مثبت به نوسان پرداختند. 
 
چکارن، شکربن، ختراک و خوساز نیز چهار نماد برتر از نظر افزایش قیمت بودند که همگی در مثبت کامل این روز خود دادوستد شدند. 
 
قدم آهسته دلار در بازار ارز 
معاملات این روز بازار ارز به ثبات قیمت‌ها در اکثر ارزهای پر معامله انجامید و تغییرات چندانی مشاهده نشد. بر همین اساس ارزش هر دلار در تابلوی معاملات بازار ارز در قیمت 4 هزار و 6 تومان قرار گرفت و با این‌ وجود همچنان در بالای حمایت 4 هزارتومانی جای گرفته است. 
 
یورو اندکی رشد را در پی نوسانات این روز تجربه کرد و برآید دادوستدهای این روز مثبت اعلام شد. هر یورو به ارزش 4 هزار و 780 تومان رسید. 
 
پوند انگلیس نیز در پایان اولین روز کاری از هفته پیش رو، در قیمت 5 هزار و 350 تومان متوقف شد و به نوسانات این روز خود نیز پایان داد. 
 
درهم امارات متحده نیز در قیمت یک هزار و 115 تومان جای گرفت و ریال عربستان نیز با اندکی رشد به یک هزار و 65 تومان رسید. 
 
با نگاهی به نوسانات بازار صرافی‌های شهر، موج آرامش تمام بخش‌های این بازار را فراگرفته بود و نوسانات خفیفی در برخی ارزها مشاهده شد. 
 
هضم نوسانات مثبت هفته اخیر سکه 
بازار طلا و سکه در ابتدای هفته شاهد افت ارزش سکه در بازار بود که همین امر ارزش هر سکه تمام بهار آزادی طرح جدید را 11 هزار تومان کاهش داد و به یک‌میلیون و 312 هزار تومان رساند. 
 
سکه از ابتدای هفته گذشته روند صعودی به خود گرفت و این روند را با سرعت بالایی تا پایان هفته پیش برد. در شروع معاملات هفته جاری تغییر حرکت از همان ابتدا مشاهده شد و تا پایان وقت کاری اولین روز معاملاتی، رفته رفته شدت گرفت. 
 
در این میان هر سکه طرح قدیم با افت 7 هزارتومانی، به یک‌میلیون و 266 هزار تومان رسید. ربع‌سکه و نیم‌سکه بهار آزادی نیز هر دو 2 هزار تومان ارزان‌تر از روز کاری قبل معامله شدند و به ترتیب در قیمت 382 هزار تومان و 662 هزار تومان قرار گرفتند. 
 
شایان ذکر است تغییرات اندکی قیمت ربع‌سکه و نیم‌سکه از ابتدای موج صعودی نیز دیده شده و در شرایط منفی بازار نیز به همین شکل ادامه داشته است. 
 
در بخش دیگر بازار سکه نیز تغییرات به همین صورت به ثبت رسید و ارزش هر قرارداد آتی سکه از 13 هزار و 500 تومان تا 19 هزار و 500 تومان کاهش یافت تا با این شرایط شدت افت ارزش در بخش معاملات آتی بازار سکه نمود بیشتری داشته باشد. 
 
سکه گرمی نیز در معاملات پایانی این روز با هزار تومان افت، به ارزش 252 هزار تومان رسید.
منبع: فارس
Histats.com START (standard) Histats.com END