آخرین اخبار
آه اگر آزادی سرودی می خواند/کوچک/همچون گلوگاه پرنده ای/هیچ کجا دیواری فرو ریخته برجای نمی ماند. (احمد شاملو)      
کد خبر: ۴۸۷۲۹
تاریخ انتشار: ۱۷ مهر ۱۳۹۶ - ۱۳:۰۸
دبیر شورای عالی مناطق آزاد کشور؛
مشاور رییس جمهور و دبیر شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی کشور گفت: برنامه های کلانی چون ایجاد شرایط مناسب سرمایه گذاری داخلی و خارجی را در مناطق آزاد دنبال می کنیم.

به گزارش فیدوس؛ مشاور رییس جمهور و دبیر شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی کشور گفت: برنامه های کلانی چون ایجاد شرایط مناسب سرمایه گذاری داخلی و خارجی را در مناطق آزاد دنبال می کنیم.
مرتضی بانک در حاشیه آیین افتتاح رسمی چهار طرح تولیدی در منطقه آزاد انزلی در جمع خبرنگاران افزود: اساس کار ما براساس قانون مناطق آزاد ایجاد زیر ساخت ها وطرح های زیر بنایی عمرانی، ایجاد شرایط مناسب برای سرمایه گذاری داخلی و خارجی، فراهم سازی شرایط مناسب برای اشتغال و صادرات و ایجاد مناطق تجاری در بخش های واردات و صادرات است .

بانک گفت: طی چهار سال گذشته در مناطق آزاد کشور درحوزه صنعت و تولیدات داخلی اقدامات خوبی انجام شده است.

وی با اشاره به حضور در آیین افتتاح دو پست اسکله منطقه آزاد انزلی همراه رییس جمهور در فروردین ماه امسال افزود: امروز که بیش از 6 ماه از آن بازدید می گذرد ایجاد پس کرانه ای با وسعت 8 هکتار انجام شده که کار بسیار ارزشمند و مهمی است و جاده ای چهار بانده که برای دسترسی به اسکله ای که ظرفیت بالایی دارد و نیاز به راه و حمل و نقل مناسب دارد فراهم شده .

دبیر شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی کشور گفت: بر اساس گزارش داده شده 55 واحد صنعتی راکد مانده در منطقه آزاد انزلی به سرمایه گذار جدید واگذار و فعال شدند و براساس گزارش 9 هزار نفر در مجموعه شهرکهای صنعتی منطقه آزاد اشتعالزایی شده است.

مرتضی بانک افزود: این واحدها با سرمایه گذاری داخلی و خارجی ایجاد شده و حتی یک واحد توسط چینی ها با یک میلیون دلار سرمایه گذاری ایجاد شده است.

وی با بیان این که منطقه آزاد انزلی از مبادی مهم صادرات کالا است گفت: خوشبختانه با اقدامات خوب سازمان منطقه آزاد انزلی در سال جاری 55 میلیون دلار صادرات از این منطقه به خارج انجام شده و حدود 390 میلیون دلار هم تا پایان سال صادرات مجدد انجام می شود.

مشاور رییس جمهور ادامه داد: با توجه به همسایگی ایران با روسیه، قزاقستان و ترکمنستان و آذربایجان در حاشیه دریای خزر و بقیه کشورها، منطقه آزاد انزلی یکی از مراکز مهم صادراتی کشور خواهد شد و زیرساختهای در حال ساخت در بندر کاسپین بر اساس صادرات کالا به این کشورها و واردات محصولات مورد نیاز داخلی است.

مرتضی بانک گفت: در تکمیل کار این بندر ما شاهد تحولاتی در حوزه گردشگری و تفریحات دریایی هستیم که مرحله به مرحله افتتاح می شود.

دبیر شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی افزود: امیدواریم بندر انزلی در مسیر توسعه ای که گام برداشته و درحال حرکت است نمونه بارز صادرات کالاهای کشور ما از دریا به کشورهای همسایه باشد.

وی گفت: خوشبختانه با توجه به نزدیکی به ریل و اتصال منطقه آزاد به خط راه آهن کشور و همچنین نزدیکی فرودگاه زنجیره کاملی از شبکه حمل و نقلی را در اختیار دارد و ظرفیت ها و شرایط بسیار خوبی را برای حضور سرمایه گذاران خارجی و داخلی و صادرات در این بندر دارد و امیدواریم که بتوانیم اهداف عمده کشور را در حوزه اقتصاد مقاومتی دنبال و محقق کنیم.

مشاور رییس جمهور افزود: در حوزه فناوری های نو و صادات و تولیدات صنعتی و شرکتهای دانش بنیان که جزو سیاستهای ابلاغی و اهداف اقتصاد مقاومتی است اقدامات بسیار خوبی در این منطقه انجام شده که گزارش های آن را مرحله به مرحله به مردم ارایه می کنیم.

چهار طرح تولیدی بخش خصوصی با 125 میلیارد ریال اعتبار و 120 نفر اشتغالزایی مستقیم و 100 نفر غیرمستقیم با حضور مرتضی بانک دبیر شورای عالی مناطق آزاد کشور روز دوشنبه در منطقه آزاد انزلی افتتاح شد.

منطقه آزاد انزلی تنها منطقه آزاد ایران در حاشیه دریای خزر است. کشورهای حاشیه دریای خزر، ترکیه و کشورهای حاشیه خلیج فارس و آسیای جنوب شرقی عمده بازارهای صادرات و واردات محصولات از طریق منطقه آزاد انزلی هستند.

قرار گرفتن در مسیر کریدور بین المللی شمال - جنوب، دارابودن موقعیت ویژه در زمینه ارتباط با کشورهای حاشیه دریای خزر، همجواری با بنادر آستراخان و لاگان در روسیه، راسنودسک در ترکمنستان، اکتائو در قزاقستان و باکو در آذربایجان، دسترسی از طریق راه های مناسب، به بازارهای مصرف کشورهای CIS، نزدیکی به فرودگاه بین المللی رشت از جمله مزایای منطقه آزاد انزلی است.

مزایای قانونی همچون امکان ثبت، مالکیت و مشارکت سرمایه گذاران خارجی تا میزان 100 درصد در منطقه، امکان فعالیت بانکها و موسسات مالی - بیمه ای در این منطقه، معافیت مالیاتی 20 ساله بر درآمد و دارایی از تاریخ بهره برداری هرگونه فعالیت اقتصادی، وحدت مدیریت در ارائه کلیه خدمات به سرمایه گذاران و فعالین اقتصادی، اقدامات سازمان در خصوص خلق مزایا و معافیت های جدید برای فعالان اقتصادی - تولیدی، فعالیت بورس کالای منطقه، رونق فضای تجاری با اجرای مصوبه کالای همراه مسافر و برگزاری پانزدهمین اجلاس اتاق های بازرگانی کشورهای حاشیه دریای خزر زمینه ساز رونق فضای کسب و کار در محدوده منطقه شده است.
Histats.com START (standard) Histats.com END