آه اگر آزادی سرودی می خواند/کوچک/همچون گلوگاه پرنده ای/هیچ کجا دیواری فرو ریخته برجای نمی ماند. (احمد شاملو)      
کد خبر: ۴۸۴۱۶
تاریخ انتشار: ۱۲ مهر ۱۳۹۶ - ۰۹:۴۴
خواننده پاپ و البته پرطرفدار، حالا دوباره روی دور خبر افتاده است. خبری که شاید بخش پنهان هم داشته باشد. بخش‌هایی که یکی از دو روایت موجود امروز را مخدوش خواهد کرد.
به گزارش فیدوس؛ خواننده پاپ و البته پرطرفدار، حالا دوباره روی دور خبر افتاده است. خبری که شاید بخش پنهان هم داشته باشد. بخش‌هایی که یکی از دو روایت موجود امروز را مخدوش خواهد کرد.
شهریورماه به دهه سوم خود رسیده بود که خبر آمد محسن چاووشی تیتراژ سریال مناسبتی برای دهه دوم محرم را خواهد خواند. آن روز (٢٧ شهریور) نعمت چگینی تهیه‌کننده این سریال گفت: درباره خواننده تیتراژ سریال «هاتف» پیش از این با محسن چاووشی مذاکراتی داشتیم که خوشبختانه امروز نهایی شد و قرار است تیتراژ این سریال توسط محسن چاووشی خوانده شود.
اما داستان این خواننده و سریال‌ هاتف، به همین سادگی پیش نرفت. خواننده‌ای که تا به‌حال تصمیمات دقیقه نودش، گاهی برای تلویزیون و برخی از برنامه‌ها، حاشیه هم آفریده است. شاید یکی از حاشیه‌هایی که در ذهن مخاطب مانده باشد، حضور او در برنامه تحویل ‌سال است که در دقیقه نود تصمیم گرفت به برنامه نیاید و آن روز مجری برنامه (احسان علیخانی) مجبور به عذرخواهی از مخاطبان شد.
حالا اما باز به نظر می‌رسد همکاری این خواننده پاپ در ‌هاله‌ای از ابهام قرار گرفته است. همکاری‌ای که خودش تأکید کرده، دیگر حاضر نیست در هیچ زمانی ادامه پیدا کند.
چاووشی در یک نگاه
محسن چاووشی خواننده‌ای است که هم محبوبیت دارد و هم حاشیه. او چنان در سال‌های اخیر با حرف و حدیث درباره کارهایش مواجه شده که عده‌ای از صدای غیراصیلش حرف به میان آوردند. این حرف و حدیث‌ها آن‌جا بیشتر می‌شد که چاووشی، پس از یک‌دهه کار در حوزه موسیقی، حاضر به برگزاری کنسرت و برنامه زنده نشده است. موضوعی که انتقادهایی را علیه او مطرح کرده و البته او به ناتوانی‌اش در اجرای زنده برنامه پاسخ هم داده است. چاووشی دلیل برگزارنکردن کنسرت را شباهت آن به جُنگ اعلام کرده و گفته است: «در ایران کنسرت بیشتر شبیه جُنگ شادی است تا کنسرت موسیقی، برف شادی می‌زنند و یکباره از توی جعبه درمی‌آیند و روی سن ظاهر می‌شوند. صدابردار خوب هم که نداریم. برای همین در اغلب کنسرت‌ها نه ‌هارمونی وجود دارد، نه آن صداهایی که لازم است مخاطب موسیقی از سازها بشنود و صدابرداری شود. فقط یک کار باری به هر جهت ارایه می‌دهند که من اهلش نیستم.» با این حال شاید همه این فشارها باعث شد او به صورت زنده در اینستاگرام، چند قطعه اجرا کند.
اینها اما، همه حرف و حدیث‌ها حول او نبود. پیشتر و در زمان ساخت فیلم «چ» اعلام شده بود که او تیتراژ این فیلم را خواهد خواند. ابراهیم حاتمی‌کیا آن زمان در نشست‌ خبری فیلم «چ» درباره این موضوع گفته بود: فیلم بسته شده بود و پس از آن، آقای چاووشی فیلم را دیدند. ایشان خیلی با «چ» ارتباط برقرار کرد و آن را دوست داشت و درنهایت هم قرار شد یک کار آزاد دراین‌باره انجام دهد نه برای تیتراژ. ظاهرا این حرف‌ها به تریج‌قبای محسن چاووشی برخورد و واکنش او را برانگیخت طوری که در صفحه شخصی خود در اینستاگرام نوشت: «به دلیل طرح ادعاهایی سراسر وارونه و کذب درباره نحوه همکاری بنده با پروژه «چ» در نشست مطبوعاتی این فیلم در جشنواره، بهتر است کماکان سنتوری اولین و آخرین تجربه سینمایی‌ام باشد.
روایت دوگانه
چاووشی یک هفته پیش و پس از اعلام قطعی‌شدن، همکاری‌اش با پروژه ‌هاتف، اعلام کرد که حاضر به همکاری با صداوسیما نیست. او در یادداشتی اینستاگرامی نوشت: همین که اجازه بدهید سالی، دوسالی یک آلبوم ما بی‌عقده‌ خودکارهای قرمز منتشر شود و برسد به دست اهلش، از شما سپاسگزارم، وگرنه مرا چه به سریال و تلویزیون و... نگذارید کارد به استخوان برسد و کار به جان. ساده و صادقانه گمان بردم در این ماه عزیز رفتارها و زبان‌ها کمی ملاحظه کنند و اهل حرمت شوند که متاسفانه اشتباه می‌کردم. بگذریم؛ کوتاه سخن این‌که تا اخلاق و منش اهالی تلویزیون تغییر نکند (که بعید است تغییر کند) هیچ همکاری با این رسانه‌های مشابه نخواهم داشت. شما هم تا چیزی را از زبان خودم نشنیده‌اید، باور نکنید.
حالا اما همین دیروز نعمت چگینی، تهیه‌کننده سریال ‌هاتف اعلام کرده است: به دلایل مختلفی تصمیم گرفته شد که با آقای چاووشی در این پروژه همکاری نداشته باشیم؛ موضوعی که بلافاصله با واکنش چاووشی در اینستاگرام مواجه شد و او دو بار ضمن تکذیب حضور به ‌عنوان خواننده این مجموعه تلویزیونی نوشت: تا اخلاق و منش اهالی تلویزیون تغییر نکند، هیچ همکاری با این رسانه و رسانه‌های مشابه نخواهم داشت.
در میانه این دعوا، تهیه‌کننده ‌هاتف مشخص نکرده چه دلایلی باعث این قطع همکاری شده است. چاووشی هر چند دلایلی را برای همکاری‌نکردن آورده است اما چگینی فقط به ذکر کلیات بسنده کرده است.
چاووشی تا کنون به شهادت آمار بیش از ١٥٠ قطعه اجرا کرده است؛ اما بخشی از سوابق او مربوط به همکاری‌اش با تلویزیون یا سینماست. حضور او در آثاری چون سنتوری، شهرزاد، لامپ ۱۰۰، برای سینما و اجرای قطعاتی چون لباس نو (ویژه برنامه تحویل‌ سال نو از شبکه دو سیما در ۲۹ اسفند‌ سال ۱۳۹۰)، واسه آبروی مردمت بجنگ (برنامه پشت صحنه از شبکه سه سیما در ‌سال ۱۳۹۱)، زندگی    (برنامه زندگی و تحصیلات عالی از شبکه سه سیما در سال ۱۳۹۱) و مادر (برنامه مهربانو از شبکه سه سیما در ایام نوروز ‌سال ۱۳۹۴) بخشی از همکاری‌های او با سازمان صداوسیما را نشان می‌دهد.
آن زمان وقتی ریمیکس قطعات «قطار» و «عروس من» در نظرسنجی برنامه «هفت ترانه» شبکه شما قرار گرفت یا وقتی آهنگ «قطار» به ‌عنوان تیتراژ برنامه ساعت ۲۵، از شبکه پنج صداوسیما پخش شد، بیانیه صادر کرد و در آن تأکید کرد: برای پخش هیچ‌یک از قطعات آلبوم‌هایم از من اجازه گرفته نشده است.
ممنوع‌الکار
حرف و حدیث‌های جدید درباره کار جدید چاووشی با تلویزیون تازه به راه افتاده است؛ برخی زمزمه‌ها هم بعد از اعلام نظر نعمت چگینی، این است که احتمالا چاووشی در صداوسیما ممنوع‌الکار شده و او نخواسته ابعاد بیشترش را بیان کند. چگینی کلیاتی را مطرح کرده و موافقان این نظر می‌گویند: چاووشی دست پیش را گرفته و اعلام قطع همکاری کرده است. این گروه معتقدند چون قطعه‌ای که در برنامه دیوار به دیوار از چاووشی پخش شده در مدح حسن روحانی است، برخی در صداوسیما بر او غضب کرده‌اند. در همین حال گروهی دیگر معتقدند این آقای تهیه‌کننده بوده که دست پیش را گرفته و بعد از اعلام قطع همکاری چاووشی با تلویزیون، از تصمیم درباره همکاری نکردن با چاووشی صحبت به میان آورده است. هر چه که باشد این داستان روایتی دوگانه دارد و باید در روزهای آینده منتظر روشن‌شدن زوایای دیگر آن بمانیم.
Histats.com START (standard) Histats.com END