آه اگر آزادی سرودی می خواند/کوچک/همچون گلوگاه پرنده ای/هیچ کجا دیواری فرو ریخته برجای نمی ماند. (احمد شاملو)      
کد خبر: ۴۸۶۶۱
تاریخ انتشار: ۱۶ مهر ۱۳۹۶ - ۱۲:۲۵
باز هم دیدار و احتمالا بازهم پشت درهای بسته. ابتدا با پدرزن و سپس با داماد. علی‌اکبر ناطق‌نوری در سفر به مشهد ابتدا چهارشنبه هفته گذشته به دیدار حجت‌الاسلام علم‌الهدی رفت و دیروز هم با ابراهیم رئیسی دیدار کرد.
به گزارش فیدوس؛ باز هم دیدار و احتمالا بازهم پشت درهای بسته. ابتدا با پدرزن و سپس با داماد. علی‌اکبر ناطق‌نوری در سفر به مشهد ابتدا چهارشنبه هفته گذشته به دیدار حجت‌الاسلام علم‌الهدی رفت و دیروز هم با ابراهیم رئیسی دیدار کرد.
 
اعلام شد که ملاقات نخست پشت درهای بسته انجام شده است؛ البته پیش از بسته‌شدن درها گویا عکاس یا عکاسان موفق به گرفتن تصاویری از ناطق و علم‌الهدی شده بودند و همان را هم مخابره کردند. دیروز هم صرفا عکسی از دیدار ناطق و رئیسی منتشر شد؛ بدون هیچ توضیح بیشتری.
 
پایگاه اطلاع‌رسانی حجت‌الاسلام علم‌الهدی هفته گذشته خبر داده بود که دیدار ناطق‌نوری که اخیرا به جانب اصلاح‌طلبان گرویده با حجت‌الاسلام علم‌الهدی، بعد از ١٢ سال بوده است.
 
این پایگاه نوشته بود «این دیدار، اولین ملاقات حجت‌الاسلام ناطق‌نوری با آیت‌الله علم‌الهدی بعد از انتخابات ریاست‌جمهوری سال ٨٤، دوره ریاست‌جمهوری محمود احمدی‌نژاد و کناره‌گیری حجت‌الاسلام ناطق‌نوری از فضای سیاسی کشور بود که در فضایی صمیمی و پشت درهای بسته صورت گرفت».
 
به‌طور مشخص نمی‌توان گفت دیدارهای ناطق‌نوری با این دو چهره سیاسی اصولگرا که هردو از مخالفان سرسخت دولت‌اند و یکی از آنها رقیب انتخاباتی حسن روحانی بوده به چه علت صورت گرفته است؟ آن هم درحالی‌که ناطق‌نوری از حامیان حسن روحانی است.
 
وقتی پایگاه اطلاع‌رسانی علم‌الهدی اعلام کرده است که ملاقات بعد از ١٢ سال رخ داده، یعنی اصرار دارد بگوید که در این مدت هیچ ارتباطی میان ناطق‌نوری و بخشی از جریان اصولگرایی برقرار نبوده است.
 
ناطق‌نوری در این سال‌ها بارها و بارها قطعا به مشهد سفر کرده است اما چرا نخواسته به دیدار علم‌الهدی یا ابراهیم رئیسی برود؟ آیا ناطق‌نوری در پی اصلاح یا ترمیم رابطه‌اش با بخشی از جریان اصولگرایی است؟ آیا مأموریتی پشت این دیدارهاست؟
 
ناطق‌نوری سال‌هاست از اصولگرایان فاصله معنی‌داری گرفته است یا حداقل اگر دیدار خصوصی هم دارد، در مجالس و مجامع عمومی آنها ظاهر نمی‌شود. برای نمونه چهار یا پنج سال قبل دعوت محمدرضا عارف را پذیرفت و با او در کنار رئیس دولت اصلاحات در یک قاب جا گرفت اما همان روزها دعوت جامعه اسلامی مهندسین به ریاست محمدرضا باهنر را بی‌پاسخ گذاشت.
 
ناطق‌نوری حضور در جلسات جامعه روحانیت را ترک کرده است و در دو انتخابات اخیر هم کاملا جانب حسن روحانی را گرفته است. او به‌تازگی در جریان انتخابات ریاست‌جمهوری هم از سمت بازرسی دفتر نهاد رهبری هم کناره‌گیری کرد. بعدا اعلام شد که علت این کناره‌گیری‌ این بوده که می‌خواسته به نفع حسن روحانی در انتخابات تبلیغ کند.
 
بی‌مهری‌ها در مشهد 
نکته قابل تأمل این است که چرا پیش از این خبری از این دیدارها نبود یا اگر بود چرا رسانه‌ای نمی‌شد. نمونه مشخص آن سال ٩١ و آن ماجرای معروف پرتاب بطری‌های آب به سمت او از سوی دلواپسان بود.
 
در آن زمان اگرچه تولیت آستان قدس با آیت‌الله طبسی بود اما حجت‌الاسلام علم‌الهدی امام‌جمعه مشهد بود. با‌این‌حال خبری مبنی بر دیدار یا دلجویی از ناطق از سوی امام‌جمعه مشهد منتشر نشد.
 
ماجرا از این قرار بود که ۲۳ خرداد ۹۱ در سومین شب از لیالی قدر حجت‌الاسلام‌والمسلمین ناطق‌نوری سخنران مراسم احیای حرم مطهر رضوی بود که معترضان با سردادن شعارهای مرگ بر ضد ولایت‌فقیه و خواص بی‌بصیرت نمی‌خواهیم، سخنرانی او را قطع کردند که در نهایت موجب شد که او سخنرانی خود را پیش از موعد به اتمام برساند.
 
در زمان خروج حجت‌الاسلام ناطق‌نوری، برخی از معترضان با پرتاب بطری‌های آب او را بدرقه کردند. حجت‌الاسلام علی‌عسگری یکی از همراهان ناطق‌نوری در مراسم احیای شب قدر در حرم رضوی بود که گفت: «آنها ابتدا سعی داشتند با اعتراض‌های چندنفره و فرستادن صلوات در اطراف تریبون، فضا را ملتهب کنند. بعد از چند‌بار که اقدام به فرستادن صلوات کردند، آقای ناطق گفت صلوات جای خودش را دارد و صحبت خود را ادامه داد. چون در ادامه بحث آقای ناطق، موضوع عدالت سیاسی مطرح شد که البته هیچ‌وقت به سود این جریانات نبوده، آنها مجددا شروع به شعاردادن کردند و از عبارت «مرگ بر ضد ولایت‌فقیه» استفاده کردند». بعدها گفته شد که حمله به ناطق‌نوری برنامه‌ریزی‌شده بوده است.
 
عسگری همان زمان گفته بود: «این افراد شناخته‌شده هستند و وابستگی‌‌هایی به جاهایی دارند. عده‌ای از آنها وابستگی‌هایی به برخی جاها دارند و فکر می‌کنم باید درباره آنها چاره‌اندیشی اساسی صورت بگیرد».
 
آن زمان ناطق‌نوری از اصولگرایان به‌دلیل حملات احمدی‌نژاد به خودش و خانواده‌اش در ماجرای مناظره‌های سال ٨٨ دلخور بود و بخشی از اصولگرایان تندرو هم او را «ساکت فتنه» لقب داده بودند.
 
سعید قاسمی همان زمان بعد از سخنرانی ناطق، درباره او گفت: «هنوز یادمان نرفته است که جناب آقای ناطق در انتخابات ۸۸ خاتمی را دعوت به سفر به سراسر ایران کرده بود تا در این سفر‌ها اعلام کند که من کنت مولا فهذا میرحسین مولا؟! جناب‌ ناطق‌نوری ابتدا باید کارنامه و عملکرد خود در فتنه ۸۸ را شفاف‌سازی کنند و پاسخ دهند که چرا فریاد «این عمار» حضرت آقا در فتنه ۸۸ را بی‌جواب گذاشتند و بعد درباره مسائل دیگر از‌جمله حالات رزمندگان در ایام جنگ سخن بگویند».
 
او با هشدار شدید به ناطق‌نوری گفته بود: «این افراد اگر همین‌گونه ادامه دهند، با واکنش حزب‌الله و مردم مواجه خواهند شد؛ همچنان که در مشهد هم این اتفاق افتاد. اینکه ایشان در دفتر مقام معظم رهبری مسئولیت دارند، برای ما کفایت نمی‌کند. انتصاب اشخاص به حضرت آقا و ولی‌فقیه مسئولیت و تکلیف اشخاص را مضاعف می‌کند».
 
همان زمان برخی رسانه‌ها تیتر زدند که «سعید قاسمی مسئولیت برهم‌زدن سخنرانی ناطق‌نوری را پذیرفت». شاید دیدار ناطق‌نوری با پدرزن و سپس داماد مقدمه‌ای برای بازگشت او به آغوش اصولگرایان است؛ شاید هم نه.
منبع: ایسنا
Histats.com START (standard) Histats.com END