آخرین اخبار
آه اگر آزادی سرودی می خواند/کوچک/همچون گلوگاه پرنده ای/هیچ کجا دیواری فرو ریخته برجای نمی ماند. (احمد شاملو)      
کد خبر: ۴۸۷۰۲
تاریخ انتشار: ۱۷ مهر ۱۳۹۶ - ۰۸:۴۳
رییس کل سازمان امور مالیاتی با برشمردن اقدامات کلیدی این سازمان، اعلام کرد: برای مقابله با فرار مالیاتی، فهرست ۲۵۴ شخص حقیقی و حقوقی خریدار و فروشنده ارز از بانک مرکزی دریافت شد‌.
به گزارش فیدوس؛ رییس کل سازمان امور مالیاتی با برشمردن اقدامات کلیدی این سازمان، اعلام کرد: برای مقابله با فرار مالیاتی، فهرست ۲۵۴ شخص حقیقی و حقوقی خریدار و فروشنده ارز از بانک مرکزی دریافت شد‌. 
 سیدکامل تقوی‌نژاد در اجلاس سراسری مدیران مالیاتی کشور با ارائه گزارشی از عملکرد نظام مالیاتی در سال گذشته و همچنین دستاوردها و توفیقات سازمان، مهم‌ترین برنامه‌های آتی این دستگاه را نیز تبیین کرد‌. 
رییس کل سازمان امور مالیاتی درخصوص اقدامات سازمان برای مبارزه با فرار مالیاتی و شناسایی مودیان جدید گفت: اجرای طرح جامع مالیاتی و ایجاد پایگاه اطلاعات مودیان مالیاتی، ایجاد دفتر مبارزه با پولشویی و فرار مالیاتی در سازمان امور مالیاتی کشور، رصد و بررسی تراکنش‌های سنگین و مشکوک بانکی و پیگیری و رصد فعالیت‌های شرکت‌های صوری (کاغذی)، از مهم‌ترین اقدامات سازمان در جهت کاهش فرار مالیاتی بوده که در نهایت شناسایی فرارهای مالیاتی منجر به واریز پنج هزار میلیارد تومان مالیات به خزانه دولت در سال ۹۵ شد‌. 
وی تصریح کرد: تنها با بررسی ۷۷ پرونده مالیاتی در شش‌ماهه دوم سال ۹۵، سازمان امور مالیاتی کشور موفق شد ۹۹۰ میلیارد تومان مالیات تعیین و وصول کند‌. رییس کل سازمان امور مالیاتی کشور همچنین از شناسایی حدود سه هزار شرکت صوری خبر داد و گفت: با ایجاد پایگاه اطلاعات مودیان مالیاتی و تقویت و افزایش سیستم‌های مکانیزه شناسایی مودیان، روند مبارزه با فرار مالیاتی سرعت یافته و در سال ۹۵ و با تکیه بر اطلاعات این پایگاه، حدود ۳۰۰ هزار مودی مالیاتی جدید شناسایی شدند و مالیات حقه از آنان اخذ شد‌. 
معاون وزیر اقتصاد همچنین درخصوص اقدامات سازمان امور مالیاتی کشور درخصوص اعتمادآفرینی در جامعه و مودی‌مداری نیز گفت: توافق بی‌سابقه با اصناف و تعیین مالیات عملکرد سال ۹۴ معادل مالیات قطعی شده عملکرد سال ۹۳ برای نخستین بار در سال ۹۵، از مهم‌ترین اقداماتی بوده که بر مبنای این توافق و براساس خوداظهاری مودیان مالیاتی، بدون دخالت ماموران مالیاتی برگ قطعی مالیات رسیدگی و ابلاغ شد‌. 
وی با اعلام درج صددرصد اطلاعات مودیان مالیاتی در پایگاه اطلاعات مودیان، اظهارداشت: اجرای طرح جامع مالیاتی منجر به اتصال و بهره‌گیری از شبکه‌های ملی و دستگاهی شده است‌. 
تقوی‌نژاد اضافه کرد: در حال حاضر با توسعه و تکمیل پایگاه اطلاعات هویتی، عملکردی و دارایی مودیان در راستای ماده ۱۶۹ مکرر ق‌. م‌. م، دریافت اطلاعات از سامانه‌های مختلف برون‌سازمانی به صورت برخط و استعلامی در حال انجام است و در حال حاضر حدود یک میلیارد رکورد اطلاعات در این پایگاه ثبت شده است‌. 
وی همچنین از همکاری سازمان بازرسی و دیوان محاسبات کشور و سایر مراجع اطلاعاتی، نظارتی و انتظامی با سازمان امور مالیاتی کشور برای شناسایی موارد مشکوک به فرار مالیاتی و پولشویی و انعقاد تفاهمنامه درخصوص تبادل اطلاعات و هم‌افزایی در شناسایی جرم خبر داد و گفت: دریافت فهرست ۲۵۴ شخص حقیقی و حقوقی خریدار و فروشنده عمده ارز از بانک مرکزی و پیگیری جهت اخذ مشخصات هویتی، جهت انجام اقدامات لازم به منظور شناسایی و مطالبه حقوق حقه دولت، از دستاوردهای این همکاری بوده است‌. 
معاون وزیر اقتصاد تصریح کرد: از دیگر اقدامات سازمان در جهت حمایت از تولید، تقسیط پلکانی بدهی مالیاتی واحدهای تولیدی کوچک و متوسط به منظور بهره‌‌مندی از تسهیلات بانکی بوده، به‌طوری که در سال ۹۵ بدهی مالیاتی ۷۵۰۰ مودی به صورت پلکانی تقسیط شد‌.
منبع: مهر
Histats.com START (standard) Histats.com END