آخرین اخبار
آه اگر آزادی سرودی می خواند/کوچک/همچون گلوگاه پرنده ای/هیچ کجا دیواری فرو ریخته برجای نمی ماند. (احمد شاملو)      
کد خبر: ۴۸۷۹۸
تاریخ انتشار: ۱۸ مهر ۱۳۹۶ - ۱۵:۳۶
پسر ١٩ ساله پدرش را با ضربه‌هاي پياپي چاقو و چوب به قتل رساند، جسد او را در كف كمد ديواري اتاق دفن كرد و رويش را با لايه سيمان پوشاند. اين تازه‌ترين قتل از سلسله قتل‌هاي عجيب و غريب رخ داده در ماه‌هاي اخير در كشور است.
به گزارش فیدوس؛ پسر ١٩ ساله پدرش را با ضربه‌هاي پياپي چاقو و چوب به قتل رساند، جسد او را در كف كمد ديواري اتاق دفن كرد و رويش را با لايه سيمان پوشاند. اين تازه‌ترين قتل از سلسله قتل‌هاي عجيب و غريب رخ داده در ماه‌هاي اخير در كشور است.
 
قتل‌هايي كه وقوع آنها حالا رفته‌رفته مي‌تواند به يك «مساله اجتماعي» تبديل شود. مساله‌اي كه شايد زنگ خطر جديدي را براي شوراي اجتماعي كشور به صدا در آورده باشد و واكاوي اين قتل‌ها به ماموريت جديد اين شورا تبديل شود.
 
رقابت در ارتكاب قتل‌هاي عجيب
درست شبيه سناريوي فيلم‌هايي كه تماشاي‌شان براي كودكان زير ١٤ سال توصيه نمي‌شود. اما اينجا با پرده نقره‌اي روبه‌رو نيستيم. اين قتل واقعيت دارد. ١٥ مهر در تهران پسر جوان به اداره پليس رفته بود و مدعي شده بود پدرش كه براي خريد كله پاچه از خانه بيرون رفته به خانه باز نگشته است.
 
در بازجويي‌هاي بعدي كارآگاهان پليس متوجه تناقض در توضيحات پسر جوان شدند و سرانجام او به قتل پدرش اعتراف كرد و مشخص شد كه او جسد پدرش را در كف كمد ديواري دفن كرده است. شمار قتل‌هاي عجيب و غريب هر روز در كشور بيشتر مي‌شود.
 
بررسي‌ها نشان مي‌دهد كه بسياري از قتل‌هاي عجيب و غريب در سال ٩٦ سه ويژگي مشترك دارند؛ پايين بودن سن قاتلان، ارتباط خانوادگي و دوستانه ميان قاتلان و مقتولان و استفاده از شيوه‌هاي خشن و عجيب در ارتكاب قتل. هر چند در مواردي هم كه قاتل جوان نبوده است دو ويژگي مورد اشاره ديگر همچنان در قتل‌ها خودنمايي مي‌كند.
 
«صادق برمكي» جوان مهابادي يكي از قربانيان همين جنايت‌هاي فجيع است. دوستانش پس از آنكه او را به قتل رساندند، جسدش را سوزاندند و سپس از جسد سوخته سلفي گرفتند. فيلمبرداري از تمامي مراحل اين جنايت يكي از نادرترين اتفاقات رخ داده حين قتل است. متهمان اين پرونده متولدين نيمه دوم دهه هفتاد هستند.
 
در كرمانشاه نوجوان ١٤ ساله با همسايه ٣١ ساله بر سر نگهداري كبوتر اختلاف نظر پيدا كرد و با زدن ضربه‌هاي پياپي چاقو در فهرست قاتلان كم سن سال ٩٦ قرار گرفت. تكرار مدل مشابهي از قتل‌هاي خانوادگي هم در ماه‌هاي اخير يكي ديگر از نشانه‌هاي نگران‌كننده اين قتل‌هاست.
 
نيمه شهريورماه امسال يك مهندس معماري و مدرس دانشگاه در جنايتي هولناك به وسيله چاقو پدر، مادر، همسر و پسر ١١ ساله‌اش را كشت و بعد هم خودكشي كرد. در جريان اين قتل عام خانوادگي، اين فرد ابتدا مادر و پدرش را كه از شهرستان راهي تهران شده بودند به قربانگاه كشاند و بعد از كشتن آنها به خانه‌اش بازگشت و همسر و فرزندش را با چاقو ازپاي درآورد. بعد هم با يك ضربه چاقو به زندگي خود پايان داد.
 
چند روز بعد از وقوع اين حادثه دو پرونده جنايي مشابه در دو شهر ديگر گشوده شد. گويي كه انگار قاتلان از مدل مورد استفاده قاتل پرونده تهران الگو گرفته باشند. در اسلام‌آباد غرب و مشهد دو مورد از اين قتل‌ها رخ داد. در حادثه اسلام‌آباد غرب مردي ۳۷ ساله با استفاده از «اسلحه شكاري» همسر و دو فرزند دختر، ده ساله و چهار ساله‌اش را با شليك گلوله به ناحيه صورت در منزلش به قتل رساند.
 
قاتل بعد از ارتكاب اين جنايت با شليك گلوله به صورت خود، خودكشي كرد. در مشهد هم يك مامور نيروي انتظامي پس از آنكه پدر و مادر همسرش را مجروح كرد، همسرش را با شليك گلوله از پا درآورد و در نهايت خودكشي كرد.
 
وقوع جنايت‌هاي هولناكي چون تعرض و قتل پسر بچه ١١ ساله‌اي به نام ابوالفضل در منطقه گمرك تهران، به قتل رسيدن دو خواهر ۱۹ و ۲۴ ساله در منطقه تهرانپارس از سوي پدرشان، و قتل كودكي به نام ستايش در شهر ورامين كه فقط هفت ساله بود و همين طور قتل دختر شش ساله‌اي در نيريز در استان فارس از جمله اين قتل‌ها به شمار مي‌روند.
 
هشدار رسمي درباره قتل‌هاي فجيع 
اين روند نگران‌كننده از بروز قتل‌هاي عجيب و غريب واكنش برخي از مقام‌هاي رسمي را هم در پي داشته است. پيش از اين غلامحسين محسني اژه‌اي، سخنگوي قوه قضاييه از بروز «قتل‌هاي فجيع» و افزايش آن نسبت به مدت مشابه در سال گذشته، ابراز نگراني كرده بود.
 
يحيي كمالي‌پور، عضو هيات رييسه كميسيون قضايي مجلس هم قتل‌هاي ماه‌هاي اخير را «فجيع و دلخراش» توصيف كرده و گفته است: «چنين قتل‌هايي در مناطق و شرايط مختلف در جايگاه خود قابل تدبير است و در اين دوره زماني و شرايط فعلي وقوع چنين قتل‌هايي به نفع نظام و كشور نيست.»
 
 كمالي‌پور استفاده از روانگردان‌ها و مواد مخدر، تعصبات قومي و مذهبي و اطاله دادرسي را از عوامل موثر در بروز قتل‌هاي فجيع دانسته است و گفته است اگر در رسيدگي به پرونده‌هاي مفتوح فعلي تسريع شود، در كاهش قتل‌ها موثر خواهد بود. اظهارنظر كلي عضو كميسيون قضايي مجلس شايد شامل برخي از جنبه‌هاي بروز جرايم باشد اما گوياي همه زواياي پديده قتل‌هاي خشن نيست.
 
دقت در جزييات حوادث سال ٩٦ نشان مي‌دهد انگار كه عاملان اين جنايت‌ها در هر كدام از اين پرونده‌ها نوعي از خلاقيت در جنايت را به نمايش گذاشته‌اند. گويي كه براي بسياري از اين قتل‌ها سناريويي دقيق نوشته شده است مانند سناريوي يك اثر درخشان سينمايي در ژانر وحشت.
منبع: اعتماد
Histats.com START (standard) Histats.com END